Jak połączyć zdrowy tryb życia z pracą zawodową?

Jak połączyć zdrowy tryb życia z pracą zawodową?

Stres i brak aktywności fizycznej jest nieodłącznym elementem pracy w korporacjach. Po całym dniu spędzonym przed komputerem, wracamy do domu wyczerpani, nie mając siły na ćwiczenia i kończymy, odpoczywając przed telewizorem. Brzmi jak scenariusz koszmaru? Na szczęście świadomość dbania o własne zdrowie jest coraz większa. Zobacz, jak pogodzić zdrowy tryb życia z pracą biurową.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Samochód lub autobus zamień na rower

Lub – o ile nie masz bardzo daleko – pójdź do pracy na piechotę. Zawsze możesz też wysiąść parę przystanków wcześniej i resztę drogi pokonać pieszo. Świetnym rozwiązaniem na dotarcie do pracy jest rower. Obecnie w miastach jest coraz więcej ścieżek rowerowych, które usprawnią Twój dojazd do biura. Nie musisz też inwestować we własny jednoślad – od czego są bowiem miejskie wypożyczalnie?

Oczywiście nie radzimy Ci decydować się na spacer podczas ulewy czy śnieżycy, ale spacer podczas ładnej pogody z pewnością będzie przyjemnością. Tak rozpoczęty dzień na pewno skończy się dobrze! Ponadto możesz zaoszczędzić na paliwie i opłacie za bilety komunikacji miejskiej. Poza tym zapomnisz również o takim słowie, jak korek.

Więcej wody, mniej kawy

Nieodzownym rekwizytem każdego pracownika jest kubek kawy na biurku. I chociaż mała czarna nikomu nie zaszkodzi, nie zapominajmy o spożyciu odpowiedniej ilości wody. Podczas 8 godzin pracy powinniśmy wypić co najmniej 1,5 litra wody. Obecnie niemal w każdym biurze są dystrybutory oferujące wodę źródlaną, dlatego nie musimy już nosić własnych butelek. 

Dlaczego warto pić wodę? Regularne nawadnianie oczyszcza organizm z toksyn i niepotrzebnych substancji, jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów trawiennych, poprawia metabolizm i pomaga pohamować nadmierny apetyt. Jeśli będziemy pić wodę, zapobiegniemy odwodnieniu organizmu, które powoduje spadek zdolności poznawczych i koncentracji.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Odpowiednio skomponowane posiłki

Uważasz, że praca biurowa nie sprzyja zdrowemu odżywianiu? Jesteś w błędzie! Dieta pudełkowa może być tak samo zdrowa, jak dania, które jesz w domu. Wystarczy, że zaplanujesz posiłki, a dzięki temu unikniesz robienia kanapek "na szybko" i kupowania słodyczy w biurowym automacie. Na lunch do pracy możesz przygotować niemal wszystko — makarony, mięsa pieczone lub gotowane na parze, warzywne babeczki itd. Gotowanie nie jest Twoją mocną stroną? Skorzystaj z cateringu!

Skoro już jesteśmy przy temacie jedzenia, musimy Ci przypomnieć, że nie powinno się jeść przy komputerze. Spożywając lunch przed monitorem, nie skupiasz się bowiem na posiłku, a tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo, że zjesz dużo większą porcję, niż gdy będziesz robić to przy stole. Dlatego obiad zjedz w pokoju socjalnym i pozwól sobie na kilka minut przerwy. Skorzystają na tym również Twoje oczy, które odpoczną od ekranu monitora.

Wyrób w sobie zdrowe nawyki

Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej negatywnie wpływa na nasz organizm — wywołuje choroby serca bądź zaburzenia funkcjonowania trzustki. Praca biurowa sprzyja też pogłębianiu złych nawyków, dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej. Badania naukowe prowadzone przez dziennik The Lancet wykazały, że treningi mogą zredukować negatywny wpływ siedzącej pracy na nasze zdrowie.

Jak często ćwiczyć? Jeśli spędzamy 8 godzin przed ekranem, idealnym rozwiązaniem będzie godzina ćwiczeń. Jeśli pracujemy 6 godzin, powinniśmy z kolei poświęcić na ćwiczenia minimum pół godziny. Może to być dowolny wysiłek fizyczny, najlepiej taki, który sprawia nam przyjemność — jazda na rowerze, pływanie, joga, taniec czy wizyta na siłowni. Jeśli nie mamy czasu, możemy zdecydować się na ćwiczenia w domu. Obecnie w Internecie znajdziemy zestawy ćwiczeń niemal na wszystkie partie mięśniowe.

Sprawdź również, jak dobrze zacząć dzień w pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas