Jak wyróżnić się w pracy i zostać zauważonym przez szefa?

Jak wyróżnić się w pracy i zostać zauważonym przez szefa?

Jesteś idealnym pracownikiem – ciężko pracujesz, nigdy się nie spóźniasz, jesteś miły dla współpracowników – ale wydaje ci się, że w firmie nikt cię nie zauważa? Niestety zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym są osoby bardziej i mniej przebojowe. Ci pierwsi szybciej awansują, mają wyższe pensje i wyróżniają się wśród innych pracowników. Co zrobić, by zostać zauważonym przez szefa? Poznaj nasze wskazówki.

Rób więcej od tego, czego się od Ciebie oczekuje

Inicjatywa to pierwszy krok do sukcesu, dlatego bądź aktywny – bierz udział w dyskusjach, spotkaniach i burzach mózgów. Jeśli wpadłeś na pomysł, który pomoże w rozwiązaniu trudnego problemu, nie bój się przedstawić swojego stanowiska. Twoje zaangażowanie z pewnością zostanie zauważone.

Posiadasz umiejętności i wiedzę, której nie mają inni? Zaproponuj im swoją pomoc. Zastanów się, jak swoją pracą możesz odciążyć innych (a w szczególności – swojego szefa) i zrób to! Nie ma lepszego pracownika, niż ten, który jest aktywny. Ludzie, którzy wykazują się inicjatywą, są odbierani jako tacy, którym zależy.

Jeden z projektów wymaga pozostania w pracy po godzinach? Jeśli możesz sobie na to pozwolić, skorzystaj z tej okazji i zgłoś się do jego wykonania. Niech twój szef zobaczy, że to właśnie tobie z pośród jego podwładnych najbardziej zależy.

Zgłaszaj się do trudnych zadań

Uczestnictwo w trudnych projektach to jeden ze sposób, który pozwoli ci być szybko zauważonym. Dowiedz się, jakie projekty są obecnie realizowane w twojej firmie. Szukaj takich inicjatyw, które wpłyną pozytywnie na wyniki przedsiębiorstwa i znajdź sposób, by wziąć w nich udział. Jeśli to możliwe, zgłoś się jako lider zespołu. Po zakończeniu pracy będziesz się wyróżniać i zyskasz uznanie, szczególnie wtedy, gdy projekt okaże się sukcesem.

Nie bój się podejmować trudnych zadań, nawet, jeśli będziesz je robić po raz pierwszy. Podczas pracy możesz poznać nowych ludzi, zdobyć nowe umiejętności i dowiedzieć się czegoś, czego do tej pory nie wiedziałeś. Pamiętaj też, aby upewnić się, że w projekcie umieszczone jest twoje nazwisko i nie pozwól, by ktoś przypisał sobie twój sukces. Wówczas czarno na białym będziesz miał dowód, ile zaangażowania wkładasz w to, co robisz.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Zaangażuj się w swoją pracę

Większość pracowników przez większość czasu, który spędzają w pracy, marzy o tym, by na zegarku w końcu zobaczyć godzinę 17:00. Jeśli masz podobne podejście – daleko nie zajdziesz. Oczywiście nie chodzi o to, by codziennie zostawać po godzinach, a o to, by być zaangażowanym w swoją pracę.

Jak? Jeśli wiesz, że coś musi być zrobione na jutro, ale twój kolega się nie wyrobi – zaproponuj mu swoją pomoc. Unikaj podejścia „Jest 17:00. Ja wychodzę, a oni niech się martwią”. Zainteresuj się przyszłością firmy, dowiedz się, jakie są jej obecne cele i plany na przyszłość.

Utrzymuj dobre relacje ze współpracownikami – wychodź na lunche, poznawaj nowe osoby. Pozytywne nastawienie i zainteresowanie sprawami firmy pomogą ci zjednać sobie kolegów i osoby na wyższych stanowiskach. Nie mów o swojej pracy w negatywnym świetle, a staraj się doceniać możliwości, jakie ci daje.

Ciągle poszerzaj swoją wiedzę i umiejętności

Każda firma chce, by jej pracownicy się rozwijali. Dowiedz się, czy w twojej pracy jest budżet szkoleniowy i zapytaj się szefa, czy możesz z niego skorzystać. A może znalazłeś darmowe szkolenie w godzinach twojej pracy? Jest duża szansa, że kierownik pozwoli ci w nim uczestniczyć i zobaczy, że zależy ci na doskonaleniu twoich umiejętności.

Czytaj artykuły branżowe, bądź na bieżąco z nowinkami. Swoją wiedzą dziel się z zespołem. To pomoże ci zbudować wizerunek eksperta i zapulsować o szefa. Być może zaskoczysz go informacją, o której jeszcze nie wiedział, a która znacząco wpłynie na waszą pracę? Pamiętaj, że wyszkolony pracownik, to dobry pracownik. A nawet jeśli nie dostaniesz awansu, wiedza, którą zdobyłeś może przydać ci się w innej pracy.

Podziel się