Niedziele handlowe 2022 – kalendarz. Jakie zmiany czekają klientów?

Niedziele handlowe 2022 – kalendarz. Jakie zmiany czekają klientów?

Zakaz handlu w niedziele i święta został wprowadzony w Polsce w 2018 r. Przed nami więc kolejne miesiące jego obowiązywania. Z roku na rok przepisy ulegają jednak zaostrzeniu. Lubisz robić zakupy w drugi dzień weekendu? W takim razie mamy dla Ciebie złą wiadomość. W 2022 r. czeka nas tylko siedem niedziel handlowych. W naszym artykule prezentujemy dokładny spis dni, w których zrobisz zakupy bez ograniczeń. Sprawdź również, jakie zmiany przyniesie nowelizacja ustawy.  

Strony www Strony www

Które niedziele są handlowe w 2022 roku?

Czy dziś jest niedziela handlowa? Takie pytanie zadał sobie choć raz każdy z nas w drugi dzień weekendu od momentu wprowadzenia przepisów w sprawie zakazu handlu. Nic w tym dziwnego, skoro ustawa, które weszła w życie 1 marca 2018 roku, jest często nowelizowana, a same ograniczenia z roku na rok ulegają zaostrzeniu. Rozporządzenie miało przede wszystkim objąć sklepy wielkopowierzchniowe oraz galerie handlowe.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zakupów nie zrobimy w dni wolne od pracy i w ostatni dzień tygodnia. Przepisy przewidują przy tym siedem wyjątków w ciągu całego roku kalendarzowego. Są to tzw. niedziele handlowe, których dokładny terminarz prezentuje się w 2022 roku następująco:

 • 30.01 – ostatnia niedziela stycznia (związana z noworocznymi wyprzedażami);

 • 10.04 – niedziela poprzedzająca Wielkanoc;

 • 24.04 – ostatnia niedziela kwietnia (tuż przed weekendem majowym);

 • 25.06 – ostatnia niedziela czerwca (związana z początkiem letnich wyprzedaży);

 • 28.08 – ostatnia niedziela sierpnia (przypadająca przed początkiem nowego roku szkolnego);

 • 11.12 i 18.12 – ostatnie dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem.

niedziele handlowe 2022 - lista

Co do zasady są to dwie niedziele przed Gwiazdką, jedna przed Wielkanocą oraz ostatnie w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Warto przy tym wspomnieć, że gdy wspomniane terminy zbiegną się z dniami ustawowo wolnymi, to wówczas będzie obowiązywał zakaz handlu w sklepach czy galeriach. W 2022 roku nie mamy jednak z taką sytuacją do czynienia.    

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>

Dni niehandlowe – kiedy jeszcze obowiązuje zakaz handlu?

Jak już zostało wspomniane, ustawa związana z ograniczeniem handlu dotyczy również dni wolnych od pracy, a w 2022 roku mamy ich 13. Jeśli przygotowujesz kalendarz dni zakupowych, to weź pod uwagę, że sklepy będą również zamknięte w poniższych terminach:

 • Nowy Rok – 1 stycznia 2022 (sobota);

 • Święto Trzech Króli – 6 stycznia 2022  (czwartek);

 • Wielkanoc – 17 i 18 kwietnia 2022 (niedziela i poniedziałek);

 • Święto Pracy – 1 maja 2022 (niedziela);

 • Święto Konstytucji Trzeciego Maja – 3 maja 2022 (wtorek);

 • Zesłanie Ducha Świętego – 5 czerwca 2022 (niedziela);

 • Boże Ciało – 16 czerwca 2022 (czwartek);

 • Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia 2022 (poniedziałek);

 • Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada 2022 (wtorek);

 • Święto Niepodległości – 11 listopada 2022 (piątek);

 • Boże Narodzenie – 25 i 26 grudnia 2022 (niedziela i poniedziałek);

Warto zaznaczyć, że w kolejne dwa dni w roku handel odbywa się w ograniczonych godzinach, a dokładnie do 14:00. W 2022 roku będzie to 16 kwietnia (Wielka Sobota) i 24 grudnia (Wigilia).

Wiesz już, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy oraz niedziele handlowe w tym roku. Sprawdź więc, jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2022 r.

Zakaz handlu w niedziele i święta – zmiany w 2022 roku

W tym momencie warto wspomnieć, że nie wszystkie miejsca zostały objęte zakazem handlu. W ustawie zostały wskazane bowiem podmioty, które wyłączono spod obowiązywania przepisów – wykaz obejmuje aż 32. grupy różnych placówek. W niedziele wolne od handlu zakupy zrobimy np. na poczcie, stacjach paliw oraz w aptekach, kwiaciarniach, kioskach, piekarniach, cukierniach czy lodziarniach. 

Choć rozporządzenie o zakazie handlu miało przede wszystkim dotknąć sklepy wielkopowierzchniowe i galerie handlowe, to wiele sieci znalazło sposób na ominięcie ograniczeń. Część z nich działa jako placówki pocztowe na mocy umów zawartych np. z Pocztą Polską. Dzięki temu w legalny sposób mogliśmy robić zakupy w sklepach otwartych w niedziele niehandlowe. Wśród nich znalazły się: hipermarkety, supermarkety, markety budowlane, księgarnie, sklepy osiedlowe i dyskonty.

1 lutego 2022 roku w życie wejdą jednak nowe przepisy, który zakażą tego typu praktyk. Od tego momentu w niedziele niehandlowe będą mogły otwierać się tylko te placówki, które wykażą, że zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem. Przychody z działalności pocztowej będą musiały wynieść co najmniej 40% zysku ze sprzedaży detalicznej. W praktyce prawie żaden sklep nie jest w stanie spełnić tego warunku.

To jednak niejedyna zmiana w przepisach. Do tej pory poza dniami handlowymi mogły działać placówki, w których sprzedaż była prowadzona przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Nowelizacja pozwala sprzedawcy skorzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych i przysposobionych, rodziców, macoch lub ojczymów.

Znasz już kalendarz niedziel handlowych i wiesz, jakie zmiany czekają na klientów od 1 lutego. Pamiętaj, że zawsze możesz zrobić zakupy na internetowych platformach handlowych. A jeśli jesteś sprzedawcą, to sprawdź, co warto wybrać – stronę WWW czy sklep internetowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas