Polski ład a przedsiębiorcy. Jakie zmiany czekają biznes w 2022 roku?

Polski ład a przedsiębiorcy. Jakie zmiany czekają biznes w 2022 roku?

Koniec roku coraz bliżej, co oznacza, że coraz bliżej są również zmiany dla przedsiębiorców, które wejdą w życie z początkiem 2022 roku. Jeśli prowadzisz własną działalność, to z pewnością nowe regulacje związane z Polskim Ładem wpłyną na Twoje decyzje biznesowe. Aby uniknąć sankcji podatkowych i wybrać optymalny sposób rozliczania własnej firmy, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Przedstawiamy w nim listę najważniejszych zmian wprowadzonych przez ustawodawcę.

Strony www Strony www

Polski Ład – czym jest i jakie zmiany przyniesie?

16 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie. Oznacza to, że rewolucyjne regulacje wejdą w życie już na początku 2022 roku. Zaprezentowany w maju przez rząd Zjednoczonej Prawicy projekt społeczno-ekonomiczny mocno ewoluował z czasem. Ustawa ostatecznie wprowadza modyfikacje w aż 26 ustawach. Ich celem jest przede wszystkim wyjście z kryzysu związanego z pandemią COVID-19.

Nowy Polski Ład, Polski Ład czy Nowy Ład – jak nazywany jest rządowy projekt rozwoju, będzie miał wpływ na sytuację finansową większości firm w Polsce. Już dziś wiemy jednak, że przewidziane regulacje są negatywnie ocenianie nawet przez 81% badanych przedsiębiorców. Ankietowani najbardziej obawiają się:

 • wyższych podatków i składek,
 • rosnących kosztów prowadzenia działalności,
 • komplikacji i chaosu związanych z interpretacją przepisów podatkowych,
 • konieczności poszukiwania sposobów na obniżenie płaconych podatków.

Warto zaznaczyć, że zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu zawierają zarówno wiele nowych ulg i preferencji podatkowych, jak i wprowadzają szereg różnego rodzaju obciążeń dla przedsiębiorców. Więcej informacji o najważniejszych regulacjach możesz uzyskać w wybranym biurze rachunkowym.  


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>


Polski Ład – najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców w 2022 roku

1. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Zarówno w przypadku pracowników, jak i przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) od stycznia wchodzi w życie wyższa kwota wolna od podatku. Obowiązująca od 2018 roku stawka ulegnie zmianie z 8 000 zł do 30 000 zł poprzez podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek do wysokości 5100 zł (30 000 zł x 17% - 5100 zł = 0 zł). To 10 razy więcej niż jeszcze pięć lat temu.

2. Podwyższony I próg podatkowy

Jedną z korzystnie ocenianych zmian w Polskim Ładzie z perspektywy biznesu jest podwyższony pierwszy próg podatkowy. Regulacja dotyczy przedsiębiorców osiągających dochody opodatkowane według skali podatkowej. W 2021 roku górna granica wynosi 85 528 zł. Po wejściu w życie ustawy stawka 32% będzie obowiązywać od dochodów powyżej 120 000 zł. Zmiany nie dotyczą przychodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym.

3. Zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy najbardziej odczują zmiany w ramach Polskiego Ładu dotyczące składki zdrowotnej. Najważniejsze regulacje są dwie:

 • od stycznia 2022 r. zniknie możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku,
 • wysokość składki zdrowotnej będzie obliczana w zależności od osiąganych dochodów oraz wybranej formy opodatkowania (najnowsze stawki znajdują się w tabeli poniżej).

tabela

Wysokość składki zdrowotnej a forma opodatkowania

Obecnie mniejsi przedsiębiorcy płacą zryczałtowaną składkę zdrowotną bez względu na to, ile zarobią. W nowym roku opodatkowani według skali podatkowej czy podatkiem liniowym zapłacą proporcjonalną składkę do faktycznego dochodu, a opłacający ryczałt stawkę uzależnioną od uzyskanego przychodu. Rozliczający się w ramach karty podatkowej poniosą koszty w wysokości 270,90 zł miesięcznie.

Warto pamiętać, że zmieni się również termin zapłaty składki zdrowotnej. Płatność trzeba będzie realizować do 20. dnia następnego miesiąca.

4. Nowe ulgi dla przedsiębiorców

W 2022 roku wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu zaczną obowiązywać nowe preferencje podatkowe. Wśród nowych ulg w zeznaniu rocznym wyróżniamy:

 • Ulgę dla klasy średniej – ma na celu złagodzenie skutków zmian w zasadach rozliczania składki zdrowotnej. Będzie przysługiwać przedsiębiorcom opodatkowanym wg skali podatkowej w przypadku przychodu pomiędzy 68 412 a 133,692,01 zł.
 • Ulga dla rodzin 4+ – zwolnienie z podatku dochodów do limitu 85 528 zł rodziców wychowujących co najmniej czworo dzieci (objętych „ulgą na dziecko”). Z preferencji podatkowej mogą skorzystać pracujący na etacie, umowie zlecenia oraz przedsiębiorcy.
 • Ulga na prototyp – rozwiązanie, które pozwoli przedsiębiorcom taniej wytworzyć, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. Firma może zaliczyć wydatki poniesione na wytworzenie prototypu w koszty uzyskania przychodu oraz zyskuje możliwość odliczenia 30% wydatków od podstawy opodatkowania.
 • Ulga dla nowych inwestorów – regulacja mająca zachęcić do prowadzenia działalności w kraju. Dzięki niej przedsiębiorcy rozwijający swoją firmę za granicą mieliby przenieść centrum zarządzania biznesem do Polski i tu płacić podatki. Za to podatek nie wyniósłby więcej niż 200 tysięcy złotych (przy przekazaniu 100 tys. złotych na cel o istotnym znaczeniu społecznym).    

W ramach zmian podatkowych zostaną wprowadzone również: ulga na robotyzację, ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ulga konsolidacyjna, ulga na powrót, ulga sponsoringowa itd.

5. Likwidacja karty podatkowej

Najprostszą formą opodatkowania, z której mogą korzystać osoby fizyczne, prowadzące określony rodzaj działalności jest karta podatkowa. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą płacić stałą kwotę podatku, dzięki czemu zyskują przede wszystkim małe firmy, które działają w niewielkich miejscowościach.

Od wejścia w życie Polskiego Ładu tylko podatnicy, którzy wcześniej rozliczali się w formie karty podatkowej, będą mogli z niej dalej korzystać. Nie będą mogli do niej przystąpić za to przedsiębiorcy rozpoczynający działalność oraz osoby chcące zmienić formę opodatkowania.   

W ramach Polskiego Ładu zostaną wprowadzone również inne regulacje. Wśród nich możemy wyróżnić m.in.:

 • zmiany w leasingu,
 • zmiany w estońskim CIT,
 • nowe terminy sprawozdawcze,
 • nowe kary dla zatrudniających na czarno,
 • ujednolicone terminy rozliczenia składek zdrowotnych i społecznych,
 • minimalny podatek dochodowy od osób prawnych,
 • najem indywidualny opodatkowany tylko w ramach ryczałtu,

Sprawdź również, kiedy warto przeprowadzić zmianę opodatkowania w firmie.


Źródła: 

https://mojafirma.infor.pl/wiadomosci/5368000,Polski-Lad-Przedsiebiorcy.html

https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas