Praca zdalna – czy jest trendem, który z nami pozostanie?

Praca zdalna – czy jest trendem, który z nami pozostanie?

Jeszcze do niedawna praca zdalna w Polsce często była traktowana jako benefit. W związku z pandemią koronawirusa sytuacja uległa zmianie. Na przełomie marca i kwietnia większość pracowników biurowych ze względów bezpieczeństwa przeszła na pracę zdalną. Czy home office ma szansę zostać trendem, który pozostanie z nami na dłużej? Czy powrócimy do dawnego modelu spotkań z klientami i codziennej pracy w biurze?

Jak wyglądała praca zdalna w Polsce podczas epidemii?

W kwietniu 2020 roku zespół Pracuj.pl przebadał blisko 2000 użytkowników portalu i na tej podstawie przygotował raport "Praca w dobie koronawirusa". Wynika z niego, że pod koniec kwietnia większość osób wykonywała pracę w modelu zdalnym - w pełni lub częściowo. 4 na 10 osób deklarowało wykonywanie obowiązków w pełni poza siedzibą firmy. Kolejne 21% wykonywało pracę częściowo zdalnie, a częściowo w siedzibie firmy.

Czy tak szybkie przejście wielu osób na inny tryb pracy wiązało się z trudnościami? Jak pokazują odpowiedzi respondentów w wielu wypadkach firmom udało się ich uniknąć. 64% badanych osób zadeklarowało, że ich pracodawcy dobrze zorganizowali pracę w nowych warunkach. Również pracownicy dobrze poradzili sobie ze zmianą swoich przyzwyczajeń. 2 na 3 badanych zadeklarowało, że przy pracy zdalnej są tak samo efektywni, jak w przypadku pracy wykonywanej w biurze. Tyle samo respondentów potwierdziło, że ich zdaniem dobrze sobie radzą z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego.

Pandemia może zmienić podejście do pracy zdalnej

Jeszcze do niedawna pracodawcy traktowali możliwość pracy z domu jako benefit pracowniczy. Nierzadko jego otrzymanie było uzależnione od wyników lub stażu w firmie. W związku z koniecznością zmiany trybu pracy na zdalny wszystkich pracowników otwieranie się pracodawców na ten model może nabrać zdecydowanie większej dynamiki.

Na rynku pracy pojawiają się opinie, że pandemia może przyspieszyć wzrost znaczenia pracy zdalnej na rynku pracy. Podobne przekonania wyrażają respondenci. Według raportu Pracuj.pl 7 na 10 osób jest przekonanych, że firmy w przyszłości będą inwestować w narzędzia wspierające wykonywanie obowiązków w domu. 65% spodziewa się, że obecna sytuacja podkreśli zalety i oszczędności związane z wprowadzeniem tego modelu, co może spowodować przechodzenie części pracowników na pracę z domu.

Sytuacja związana z koronawirusem z pewnością wymusi pewne zmiany wśród pracodawców. W ostatnim czasie okazało się bowiem, że jest ona realną alternatywą dla tradycyjnego modelu wykonywania zadań. Stworzone w trakcie pandemii procesy i modele z pewnością przydadzą się w przyszłości - nawet w sytuacji, gdy nie będziemy borykać się z żadnym zagrożeniem.


Strona internetowa wraz z obsługą. Zobacz szczegóły. >>


Pracownicy chcą wykonywać swoje obowiązki z domu

Nie tylko pracodawcy mogą być bardziej przekonani do pracy zdalnej. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden praca z domu przypadła do gustu również pracownikom. Jedna czwarta przebadanych zadeklarowała, że bardzo lubi wykonywać obowiązki w ten sposób i mogłaby to robić również po zakończeniu kwarantanny. Podobna grupa docenia pracę zdalną, choć wolałaby ją wykonywać w modelu mieszanym, naprzemiennie z biurową. Tylko jeden na dziesięciu badanych przyznał, że nie przepada za trybem zdalnym.

Niektórzy pracownicy nadal obawiają się powrotu do pracy. To może sprawić, że będą oni pracować w trybie zdalnym nawet do końca 2020 roku. 

Praca zdalna ma dużo zalet. Pracownik wykonujący obowiązki zdalnie ma pewną swobodę działania, może sobie pozwolić na elastyczny czas pracy. Działania wykonuje bez bezpośredniego nadzoru kierownika, a to może sprawiać, że presja, która dotychczas na nim ciążyła, zniknie. Home office to również oszczędność czasu - pracując w tym trybie, nie musimy dojeżdżać do pracy i z powrotem do domu, co w większych miastach może zająć nawet ponad godzinę w jedną stronę.  

 Źródło:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/mozliwosc-pracy-zdalnej-polakow-badanie-komentarz

http://media.pracuj.pl/96145-praca-i-rekrutacja-zdalna-raport-pracujpl

https://300gospodarka.pl/live/raport-polacy-polubili-prace-zdalna-po-zakonczeniu-kwarantanny-1-4-moglaby-pracowac-w-ten-sposob-na-stale

Podziel się