Domena internetowa – czym jest i jak wybrać najlepszą?

Domena internetowa – czym jest i jak wybrać najlepszą?

Chcesz stworzyć stronę WWW dla swojej firmy? Zastanawiasz się, co poza projektem i hostingiem potrzebujesz do udostępnienia witryny użytkownikom sieci? Okazuje się, że nieodłącznym elementem każdej platformy jest domena internetowa. Unikalny adres może wpłynąć na sukces Twojego biznesu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jaka powinna być nazwa serwisu, czym kierować się przy jej wyborze i jak ją zarejestrować.    

Domena internetowa – co to jest?

Tworząc firmową stronę online, chcemy wyróżnić się na tle konkurencji i spójnie prezentować swoją markę w sieci. Oba cele pozwala zrealizować właściwa domena internetowa. Wybór odpowiedniej to istotny element działalności online. Co kryje się pod tym dość tajemniczym terminem? Okazuje się, że niezbędnym elementem każdej witryny WWW jest jej unikalny adres. Stanowi on fundament dalszej działalności platformy, tak jak hosting czy też sam projekt serwisu.   

Domena internetowa składa się z nazwy głównej oraz rozszerzenia. Pierwszy z elementów to w wielu przypadkach po prostu oznaczenie firmy, produktu, usługi czy też inna fraza związana z konkretną branżą. Drugi element informuje zaś o specyfice i cechach danego adresu. Końcówki mogą sugerować język treści, kraj rejestracji i zasięg działalności (.com czy .pl) oraz rodzaj czy przeznaczenie platformy (.edu.pl czy .gov.pl).    

Wybór rozszerzenia podobnie jak nazwy nie powinien być przypadkowy. Wyróżnia się kilka rodzajów domen internetowych. Bazowy podział przedstawia:

 • Domeny najwyższego poziomu (TLDs – top level domains): do tej grupy zaliczamy adresy generyczne obejmujące domeny globalne (.com czy .net), europejskie (.eu) oraz krajowe (.pl czy .de). Do konkretnych odbiorców przypisana jest za to końcówka sponsorowana. Oznacza to, że z rozszerzenia może korzystać wyłącznie instytucja rządowa czy organizacja pozarządowa (.edu.pl czy .ngo).

 • Domeny drugiego poziomu (SLDs – second level domains): wśród nich znajdziemy adresy funkcjonalne (.info.pl czy .biz.pl) oraz regionalne – zawierające nazwy miejscowości czy regionu (waw.pl czy mazowsze.pl). 

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>

Jaka powinna być nazwa domeny internetowej?  

Wiarygodność, profesjonalizm i kreowanie wizerunku – to tylko kilka z wielu zalet, jakie niesie za sobą posiadanie dobrej domeny internetowej. Tym, od czego zależy skuteczność adresu, jest jego nazwa. Według założeń powinna być chwytliwa, oryginalna, prosta i zapadająca w pamięć. Ułatwi to dotarcie na firmową stronę WWW odbiorcom bez konieczności zapisywania danych. Choć nie jest to koniecznością, warto zdecydować się na użycie nazwy samego przedsiębiorstwa.

Znasz już klasyczny podział rozszerzeń. Musisz wiedzieć ponadto, że w wyobraźni większości użytkowników funkcjonują zazwyczaj dwie końcówki: .pl i .com. Warto postawić na nie, jeśli chcemy trafić do polskich odbiorców. Ciekawą alternatywą są w tym przypadku również zakończenia branżowe. Świetnym przykładem mogą być kawiarnie, które na swoich stronach internetowych wybierają domeny w stylu .coffee.

W adresie poza nazwą firmy można umieścić frazy dotyczące branży. Warto w tym miejscu zaznaczyć jednocześnie, że używanie słów kluczowych w przypadku domen nie jest już wymagane. Okazuje się bowiem, że tzw. Exact Match Domain nie ma już tak dużego znaczenia w budowaniu pozycji stron internetowych w wyszukiwarce. Algorytm Google dużo bardziej docenia serwisy publikujące wartościowy content czy pojawiające się w wartościowych miejscach w sieci.

Jaka powinna więc być nazwa domeny WWW? Oto kilka ważnych cech każdego dobrego adresu:

 • tożsamy z nazwą biznesu lub nawiązujący do działalności firmy – klient, słysząc nazwę, powinien (choć nie w każdym przypadku musi) wiedzieć, co znajdzie pod danym adresem;  

 • wyróżniający się wśród konkurencji – unikaj nazw, które mogą kojarzyć się lub przypominać inne firmy z Twojej branży;

 • zgodny z zasadami ortografii – unikaj niejednoznacznej czy też nietypowej pisowni (chyba że decydujesz się np. na zapis zgodny z wymową obcojęzycznej nazwy);

 • łatwy do zapamiętania – zrezygnuj ze skomplikowanych i trudnych haseł, które nie zapadną w pamięć klientom;

 • krótki – najlepsze domeny są jednowyrazowe, im dłuższa bowiem nazwa, tym łatwiej ją zapomnieć (standard to 5-25 znaków).

Podsumowując, w przypadku domen internetowych warto unikać zbyt skomplikowanych, przypominających konkurencję nazw. Poza tym powinniśmy również w miarę możliwości rezygnować z polskich znaków, symboli innych niż litery oraz haseł pisanych inaczej niż się je czyta.

Jak zarejestrować domenę?

Gdy masz już odpowiednią nazwę i rozszerzenie dla swojej domeny internetowej, to musisz ją zarejestrować. Najlepiej nie odkładać zakupu na później, ponieważ ktoś może zająć nasz wymarzony adres. W takiej sytuacji istnieją zazwyczaj dwie popularne opcje:

1. Zakup wolnej i nowej domeny

Rejestracją unikalnego adresu strony internetowej zajmuje się centralny organ ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) za pośrednictwem wybranego i przede wszystkim akredytowanego rejestratora. Warto pamiętać, że proces ten przebiega na zasadzie wykupienia co najmniej rocznego abonamentu. Wynika z tego, że nigdy nie otrzymujemy wybranej przez siebie nazwy i rozszerzenia na własność. Dzieje się tak, ponieważ domena jest bardziej usługą niż produktem. Jeśli Twojej firmie zależy na utrzymaniu ciągłości, to możesz powierzyć ten obowiązek specjalistom z WeNet.

2. Skorzystanie z rynku wtórnego

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy wybrana przez Ciebie domena internetowa jest już zajęta? Okazuje się, że w takiej sytuacji można skorzystać z kilku skutecznych rozwiązań. Wśród najczęściej wykorzystywanych wyróżnia się:

 • zmianę nazwy adresu WWW,

 • wybór innego rozszerzenia,

 • dobór znaków szczególnych,

 • opcja na domenę.

Do równie popularnych sposobów należy też zakup domeny na rynku wtórnym. W tym przypadku należy dokładnie sprawdzić historię wybranego adresu oraz profil linkowy. Wiek, publikowane treści, przekierowania czy linki prowadzące do serwisu – to kluczowe elementy wymagające kontroli przed dokonaniem rejestracji. Powinniśmy bowiem unikać stron internetowych o „złej reputacji”. Ta zaś może znacząco wpływać na późniejszą widoczność witryny w sieci oraz na podejmowane przez firmę działania z zakresu SEO.

Wykupienie domeny internetowej nie jest trudnym zadaniem, ponieważ wiele atrakcyjnych ofert można znaleźć bardzo łatwo w sieci. Warto jednak przy tym pamiętać, że ceny za zakup mogą różnić się w zależności od oferty konkretnego rejestratora, wybranego rozszerzenia czy też okresu rejestracji. Na ostateczny koszt może wpłynąć też długość i komercyjne zastosowanie adresu. Okazuje się, że im krótsza nazwa, tym lepiej.   

Jeśli chcesz, aby Twoja strona WWW zdobyła widoczność oraz popularność w sieci to postaw na chwytliwą i unikalną domenę, którą łatwo zapadnie firmowym klientom w pamięć. Postaw na sprawdzonego rejestratora adresów i odpowiednio zadbaj o bezpieczeństwo witryny. Sprawdź, czym jest certyfikat SSL i czy warto w niego zainwestować.   

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas