6 najczęstszych błędów na rozmowie rekrutacyjnej. Sprawdź, jak ich uniknąć

6 najczęstszych błędów na rozmowie rekrutacyjnej. Sprawdź, jak ich uniknąć

Czy istnieje idealne CV? A może warto je podkoloryzować? Nigdy tego nie rób! Wielu kandydatów podczas poszukiwania pracy wciąż popełnia te same gafy. Dowiedz się, czego przenigdy nie możesz zrobić na rozmowie kwalifikacyjnej. Poznaj najczęściej popełniane błędy przez osoby starające się o nowe stanowisko. Dowiedz się, jak dobrze wypaść na pierwszym spotkaniu z rekruterem. 

Strony www Strony www

1. Brak przygotowania  

Pytanie na temat znajomości pracodawcy oraz stanowiska pada praktycznie na każdym spotkaniu o pracę. Dlatego koniecznie przygotuj się na pytanie: „Co wie Pan/Pani na temat naszej firmy?”. Jeśli zrobisz wielkie oczy i nie wydukasz ani słowa, pracodawca może uznać, że nie jesteś zainteresowany ofertą albo nie podchodzisz rzetelnie do swoich obowiązków. To często popełniany błąd podczas rozmowy kwalifikacyjnej według specjalistów od szkoleń. Wystarczy ogólna wiedza na temat branży czy produktów. Wszelkie inne szczegóły z pewnością rekruter wyjaśni na wstępie lub końcu rozmowy.

Nie daj się zaskoczyć rekruterowi i przygotuj się na najdziwniejsze pytania, które możesz usłyszeć na rozmowie o pracę

2. Kłamanie w CV

To jeden z tych błędów na spotkaniu o pracę, który niestety wciąć zdarza się niedoświadczonym kandydatom. Takie osoby liczą, że gdy podkoloryzują swoje CV, z pewnością zainteresują i przekonają do siebie pracodawcę. Nic bardziej mylnego! 

Każde nawet drobne kłamstwo jest łatwe do wychwycenia przez rekrutera. Gdy na jaw wyjdzie, że pewne fakty zostały zmyślone, najesz się wstydu. Pamiętaj, że to, co napiszesz w CV, musi być poparte Twoimi argumentami. Jeśli będziesz gubić się w zeznaniach, nie dasz rady umotywować, dlaczego chcesz podjąć pracę. Wtedy z pewnością pracodawca nie będzie się trudził nad decyzją, czy Cię zatrudnić, czy nie.

3. Spóźnienie

Olewanie punktualności to mało profesjonalne zachowanie. W dużym mieście wiele osób może zrzucić spóźnienie na rozmowę o pracę na niespodziewane korki. Niestety nie jest to żadne wytłumaczenie. Mówienie, że odnalezienie drogi sprawiło Ci trudność, też na niewiele się zda. Przecież dziś z pomocą Internetu możesz ustalić dokładną trasę i precyzyjnie wyliczyć czas, jaki zajmie Ci dotarcie do celu. Na wypadek niespodzianki postaraj się wyjść wcześniej. Jeśli będziesz dużo przed czasem, poczekasz w pobliskiej kawiarni.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >> 

4. Niedostosowany ubiór

Z reguły rozmowa kwalifikacyjna wymaga oficjalnego stroju. Oczywiście ubiór należy dostosować do branży, w której chcesz pracować. W niektórych firmach luz jest jak najbardziej mile widziany, więc możesz pozwolić sobie na więcej. 

Ogólne zasady savoir-vivre na rozmowie kwalifikacyjnej mówią jednak, by na spotkaniu nie przesadzać z makijażem i nadmiarem świecącej biżuterii. Kobiety powinny zrezygnować z głębokich dekoltów i szortów, a mężczyźni z bluzek z krótkim rękawem czy poszarpanych dżinsów. Poza strojem zadbaj o szczegóły, wygnieciona koszula czy plama na spódnicy nie sprawią dobrego wrażenia. 

5. Krytyka poprzedniej firmy

Niestety nadal wiele osób uważa, że jeśli zdradzi niewygodne szczegóły na temat stosunków z byłym szefem, wyda się bardziej godna zaufania. To duży błąd popełniany na rozmowie kwalifikacyjnej. Przecież rekruter nie może zweryfikować, czy pretensje kandydata są w ogóle uzasadnione. 

Nigdy nie narzekaj na byłego pracodawcę, nie wytykaj błędów, nie komentuj niezdrowej atmosfery. Takie informacje pozostaw dla siebie. Rekruter raczej nie będzie zainteresowany osobą, która od razu wylewa swoje żale.

6. Wycofanie i brak zainteresowania

O ile nadmierna ekspresja i dociekliwość ze strony kandydata mogą irytować, o tyle rozmowa kwalifikacyjna nie polega jedynie na odpytywaniu. Nie wystarczą zdawkowe odpowiedzi i potakiwanie głową. Kandydat powinien podchodzić do rozmowy z entuzjazmem, jeśli zależy mu na pracy. 

Bierna postawa nie ma sensu, bo rekruter nie będzie w stanie dowiedzieć się wszystkiego. Poza tym takie zachowanie może świadczyć o pewnej arogancji. Wykaż się inicjatywą i pokaż się z jak najlepszej strony. Błędem jest niezadawanie pytań, co sugeruje, że oferta właściwie Cię nie interesuje. 

Przeczytaj, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas