Polski Ład – najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców

Polski Ład – najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców

Wraz z początkiem nowego roku wszedł w życie kontrowersyjny pakiet zmian podatkowych. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to z pewnością regulacje związane z Polskim Ładem w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na Twoją działalność. W naszym artykule prezentujemy zestawienie najważniejszych zmian dla firm. Sprawdź, na co musisz się przygotować, aby wybrać optymalny sposób rozliczania własnych finansów i uniknąć sankcji podatkowych.

Strony www Strony www

Polski Ład – co oznacza dla przedsiębiorców?

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, w sposób znaczący zmienią sytuację wielu przedsiębiorstw w Polsce. Celem ustawy o zmianach podatkowych związanych z Polskim Ładem jest przede wszystkim wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19. Nie bez powodów, uważa się, że zaproponowane przez rządzących modyfikacje wprowadzają nową rzeczywistość podatkową.

Nowy Polski Ład, Polski Ład czy Nowy Ład – jak nazywany jest rządowy projekt rozwoju, będzie miał wpływ na sytuację finansową większości firm. Wprowadzone przepisy przewidują zarówno wiele ulg oraz preferencji podatkowych, jak i obciążeń dla przedsiębiorców. Więcej o najważniejszych regulacjach dowiesz się w wybranym biurze rachunkowym. A oto zestawienie kluczowych zmian dla biznesu.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>


Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu

1. Zmiany w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych

Jednym z rewolucyjnych przepisów związanych z Polskim Ładem jest zmiana zasad podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez przedsiębiorców. Od 2022 roku wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od wybranego sposobu opodatkowania i zostanie wyliczona proporcjonalnie do osiąganych dochodów. Najnowsze stawki zostały przedstawione w tabeli poniżej.

formy opodatkowania a składka zdrowotna

Forma opodatkowania a wysokość składki zdrowotnej

W poprzednim stanie prawnym znaczną część składki zdrowotnej można było z powodzeniem odliczyć od podatku. Polski Ład likwiduje taką możliwość. Wprowadzono również minimalną kwotę świadczenia, które będzie wynosić 9% najniższego wynagrodzenia, czyli obecnie 270,90 zł. Dla dochodów powyżej 5510 zł składka naliczana będzie jako 4,9% dochodu.

Ponadto zostały ujednolicone i ustalone terminy płatności ZUS na 20. dzień miesiąca. 

2. Zmiana kwoty wolnej od podatku

Jeżeli chodzi o formy opodatkowania, to największe modyfikacje wprowadzono w zakresie rozliczania się na zasadach ogólnych. Z punktu widzenia przedsiębiorców i pracowników największe znaczenia ma zmiana kwoty wolnej od podatku. Rozliczający się według skali podatkowej skorzystają z wyższej stawki w wysokości 30 000 zł. Obowiązująca do 2022 roku kwota wolna wynosiła 8000 zł, miała degresywny (malejący) charakter i nie przysługiwała każdemu.

Jednocześnie zwiększeniu uległa kwota zmniejszająca zaliczki na podatek z 43,76 zł na 425 zł miesięcznie. Warto więc w tym miejscu wspomnieć o PIT-2. Jest to oświadczenie pracownika, które upoważnia zatrudniającego do pomniejszenia zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek. Raz złożona deklaracja zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych.  

3. Podwyższony pierwszy próg podatkowy

Kolejna zmiana związana z opodatkowaniem na zasadach ogólnych to podwyższenie pierwszego progu podatkowego. Z perspektywy biznesu jest to jedna z najkorzystniejszych modyfikacji. Jeszcze w 2021 roku górna granica wynosiła 85 528 zł. Po wejściu w życie Polskiego Ładu stawka 32% będzie obowiązywać od dochodów powyżej 120 000 zł. Przedsiębiorcy, którzy wskazanej kwoty nie przekroczą, zapłacą tylko 17%. Zmiany nie dotyczą firm, które wybrały np. ryczałt jako formę opodatkowania.

4. Likwidacja karty podatkowej

Rozpoczynasz działalność i nie wiesz, jaką formę opodatkowania wybrać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem pod tym linkiem. Co ważne, po wprowadzeniu w życie Polskiego Ładu nie możesz już skorzystać z karty podatkowej. Od stycznia 2022 roku mogą wybrać tę opcję tylko podatnicy, którzy już wcześniej rozliczali się w taki sposób.

To duże utrudnienie dla małych firm – karta podatkowa uznawana jest za najprostszą formę opodatkowania. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą płacić bowiem stałą kwotę podatku.    

5. Ulga dla klasy średniej

Według ustawodawcy ulga dla klasy średniej ma zrekompensować podatnikom brak możliwości odliczania składki zdrowotnej. W przypadku przedsiębiorców zmiana ta ma zastosowanie jedynie dla rozliczających się według skali podatkowej, którzy zarabiają od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie (w skali roku od 68 412 zł do 133 692 zł).

Warto pamiętać, że przekroczenie wskazanego limitu wiąże się z utratą prawa do ulgi. Oznacza to, że w rocznym PIT podatnik będzie musiał skorygować zapłacone wcześniej zaliczki i zapłacić wyższy podatek. W praktyce może okazać się, że samo wyliczenie ulgi może być nieco problematyczne.

6. Estoński CIT a Polski Ład

Estoński CIT to ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, w którym nie dochodzi do ingerencji w proces inwestycyjny przedsiębiorcy, a rozliczenie jest maksymalnie uproszczone. Mimo wielu korzyści, jakie za sobą niesie, do tej pory niewiele firm korzystało z tego rozwiązania. Taka tendencja ma zmienić się w najbliższym czasie, a to ze względu na zmiany związane z Polskim Ładem.

W przypadku estońskiego CIT-u w 2022 roku zwiększył się katalog podmiotów, które mogą skorzystać z systemu. Ponadto zlikwidowano limit przychodów, który wynosił 100 mln zł oraz wymóg dotyczący nakładów inwestycyjnych. Co ważne, zmniejszono również stawki podatku przy wypłacie zysku ze spółki. Resort finansów liczy, że zaproponowane zmiany zwiększą popularność tego rozwiązania.

Zobacz również: czy estoński CIT przyniesie korzyści polskim firmom?

7. Nowe preferencje podatkowe dla biznesu

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu zaczęły obowiązywać nowe preferencje podatkowe dla przedsiębiorców. Ich celem jest zwiększenie aktywności gospodarczej i pobudzenie rynku. Wśród dostępnych obecnie ulg w zeznaniu rocznym znajdują się m.in.:

  • Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników – przedsiębiorcy prowadzący działalność rozwojowo-badawczą, którzy są pracodawcami, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy potrącane od przychodów innowacyjnych zatrudnionych.
  • Ulga na robotyzację – obejmie firmy, które zamierzają usprawnić produkcję poprzez innowacyjne zastosowanie robotów przemysłowych.
  • Ulga na prototyp – opcja ta pozwala taniej wytworzyć, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. Firma może zaliczyć wydatki poniesione na przygotowanie prototypu w koszty uzyskania przychodu oraz zyskuje możliwość odliczenia 30% wydatków od podstawy opodatkowania.
  • Ulga dla nowych inwestorów – regulacja mająca zachęcić do prowadzenia działalności w kraju. Dzięki niej przedsiębiorcy rozwijający swoją firmę za granicą mieliby przenieść centrum zarządzania biznesem do Polski i tu płacić podatki. W zamian za to podatek nie wyniósłby więcej niż 200 tysięcy złotych (przy przekazaniu 100 tys. złotych na cel o istotnym znaczeniu społecznym).   

8. Zmiany w płatnościach

Polski Ład wprowadził również kilka zmian związanych z płatnościami. W celu uszczelnienia systemu podatkowego obniżono m.in. limit płatności gotówkowych. Będzie on dotyczył już nie tylko transakcji między przedsiębiorcami (z 15 000 do 8000 zł), ale również obejmie te prowadzone z konsumentami (20 000 zł). Wprowadzenie nowelizacji zostało jednak przesunięte w czasie na 2023 rok.  

Zgodnie z nowymi przepisami konieczne jest również posiadanie terminali płatniczych. Od lipca 2022 roku będą one musiały ponadto zostać połączone z kasami fiskalnymi online.  

To tylko kilka spośród wielu zmian, jakie wprowadził ustawodawca. Polski Ład przewiduje również modyfikacje, które obejmują pracowników czy emerytów. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przygotować się za to na nową rzeczywistość podatkową. Polecamy więc sprawdzić, kiedy warto przeprowadzić zmianę opodatkowania w firmie


Źródła: https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/pit-2-przewodnik-polski-lad/https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001171https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/02161

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas