Zmiany w leasingu samochodów osobowych

Zmiany w leasingu samochodów osobowych

Nowe przepisy dotyczące zasad zarówno opodatkowania leasingu, jak i nabycia oraz używania samochodów osobowych w firmach wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Przeczytaj, jakie zmiany nastąpią w obszarze leasingu i dowiedz się, dla kogo będą one opłacalne?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak wyglądał leasing do tej pory?

Obecnie nie istnieją ograniczenia dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych i wydatków eksploatacyjnych – niezależnie czy auto przeznaczone jest wyłącznie do celów związanych z firmą, czy także do użytku prywatnego. Z nowymi przepisami koszt aut użytkowanych firmowo i prywatnie będzie stanowił jedynie 75 procent wydatków eksploatacyjnych – oznacza to wzrost podstawy do opodatkowania.

Dzięki aktualnie obowiązującym przepisom leasing operacyjny droższych samochodów osobowych jest bardzo opłacalny – sprawdź, na czym polega leasing operacyjny a na czym leasing finansowy.

Z wejściem w życie nowych przepisów leasing samochodów droższych niż 150 tys. zł stanie się mniej opłacalny – ale nadal bardziej opłacalny niż ich kupno. Dla samochodów do wartości 150 000 zł (kwota netto + VAT niepodlegający odliczeniu) będzie możliwe rozliczenie w kosztach całej wartości zapłaconych rat leasingowych. Dla samochodów o wyższej wartości będzie można rozliczyć wyłącznie część poniesionych wydatków, do wysokości wynikającej z proporcji.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Po co zmiany?

Rząd pragnął zrównać leasing z innymi formami nabycia przy pomocy objęcia wszystkich form limitem 150 tys. zł. Skutkiem tego działania będzie jednak to, że zakup drogiego auta w większości przypadków nie będzie opłacalny. Przyczyną tego stanu rzeczy jest rozszerzenie limitu 150 tys. także na niezamortyzowaną wartość samochodu w momencie jego sprzedaży.

Kto straci, a kto zyska na zmianach?

Stracą przedsiębiorcy, którzy używają aut także do celów prywatnych. Stracą także ci, którzy po 1 stycznia 2019 wezmą w leasing lub wynajem samochód osobowy droższy niż 150 tys. złotych oraz sprzedający nie w pełni zamortyzowany samochód osobowy, który w momencie zakupu kosztował więcej niż 150 tys. zł.

Zyskają ci przedsiębiorcy, którzy posiadają oraz chcą kupić lub wziąć na kredyt samochód osobowy droższy niż ok. 86 tys. zł, ale tańszy niż 150 tys. zł (225 tys. jeśli auto jest elektryczne).

Jakie umowy leasingu będą mogły funkcjonować na starych zasadach?

Nowa ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Oznacza to, że umowy leasingowe, które zostały zawarte wcześniej, będą funkcjonowały na starych zasadach. Należy przy tym pamiętać, że po dniu 31 grudnia 2018 roku stare umowy nie powinny być zmienione ani odnowione.

Jeżeli zależy ci na pozostaniu przy starych zasadach, dopilnuj, aby wprowadzić niezbędne zmiany lub też wydłużyć umowę przed końcem roku. Pamiętaj, że leasing samochodu droższego niż 150 tys. zł będzie bardziej opłacalny na obecnych zasadach.

Przy zawarciu umowy leasingu do końca 2018 roku i odbiorze samochodu w 2019 roku będą liczyć się zmiany, które mogą mieć wpływ na wysokość rozliczeń podatkowych. Jeżeli numer VIN pojazdu jest znany, a cena samochodu nie ulegnie zmianie, taką umowę także będzie można rozliczać na starych zasadach. Jeżeli numer VIN auta zmieni się, a cena pozostanie taka sama, najprawdopodobniej także obowiązywać będą stare zasady. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas