Firma na próbę, czyli czym jest działalność nierejestrowana?

Firma na próbę, czyli czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowa (lub nierejestrowana) jest to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych. Nie jest to działalność gospodarcza, więc nie wymaga rejestracji. Szukasz zajęcia i wolisz robić coś na własny rachunek? Chcesz rozpocząć prowadzenie własnej firmy, ale boisz się ryzyka? Spróbuj działalności nierejestrowanej. W artykule znajdziesz wszelkie niezbędne informacje na ten temat.

Strony www Strony www

Dla kogo działalność nierejestrowa to idealne rozwiązanie?

Jeśli chcesz postawić pierwsze kroki w biznesie, ale obawiasz się zakładania własnej firmy, skorzystaj z możliwości, jakie daje działalność nierejestrowana – określana również jako działalność nierejestrowa. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które, np.:

  • działają w Internecie – prowadzą własnego bloga lub kanał na YouTubie,

  • tworzą rękodzieło i chcą sprzedawać swoje wyroby,

  • zajmują się okazjonalną sprzedażą w sieci,

  • są studentami lub nauczycielami i chcą dorobić przez udzielanie korepetycji.

Przychód czy dochód?

Zastanawiasz się, kiedy nie musisz rejestrować swojej firmy? W przypadku nierejestrowanej działalność gospodarczej pod uwagę brana jest wysokość przychodów, dlatego aby prowadzić taką działalność:

  • musisz być osobą fizyczną,

  • Twoje przychody z działalności nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3490 zł),

  • nie możesz wykonywać działalności w ramach spółki cywilnej,

  • nie możesz prowadzić działalność regulowanej (tzn. wymagającej zwolnień lub koncesji),

  • w ciągu ostatnich miesięcy nie mogłeś wykonywać działalności gospodarczej.

Przykładowo, jeśli tworzysz biżuterię i w ciągu miesiąca sprzedajesz kilka sztuk za łączną kwotę 200-300, z powodzeniem możesz skorzystać z rozwiązania, jakim jest ten typ działalności. Jesteś studentem i udzielasz korepetycji, za które w miesiącu pobierasz od swoich uczniów do 1000 zł? Również nie musisz od razu zakładać firmy, potwierdzają specjaliści z zakresu doradztwa gospodarczego.

Jeśli natomiast przekroczysz miesięczny limit przychodu, czyli 50% płacy minimalnej, Twój biznes będzie uznany za działalność gospodarczą. Wówczas masz 7 dni na zarejestrowanie się w CEIDG.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Jak założyć i prowadzić działalność nierejestrowaną?

Taka działalność ma wiele plusów i nie wymaga skomplikowanej procedury. Po pierwsze, nie ma potrzeby zgłaszania działalności w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), Urzędzie Skarbowym i GUS. Nie musisz mieć NIP-u i REGON-u.

Co więcej, masz z głowy takie formalności jak płacenie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne czy ubezpieczenia zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności. Nie musisz również płacić comiesięcznych (albo kwartalnych) zaliczek na podatek oraz podatku VAT. Nie musisz martwić się o skomplikowaną księgowość – prowadzisz jedynie ewidencję sprzedaży.

Warto wiedzieć, jak wygląda kwestia działalność nierejestrowanej a umowy zlecenia. W tym przypadku, jeśli wykonujesz umowę o świadczenie usług lub umowę zlecenie, to wówczas podlegasz ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Podmiot, który zawiera z Tobą umowę, pełni wtedy obowiązki płatnika składek ZUS i do jego obowiązków należy odprowadzanie składek.

Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Twój przychód to kwoty otrzymane oraz należne za sprzedaż towarów lub usług. Do przychodu nie zaliczają się wartości towarów, które zostały Ci zwrócone oraz wartości udzielonych bonifikat i skont. Do Twoich obowiązków należy prowadzenie ewidencji sprzedaży.

Zastanawiasz się, jaki jest PIT przy działalności nierejestrowanej? Rozliczasz się w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej. Poza tym musisz pamiętać, że w świetle prawa jesteś „przedsiębiorcą”, więc musisz przestrzegać praw konsumenta, a także wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego.

A jeśli chcesz jednak prowadzić działalność gospodarczą, to sprawdź, jak założyć własną firmę krok po kroku.

Źródło: biznes.gov.pl

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter