Jak najlepiej znaleźć dobrych pracowników z Ukrainy?

Jak najlepiej znaleźć dobrych pracowników z Ukrainy?

Polscy pracodawcy bywają uprzedzeni w stosunku do zagranicznych pracowników ze względu na bariery językowe lub odmienności kulturowe. Jednakże od niedawna osoby pochodzące z Ukrainy to dla większości przedsiębiorców szybka i łatwa możliwość na zapełnienie braków kadrowych na krajowym rynku pracy. Niskie bezrobocie oraz wzrost gospodarczy przyczyniły się do coraz większego zapotrzebowania na siłę roboczą. Pracodawcy często sięgają po pracowników zza wschodniej granicy, którzy są chętni do pracy, nawet w ciężkich warunkach. Jak można znaleźć dobrego pracownika z Ukrainy?

 Dlaczego pracodawcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy?

Ukraińcy są dla Polaków narodem spokrewnionym, połączonym wspólną historią, zbliżonymi tradycjami, tą samą religią chrześcijańską oraz podobnym językiem z grupy słowiańskich. Bariera językowa bądź kulturowa nie stanowią żadnego problemu dla współpracowników lub pracodawcy.

 Dodatkowo często można usłyszeć, że Ukraińcy lubią Polaków i podziwiają ich za udaną transformację ustrojową i gospodarczą. W porównaniu z innymi narodami dość szybko aklimatyzują się w Polsce, szkolą język Polski, a w razie stałego zatrudnienia sprowadzają swoje rodziny. Warto wskazać, że w ten sposób napędzają polską gospodarkę.

 Jak znaleźć dobrych pracowników z Ukrainy?

Osoby przyjeżdzające do Polski zza wschodniej granicy często są chętne do pracy nawet w ciężkich warunkach i za niższe wynagrodzenie. Pracodawca szukający pracownika z Ukrainy, który mieszka na stałe w Polsce, może w tym celu skorzystać ze standardowych procesów rekrutacyjnych obowiązujących w jego firmie, na przykład dodać ogłoszenie na stronę internetową.

 Jednakże, aby zatrudnić osoby obcej narodowości i sprowadzić je do Polski w celu zatrudnienia, należy spełnić szereg formalności. Warto zatem skorzystać z usług firm, które specjalizują się w rekrutacji pracowników z Ukrainy oraz doradzają w tym zakresie. Oferują kompleksowe pośrednictwo między kandydatami spoza Polski i Polskimi pracodawcami. Pomogą także znaleźć właściwe osoby na dane stanowisko. Dzięki skorzystaniu z usług firmy, proces rekrutacyjny obcokrajowców przebiegnie szybko i komfortowo, a przedsiębiorstwo nie będzie narażone na opóźnienia i straty.

 Jak zatrudnić osobę z Ukrainy, niemającą miejsca zamieszkania w Polsce?

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest outsourcing pracowników, czyli pewnego rodzaju najem zasobów ludzkich, o potrzebnych kwalifikacjach.

 Jak wskazuje ekspert z firmy ARPOL będącej agencją rekrutacji i doradztwa personalnego  świadczącą usługi outsourcingu pracowniczego w Polsce: Proces zatrudnienia obcokrajowców w formie outsourcingu obejmuje przede wszystkim rekrutację pracowników o właściwych kwalifikacjach, spełniających kryteria pracodawcy. Następnie konieczna jest legalizacja zatrudnienia w Polsce, przeprowadzenie badań lekarskich, szkolenia BHP oraz zapewnienie zakwaterowania pracownikom. Profesjonalne firmy, poza tymi czynnościami, oferują również koordynację pracowników oraz organizację całego przedsięwzięcia. W zakres ich usług wchodzi całodobowa opieka koordynatora, wypłata wynagrodzeń i zaliczek pracowniczych, zapewnienie dojazdu pracowników do pracy w zależności od lokalizacji.

 Obecnie dość powszechne stało się zatrudnianie obywateli Ukrainy, Białorusi i innych państw zza wschodniej granicy, którzy uzupełniają, a często zastępują pracowników z Polski. Nie wiążę się to z szukaniem oszczędności, lecz przede wszystkim ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas