Jak powrócić do biura po pracy zdalnej?

Jak powrócić do biura po pracy zdalnej?

Na przełomie marca i kwietnia większość pracowników biurowych w Polsce przeszła na pracę zdalną. Obecnie sytuacja na świecie powoli wraca do normy, dlatego biura ponownie otwierają się dla pracowników. Do tej pory pracowałeś zdalnie, a teraz czekają cię obowiązki w siedziby firmy? Piszemy, jak będzie wyglądać praca w biurze w "nowej rzeczywistości". Podpowiadamy, co zrobić, by bez przeszkód zmienić model wykonywania obowiązków.

Praca w biurze nie będzie już taka sama

Pandemia sprawiała, że obecnie wiele firm inaczej podchodzi do organizacji pracy. Doświadczenia z tego okresu z pewnością przełożą się na zachowanie zarówno pracowników, jak i klientów. Jak będzie wyglądać praca, kiedy świat będzie wracał powoli do normalności?

Do biur z pewnością najpierw wrócą osoby, w przypadku których obowiązki zawodowe lub kwestie techniczne wymagają obecności na miejscu. Ze względu na bezpieczeństwo w dalszym ciągu niektóre firmy będą rekomendować pracę zdalną dla większości pracowników. Możliwe jest, że nawet do końca 2020 roku.

W biurach będą obowiązywały dodatkowe wymogi sanitarne, m.in.:

  • zachowanie dwumetrowych odległości między pracownikami,
  • częsta dezynfekcja powierzchni - blatów, biurek, włączników świateł, klamek,
  • dostęp do płynów do dezynfekcji dłoni dla wszystkich pracowników,
  • praca zmianowa.

W związku z tym firmy będą starały się zredukować liczbę osób w biurze, np. wprowadzając pracę zmianową. Takie rozwiązanie może się okazać korzystne w sytuacji, gdy w firmie pojawi się przypadek zakażenia. Zostaną wprowadzone również nowe sposoby gospodarowania przestrzenią: zajmowania biurek, korzystania z sal konferencyjnych, kuchni, xera, wind itd. Pomiędzy biurkami mogą zostać zamontowane ścianki pleksi.


Wyprzedź konkurencję dzięki Google Moja Firma. Sprawdź jak>>


Wracasz do biura? Sprawdź, jak zrobić to z głową

Przestawienie się z powrotem na pracę w biurze po kilku miesiącach wykonywania obowiązków z domu może być ciężkie. Co zrobić, by uniknąć trudności?

Przede wszystkim - wyspać się. Być może pracując z domu, zdarzało ci się zarywać noce. W końcu rano nikt nie mógł zobaczysz, że masz podkrążone oczy i pracujesz z lekkim opóźnieniem. Mogłeś też wstać później, bo nie musiałeś tracić czasu na dojazd do firmy. Wraz z powrotem do biura będziesz musiał zmienić te przyzwyczajenia. Dzień wcześniej zaplanuj, o której godzinie powinieneś wstać, by dojechać do biura na czas i połóż się odpowiednio wcześniej. Jeśli w czasie pracy zdalnej wstawałeś o późniejszej porze, może minąć trochę czasu zanim twój organizm przyzwyczai się do nowej godziny pobudki. Koniecznie sprawdź też rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Być może zmienił się od czasu, kiedy dojeżdżałeś do pracy? Możliwe też, że na twojej trasie pojawiły się objazdy. 

Jeśli wracasz do pracy, a twoje dzieci nadal pozostają w domu, musisz zorganizować osobę do opieki. Może to być twoja druga połówka, może pomogą ci rodzice lub konieczne będzie zatrudnienie opiekunki? Aby bezproblemowo wrócić do pracy w biurze, zadbaj o to, by twoja pociecha miała z kim zostać.

Aby wyrobić się ze wszystkimi obowiązkami, zacznij planować. Zastanów się, o której musisz wyjść z domu i o której będziesz w nim z powrotem. Czy po drodze będziesz coś załatwiał? Kiedy pojedziesz na zakupy? Weź pod uwagę, że z biura nie możesz na chwilę wyjść, by coś załatwić. Ważne rzeczy, jak np. wizyta u lekarza, planuj z odpowiednim wyprzedzeniem.

Praca zdalna była ci na rękę? Powrót do biura to nie musi być koniec świata! Pamiętaj, że tam będziesz mieć lepsze warunki do pracy, łatwiej będzie ci coś uzgodnić ze współpracownikami i skupić się na obowiązkach. Jeśli nadal chcesz mieć możliwość pracy z domu, porozmawiaj ze swoim szefem - być może będzie taka możliwość.

Podziel się