Jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2022 roku?

Jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2022 roku?

Początek roku to ostatni moment, aby zaplanować urlop wypoczynkowy. Jeśli chcesz wydłużyć zasłużoną przerwę, to musisz wykorzystać święta i dni wolne od pracy, jakie czekają na nas w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Niezależnie od urlopowych decyzji w tym roku ich układ daje nam tylko cztery długie weekendy. Odpowiedni plan może zwiększyć jednak ich liczbę – nawet do ośmiu. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, kiedy warto wziąć wolne w 2022 r.

Strony www Strony www

Urlop w 2022 – ile dni?

Jednym z najważniejszych przywilejów pracowniczych jest prawo do urlopu, które zostało określone w Kodeksie Pracy. Jak wynika z przepisów, długość corocznego wypoczynku zależy od wymiaru etatu oraz stażu pracy. Co do zasady udzielany jest on na dni robocze i na pełnym etacie wynosi 20 dni na rok kalendarzowy. Liczba ta wzrasta do 26, gdy staż pracy wynosi co najmniej 10 lat – należy pamiętać, że uwzględnia się tutaj również okres nauki np. studia czy technikum.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w przypadku pracowników wykonujących obowiązki służbowe na niepełny wymiar etatu liczba wolnych dni będzie mniejsza. Ponadto, jeśli zatrudnionemu został zmieniony wymiar etatu, urlop wypoczynkowy należy obliczyć proporcjonalnie do czasu pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile przysługuje Ci wolnego, to możesz udać się do pracodawcy lub działu kadr.

Zobacz także: Urlop wypoczynkowy – komu przysługują dni wolne od pracy?

Dni wolne od pracy w 2022 roku

Poza urlopem wypoczynkowym każdemu pracownikowi przysługują dni ustawowo wolne od pracy. W 2022 roku będzie ich 13 – wszystkie zostały przedstawione na poniższej grafice.

dni ustawowo wolne

Jeżeli w firmie stosowany jest miesięczny system rozliczeniowy, to w 2022 roku pracownik na wypełnianiu obowiązków służbowych spędzi 2008 godzin. Przy pięciodniowym wymiarze pracy przepracujemy więc 251 dni. Pozostałe to weekendy i wymienione wyżej dni ustawowo wolne. Weź je pod uwagę i odpowiednio zaplanuj wypoczynek w kolejnych miesiącach.

Pamiętaj, że w 2022 r. Nowy Rok wypadł w sobotę. Oznacza to, że pracodawca zgodnie z Kodeksem Pracy ma obowiązek wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Niestety taki przepis nie obejmuje świąt, które wypadają w niedzielę.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>


Kiedy zaplanować urlop w 2022 roku?

Majówka, początek czerwca, połowa sierpnia… Nie wiesz, kiedy zaplanować wypoczynek? Okazji do krótkiego i dłuższego wolnego będzie w kolejnych miesiącach całkiem sporo. W 2022 roku nawet bez wykorzystywania dni urlopowych możemy cieszyć się czteroma długimi weekendami:

  • 16-18 kwietnia (Wielkanoc),
  • 13-15 sierpnia (Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny),
  • 11-13 listopada (Święto Niepodległości),
  • 24-26 grudnia (Boże Narodzenie).

Natomiast, gdy w odpowiednim momencie odbierzemy przysługujące nam dni wolne w ramach urlopu wypoczynkowego, to możemy zaplanować nawet osiem takich weekendów. Sporo świąt w 2022 r. wypada bowiem w trakcie tygodnia – mamy trzy wolne poniedziałki oraz dwa wtorki i czwartki. Sprawdź, w których miesiącach możesz zorganizować dłuższy wyjazd.

Styczeń

Skuteczne planowanie wypoczynku możemy rozpocząć już w styczniu. W związku z tym, że Nowy Rok wypada w sobotę, to pracownicy otrzymają w zamian inny wolny dzień. Jeżeli chcemy dłużej odpocząć po sylwestrowych szaleństwach, to warto wykorzystać pierwsze dni urlopowe na 3,4,5 i 7 stycznia (6.01, czyli Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy). W ten sposób do służbowych obowiązków po świąteczno-noworocznym okresie wrócimy dopiero 10 stycznia.

Zobacz także: Jak bezboleśnie wrócić do pracy po świętach?

Maj

Kolejna okazja na dłuższy urlop pojawia się dopiero w piątym miesiącu roku, wypadająca bowiem w kwietniu Wielkanoc da nam tylko wolny poniedziałek. Będzie to jednak uwielbiana przez Polaków „majówka”, czyli czas pierwszych wiosenno-letnich wyjazdów.

Choć Święto Pracy wypada dość niefortunnie w niedzielę, to biorąc urlop 2. maja, możemy cieszyć się czterodniowym wolnym od 30.04 do 3.05 (Święto Konstytucji 3 maja). Korzystając z większej liczby dni wypoczynkowych, możemy wydłużyć weekend od 30.04 do 8.05 – zyskamy wtedy 9 dni na grillowanie i podróże.  

Czerwiec

Mniej popularna „czerwcówka” to kolejna okazja na dłuższy weekend. 16 czerwca wypada bowiem Święto Bożego Ciała. W związku z tym nie musimy iść do pracy 16, 18 i 19.06. Aby przedłużyć sobie wypoczynek, wystarczy więc wziąć wolne 17.06.

Listopad

Również jesienią mamy kilka opcji na wydłużenie wolnego, a najkorzystniejsze wypadają w listopadzie. Najlepszą okazją jest weekend 29-30 października 2022 – wystarczy bowiem wziąć urlop 31.10, aby uzyskać cztery dni odpoczynku. 1 listopada świętujemy bowiem Dzień Wszystkich Świętych. Narodowe Święto Niepodległości wypada w piątek, a więc długi weekend przypada każdemu.  

Grudzień

Niestety podobnie jak w 2021, również Święta Bożego Narodzenia 2022 nie układają się zbyt korzystnie dla pracowników. Wigilia przypada w sobotę, a pierwszy dzień świąt w niedzielę. Co gorsza, sylwester to również sobota, a Nowy Rok 2023 – niedziela. Aby w tym czasie zaplanować dłuższy świąteczno-noworoczny wypoczynek, należy poświęcić aż 4 dni urlopu wypoczynkowego.

W przypadku planowania urlopów przez rodziców z dziećmi warto wziąć również pod uwagę, jak wypadają ferie zimowe (po rocznej przerwie wraca podział terminów dla różnych województw – trwają po dwa tygodnie od 17 stycznia do 27 lutego) oraz kiedy rozpoczynają się wakacje (w 2022 roku zakończenie roku szkolnego przypada 24 czerwca).

Jak widzisz, w 2022 r. będzie sporo dni wolnych, które pozwolą na wydłużenie wypoczynku. Zaplanuj swój urlop wcześniej, aby jak najlepiej wykorzystać przypadające w najbliższych 12 miesiącach kalendarzowe okazje. Sprawdź również, jak wykorzystać urlop, żeby odpocząć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas