Jak utrzymać koncentrację, kiedy pracujesz zdalnie? Poradnik pracownika

Jak utrzymać koncentrację, kiedy pracujesz zdalnie? Poradnik pracownika

Praca zdalna to rozwiązanie idealne... do momentu, w którym miękka kanapa, ekspres do kawy i wygodne dresy sprawią, że twoja wola osłabnie i zamiast pracy poświęcisz się słodkiemu lenistwu. Pracujesz w domu i chciałbyś być bardziej produktywny? Nie chcesz, aby podczas pracy zdalnej cokolwiek cię rozpraszało? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, co zrobić, aby praca zdalna była bardziej efektywna.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

Bądź gotowy na zmianę

Do tej pory pracowałeś w biurze, a teraz musisz wykonywać swoje obowiązki z domu? Praca zdalna wymaga przygotowania i zmiany swoich przyzwyczajeń, dlatego musisz być otwarty na zmiany. O ile home office ma dużo zalet, takich jak możliwość większego skupienia, większa elastyczność czasu pracy czy mobilność, wielu pracowników widzi w nim również wady, m.in. konieczność samodyscypliny, nowe narzędzia do komunikacji, trudniejszy system raportowania.

Kluczem do sukcesu jest w tym miejscu samoorganizacja, dyscyplina i elastyczność. Dobre nastawienie i odpowiednia organizacja przestrzeni, w której będziesz pracować, planu dnia i dobór narzędzi zagwarantuje ci taką samą jakość pracy, do której przyzwyczaiłeś się do tej pory (a jak pokazują liczne badania - często nawet wyższą).

Wypracowanie zasad i nawyków pomoże ci w efektywnym i przyjemnym pracowaniu w trybie zdalnym. Praca z domu naprawdę może być super! Według raportu The Remote Future aż 95% badanych, którzy mieli możliwość pracy z domu, oceniali ten sposób wykonywania obowiązków pozytywnie lub bardzo pozytywnie! Dlatego, zamiast szukać negatywów, postaraj się znaleźć dobre strony tej sytuacji - brak marnowania czasu na codzienne dojazdy czy możliwość przebywania razem z najbliższymi dłużej, niż dotychczas.

Stwórz swoje własne biuro

Jeśli wydaje ci się, że praca wykonywana gdziekolwiek będzie efektywna, musimy wyprowadzić cię z błędu. Odpowiednia przestrzeń robocza wzmaga naszą koncentrację i pozwala uniknąć rozpraszaczy. Najlepiej, jeśli przeznaczysz na nią konkretny pokój lub kącik oddzielony od reszty mieszkania np. regałem. Przygotuj sobie również wygodne krzesło i biurko. Jeśli pracujesz z domu z innym domownikiem, postaraj się, aby każdy miał swoją przestrzeń lub wspólnie ustalcie zasady, jak zadbacie o efektywną współpracę. Dzięki temu łatwiej wejdziesz w rytm pracy, który znasz z etatu.

Pamiętaj również, że czas pracy zdalnej to dobra okazja do rozwoju. Szczególnie, jeśli przez aktualną sytuację twój zespół musiał zrezygnować ze szkoleń czy warsztatów. Zastanów się, w jaki sposób, pracując z domu, zorganizować sobie przestrzeń na zdobywanie nowych kompetencji. Poszukaj platform e-learningowych, podcastów, raportów z twojej branży. Dzięki temu cały czas będziesz na bieżąco i nie będziesz czuł, że pracując zdalnie, tracisz czas na głupoty.

Stworzenie własnego "domowego biura" ma też inne pozytywy. Jeśli w mieszkaniu będziesz mieć stałe miejsce do pracy, łatwiej będzie ci oddzielić sprawy zawodowe od rozrywki i odpoczynku. To z kolei poprawi to, jak się relaksujesz i rozładowujesz stres związany z pracą. Opuszczając miejsce, w którym wykonujesz obowiązki zawodowe w domu, poczujesz się tak, jakbyś właśnie wyszedł z biura i mógł w końcu cieszyć się czasem tylko dla siebie. To bardzo ważne, jeśli chcesz zachować zdrowy work-life-balance.

Ubierz się

Praca z domu ma wiele pokus - jedną z nich jest pozostanie cały dzień w łóżku z laptopem na kolanach. Jeśli nie pracujesz na co dzień z domu, wykonywanie zadań w piżamie może cię jednak  rozleniwiać i nie działać na twoją korzyść. Dlaczego? To, w co się ubieramy, ma wpływ na poziom naszej produktywności. Dzieje się tak, ponieważ ubrania mają charakter symboliczny i mocno wpływają na pewność siebie człowieka. Badania pokazują również, że istnieje zależność między tym, jak dużo czasu spędzamy nad przygotowaniem się do danego wyjścia, a poziomem gotowości do budowania relacji z ludźmi. Okazuje się, że im dłużej się szykujemy, tym nasz networking jest skuteczniejszy.

Dlatego też pracując zdalnie, warto zachowywać się tak, jakbyśmy szli do pracy. Wstać, rozbudzić się, wykąpać i ubrać się tak, jakbyśmy w każdej chwili mieli pojechać do biura. Wypróbuj ten sposób, a zobaczysz, że twoja motywacja wzrośnie. Oczywiście nie musisz od razu zakładać świeżo wyprasowanej koszuli i spodni w kant - czysty t-shirt i wygodne spodnie w zupełności wystarczą. Warto o tym pamiętać - bowiem tym również odgraniczasz czas spędzony w pracy, od czasu odpoczynku. Kiedy zatem wstaniesz z łóżka, pamiętaj o stroju, w którym nie będziesz wstydził pokazać się podczas webinaru czy konferencji online z twoim szefem.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Zrób plan zadań na cały dzień

Elastyczność, która wiąże się z pracą zdalną, to jednocześnie błogosławieństwo i przekleństwo. Z jednej strony możesz w każdej chwili odejść od biurka, zrobić sobie kawę czy przygotować obiad, z drugiej może się skończyć na tym, że cały dzień, zamiast pracować, będziesz oglądać serial. Aby uniknąć pokusy leniuchowania, zaplanuj swój czas tak, jak gdybyś chodził do biura. Stwórz listę zadań, ustal priorytety i zaplanuj przerwy. Zapisz je w widocznym miejscu, aby przypominał ci, że praca w domu to nadal praca.

Możesz też skorzystać z techniki Pomodoro. Polega ona na wybraniu określonego zadania do wykonania, a następnie podzielenie przewidywanego czasu pracy na 25-minutowe "pomidory". W ich trakcie pracuj z maksymalną koncentracją. Następnie zrób sobie 5 minut przerwy. Sekret tej techniki leży w zarządzaniu czasem. Dzięki niej skutecznie wyeliminujesz prokrastynację i zwiększysz swoją produktywność.

Podczas pracy zdalnej ważne jest również trzymanie się konkretnych ram czasowych. Pracując z domu, jesteś bowiem narażony nie tylko na pokusy odciągające cię od obowiązków, ale również na to, że będziesz pracować znacznie więcej, niż w biurze. Przepracowywanie się nie jest dobrym pomysłem, dlatego koniecznie zadbaj o równowagę między pracą a życiem prywatnym. Codziennie trzymaj się tych samych godzin pracy. W ten sposób twój mózg przestawi się i będzie wiedział, że w tym okresie dnia ma za zadanie "być w pracy".

Nie zaniedbuj wysiłku fizycznego

Jedna strona pracy zdalnej to wolność w ustalaniu grafiku i możliwość wykonywania pracy ze swojego ulubionego fotela. Druga strona to mniejsza ilość ruchu i mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Nie zapominaj, że, jak każdy człowiek, ty również potrzebujesz chwili z dala od komputera. Możesz zorganizować ją sobie, kiedy poczujesz zmęczenie. Krótka przerwa pozwoli ci odświeżyć umysł i wrócić do pracy z większą motywacją.

Spacery na dworze czasem mogą jednak nie być dobrym pomysłem (tak jest np. teraz - w trakcie epidemii koronawirusa). Co wtedy? Wstań z łóżka lub fotela i "rozprostuj kości". Przejdź się po mieszkaniu, zrób kilka ćwiczeń. Dobrym pomysłem będzie krótka sesja jogi. Pomocne będą również ćwiczenia na zmęczone nadgarstki. Na kilka minut oderwij wzrok od komputera - twoje oczy również muszą mieć czas na chwilę odpoczynku. 

Dbanie o aktywność fizyczną, kiedy większość dnia siedzisz przed komputerem, jest bardzo ważne. O ćwiczeniach pamiętaj więc nie tylko w przerwach, ale również po pracy. Dzięki temu uwolnisz stres nagromadzony w twoim ciele i zresetujesz swój organizm przed kolejnym dniem pracy. Proste ćwiczenia możesz wykonywać w domu. Wystarczy, że kupisz przyrządy w sklepie sportowym i włączysz jeden z kanałów sportowych na YouTube. Już 30 minut ćwiczeń dziennie na pewno poprawi twoje samopoczucie.Utrzymuj kontakt ze współpracownikami

Home office nie oznacza przerwy w kontaktach ze współpracownikami, z którymi do tej pory codziennie chodziłeś na lunch czy spotykałeś się w kuchni na wspólną kawę. Niestety, często zapominamy o tym, jak ważne w pracy zespołowej są wspólne rytuały i doświadczenia, które towarzyszą nam w fizycznej przestrzeni biurowej - wspólne spotkania czy wzajemna motywacja.

Te rytuały możliwe są również online! Poza regularnymi telekonferencjami i spotkaniami online warto zaplanować na nie czas. Izolacja i wykonywanie obowiązków w pojedynkę może przyczynić się do niższej motywacji, poczucia osamotnienia i spadku efektywności pracy. Praca zdalna zmusza nas do testowania nowych form współpracy. Wykorzystaj ten czas na wypracowanie metod, które zwiększą efektywność zespołu i będą skuteczne także wtedy, gdy wszyscy ponownie spotkacie się w biurze.

Pomyśl nad przetestowaniem regularnych spotkań typu "daily", których celem jest wymiana wiedzy i informacji oraz problemów, które pojawiają się w związku z realizacją pewnych zadań. W przypadku pracowników zdalnych takie spotkania będą również okazją do wzajemnej motywacji i regularnego kontaktu z zespołem. Zadbaj też o wysoki priorytet komunikacji towarzyskich - w firmowych grupach czy na komunikatorach. Możesz także zorganizować krótki webinar, na którym każdy będzie dzielił się wiedzą czy feedbackiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas