Co to jest startup?

Co to jest startup?

Obecnie startup jest jednym z najpopularniejszych pomysłów na własny biznes. Warto zatem przyjrzeć się temu zjawisku dokładniej. Dowiedz się, czym jest startup i jak skutecznie zrealizować swój pomysł na biznes. Odkryj, jak możesz założyć swój własny startup, gdzie możesz zdobyć na niego fundusze i jakimi cechami powinieneś się wyróżniać jako początkujący przedsiębiorca.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest startup?

Najbardziej popularną definicją jest myśl autora poradnika „Metoda Lean Startup” – Erica Rise’a. Autorytet w dziedzinie startupów napisał, że „startup to ludzka instytucja, która stworzona została z myślą o budowaniu nowych produktów lub usług w warunkach skrajnej niepewności”.

Startupem zatem nazywamy przedsięwzięcie innowacyjne, które co prawda może bazować na dostrzeżonych wcześniej potrzebach konsumentów, ale musi podchodzić do tych potrzeb w sposób odkrywczy – spojrzenie na produkt czy usługę, różniące się od spojrzenia innych konkurencyjnych podmiotów, to podstawowa i niekwestionowana cecha startupu.

Od zwykłej firmy startup odróżnia się również tym, że działa w niepewnych warunkach. Firmy swoją działalność opierają na profesjonalnych wyliczeniach i działają w obszarach, które zostały już sprawdzone. W startupie gwarancja powodzenia nie istnieje. Liczy się wizja, która będzie strzałem w dziesiątkę.

Internet jest miejscem, gdzie rozwija się większość startupów. Internet stwarza bowiem najlepsze warunki do rozwoju i daje największe szanse na skuteczne wypromowanie swojej idei wśród potencjalnych klientów. Twój startup powinien być obecny w internecie.

Jaki pomysł na startup będzie najlepszy?

Niestety, nie ma uniwersalnej recepty na startup, który zagwarantowałby pewny sukces. Ważne, aby twój pomysł był funkcjonalny, innowacyjny, odpowiadał na potrzeby odbiorcy oraz zapewniał mu jak największy komfort użytkowania.

Kolejną bardzo ważną kwestią, która decyduje o powodzeniu twojego pomysłu na biznes, jest zapał. Jeżeli jesteś gotowy poświęcić na realizacje startupu odpowiednią ilość czasu i włożyć w niego całe swoje zaangażowanie, twoje szanse na powodzenie rosną.

Czym powinieneś wyróżniać się jako początkujący przedsiębiorca?

Równie ważne, co zaangażowanie i zapał są kompetencje, w dziedzinach, na których mają bazować twoje startupy. Najlepiej zająć się takim biznesem, pod który masz już przygotowaną bazę teoretyczną.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Takie cechy, jak zmysł przedsiębiorcy, spryt, pracowitość oraz zaangażowanie pozwolą ci na maksymalne wykorzystanie potencjału startupu.

Jak stworzyć swój własny startup?

Wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się jak zacząć startup. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, najpierw musisz zgromadzić odpowiedni kapitał. W realizacji twoich pomysłów mogą pomóc ci fundusze europejskie. Możesz skorzystać z:

 Polski Wschodniej, która oferuje wsparcie w tworzeniu i rozwoju startupów. Program ten skierowany jest dla przedsiębiorców, którzy nie ukończyli 35 roku życia i chcą zrealizować swój biznes w Polsce Wschodniej;

funduszy zalążkowych wyłonionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, czyli aniołów biznesu – sieci inwestorów, którzy wspierają wartościowe pomysły młodych przedsiębiorców oraz funduszy venture capital.

Jeżeli wybierzesz drugie rozwiązanie, twój pomysł przejdzie odpowiednią weryfikację. Inwestorzy wybiorą tylko najlepiej rokujące propozycje, które przejdą tzw. preinkubację. Proces ten polega na badaniach i analizach, które zweryfikują potencjał twojego pomysłu. Jeżeli pozytywnie przejdziesz weryfikacje, uzyskasz pomoc inwestorów w postaci funduszy na start.

Sposób na stworzenie startupu to zawsze indywidualna kwestia. Zaufaj intuicji, stwórz oryginalną koncepcję i zaangażuj się w swój projekt na sto procent.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas