Praca i studia – czy da się to połączyć i dlaczego warto?

Praca i studia – czy da się to połączyć i dlaczego warto?

Osoby, które zaczynają studia – czy to dzienne, czy zaoczne – często chcą lub są zmuszone zacząć zarabiać na własne utrzymanie. Czy połączenie nauki i pracy jest możliwe? Oczywiście – jednak taka możliwość zależy od kilku czynników. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak to zrobić. Dowiedz się, jaki tryb pracy wybrać, jeśli jesteś studentem i dlaczego praca i studia to wcale nie takie złe połączenie.

Czy połączenie pracy i studiów dziennych jest możliwe?

Jeśli są to studia wieczorowe lub zaoczne – połączenie ich z pracą na etacie nie powinno być trudne. Wówczas mamy bowiem wieczory i całe dni od poniedziałku do piątku wolne od nauki. Studiując dziennie będziemy mieć jednak nieco trudniej. To, czy naukę będzie można połączyć z pracą, zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Plan naszych zajęć – na niektórych uczelniach wykłady są nieobowiązkowe, na innych już trzeba na nie chodzić
  • Elastyczność pracodawcy – czy nasz szef uwzględnia pracę w trakcie weekendów lub na pół etatu?
  • Nasze siły – studia to nie tylko kilka godzin zajęć w ciągu dnia, ale również prace dodatkowe czy egzaminy, na które musimy się przygotować. Nie możemy zaniedbać nauki, cały swój wolny czas przeznaczając na pracę.

Jak więc pogodzić studia dzienne i pracę? Przede wszystkim – dobrze zorganizować swój czas. Zaplanowanie zadań i obowiązków pomoże nam pogodzić te dwie sfery bez zaniedbywania żadnej z nich. Dzięki temu nauczymy się też systematyczności i odpowiedzialności – a te cechy mogą nam się przydać w późniejszych etapach kariery zawodowej.

Jaki tryb pracy jest najlepszy dla studentów?

Praca na pełen etat może być trudna dla studentów, którzy zajęcia odbywają w trybie dziennym. W tym przypadku najlepiej wybrać pracę na pół lub ¾ etatu. Jeśli nasz pracodawca jest elastyczny, być może pozwoli nam pojawiać się w pracy w takich godzinach, by grafik dopasować do planu zajęć na studiach.

Dobrym pomysłem będzie także praca zdalna. Obecnie niektóre zawody nie wymagają od nas pojawiania się każdego dnia w biurze. Praca zdalna pozwoli nam na wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca, także z uczelni. Dzięki temu będziemy mogli pracować np. w przerwach pomiędzy wykładami i oszczędzimy czas, który poświęcilibyśmy na dojazdy.

Jeśli kierunek, na którym studiujemy, jest naprawdę wymagający, warto pomyśleć o pracy sezonowej i zarabiać w wakacje czy w czasie przerwy międzysemestralnej. W takim przypadku jednak nie możemy myśleć o utrzymywaniu się z pensji przez cały rok akademicki.

Studiujesz wieczorowo? Zapytaj się pracodawcy, czy istnieje możliwość pracy tylko na pierwszą zmianę. Jeśli twoje zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, z pewnością znajdziesz pracę, do której będziesz mógł przychodzić od poniedziałku do piątku. Takie rozwiązanie wybiera spora grupa studentów – warto jednak pamiętać, że studia zaoczne to dodatkowy wydatek.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 


Praca i studia – to może być dobry pomysł!

Jednoczesna praca i studiowanie wydaje ci się czymś okropnym i męczącym? Oczywiście, nie mówimy, że będzie łatwo, jednak takie rozwiązanie ma sporo zalet.

Dzięki podjęciu zatrudnienia już na studiach rozpoczynamy zbieranie niezbędnego w przyszłości doświadczenia zawodowego, uczymy się pracować i szanować zarobione pieniądze. Rynek pracy coraz częściej wymaga od młodych pracowników doświadczenia zdobytego w czasie studiów. W niemal każdym ogłoszeniu o pracę pojawia się dopisek dotyczący mile widzianego doświadczenia zawodowego – więc im wcześniej zaczniemy pracować, tym lepiej dla naszej przyszłości zawodowej.

Łączenie rozwoju zawodowego i nauka pozwoli nam również rozwinąć umiejętności organizacyjne. Staniemy się bardziej samodzielni i niezależni. Warto podjąć te wyzwanie i spróbować krok po kroku budować swoją ścieżkę zawodową jeszcze podczas edukacji. Ta decyzja z pewnością zaprocentuje za kilka lat, kiedy będziemy poszukiwać stałego miejsca pracy.

Podziel się