Składki na ZUS będą dobrowolne? Jest taki pomysł!

Składki na ZUS będą dobrowolne? Jest taki pomysł!

Podczas ostatniej konferencji „Strategia dla Polski” Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, zapowiedział, że do maja zaproponuje dobrowolność składek ZUS dla przedsiębiorców. Nowe regulacje miałyby być podobne do rozwiązania, które funkcjonuje już w Niemczech. Mają one zapobiec blokowaniu rozwoju mikro i małych firm, które mogą być obciążone zbyt wysoką składką.

Strony www Strony www

W Polsce będzie jak w Niemczech?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaznaczył, że chociaż w Polsce dobrowolne składki ZUS dla przedsiębiorców byłyby nowością, takie rozwiązanie od lat sprawdza się za naszą zachodnią granicą. W Niemczech przedsiębiorcy sami odkładają na swoje emerytury i nie mają obowiązku opłacania składek. Te są opłacane jedynie przez tych, którzy chcą i mogą to zrobić. Jeśli przedsiębiorca nie chce lub nie może płacić składek – nie płaci i nie ma emerytury.

Wybawienie dla małych firm

Adam Abramowicz zwraca uwagę, że ciągle rosnący ryczałtowy ZUS przyczynia się do upadania firm i decyzji o nierejestrowaniu działalności. Obecnie z mniejszych składek mogą korzystać tylko niektóre przedsiębiorstwa. Nowe zasady byłyby istnym zbawieniem dla małych firm, które często są obciążone wysokimi opłatami, co skutkuje zadłużeniem lub zamknięciem działalności.

Rzecznik MŚP ma zamiar przeprowadzić również badanie na temat tego, ilu polskich przedsiębiorców byłoby skłonnych zrezygnować z emerytury, aby nie płacić wysokiej składki emerytalnej ZUS. Składki zdrowotne, jak podkreśla Abramowicz, zostałyby w dalszym ciągu obowiązkowe.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Mały ZUS nie jest rozwiązaniem idealnym

Wprowadzenie tzw. małego ZUS-u uznaje się za przełomowe. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Mniejsze, proporcjonalne do przychodu składki, dotyczą przedsiębiorców, których przychody za ubiegły rok z działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały ten rok, nie przekroczyły trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku było to 63 tys. zł). Mały ZUS dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne – emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe.

Rzecznik MŚP już w styczniu wspominał, że mały ZUS nie jest rozwiązaniem idealnym i wymaga zmian. Abramowicz, który jest uważany za jednego z głównych inicjatorów wprowadzenia proporcjonalnych od przychodów stawek ZUS, zauważa niedoskonałości tego rozwiązania – m.in. fakt, że składka zależna jest od przychodów, a nie dochodów. Mały ZUS to pierwszy krok na drodze wprowadzenia proporcjonalnych od przychodów stawek ZUS, kolejnym ma być właśnie zrealizowanie propozycji dobrowolności składek ZUS.

Czy jest szansa, że będziemy płacić składki ZUS dobrowolnie?

Wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS to póki co tylko propozycja. Może być ona jednak dość kosztowna dla budżetu. Gdyby wszyscy przedsiębiorcy zrezygnowali z oszczędzania w ZUS-ie, Fundusz Ubezpieczeń Społecznych mógłby stracić aż 11 mld zł. To, czy wprowadzenie propozycji rzecznika MŚP, uszczupliłoby rezerwy ZUS, zależy jednak od tego, ilu przedsiębiorców byłoby skłonnych zrezygnować z emerytury, by zaoszczędzić i nie opłacać co miesiąc składek ZUS.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas