Jak chronić laptop w czasie podróży?

Jak chronić laptop w czasie podróży?

Laptop zabieramy nie tylko do domu, by pracować zdalnie, ale także na służbową podróż. Zdarza się, że nawet w czasie wakacji musimy mieć przy sobie sprzęt pracowniczy. Podróż pociągiem, samochodem lub samolotem może być problematyczna, jeśli nie wiesz, jak dobrze zabezpieczyć urządzenie. Przeczytaj, jak i w czym najlepiej transportować laptop i jak chronić go w czasie wyjazdu.

W czym przewozić laptop?

Zanim włożysz laptop do bezpiecznego pokrowca, musisz wiedzieć, jak ułożyć go w bezpiecznej pozycji. Najlepiej położyć sprzęt pionowo, co zminimalizuje drgania, które często przyczyniają się do uszkodzeń matrycy i dysku twardego.

O ile na co dzień plecak lub torba na laptop są idealnym rozwiązaniem, o tyle podczas podróży każdy dodatkowy bagaż stanowi utrudnienie. Podróżując pociągiem lub samolotem, mamy przecież ograniczoną przestrzeń na bagaż. Fachowcy od konsultingu radzą, że dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego miękkiego etui na laptop. Najlepsze będą pokrowce na suwak wykonane z neoprenu. Laptop w takim etui może być swobodnie włożony do bagażu bez ryzyka uszkodzenia czy zarysowań. Na rynku dostaniesz modele wodoodporne, które dają jeszcze lepszą ochronę.

Jeśli torba na laptop, to jaka?

Jeśli jednak nie jesteś przekonany do pokrowca i wolisz wybrać torbę na laptop, wybierz taką z dobrego materiału. Najlepsze będą specjalne torby o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępne są nawet metalowe obudowy ze specjalnym zamknięciem. 

Podczas krótkich podróży sprawdzą się torby na laptop na kółkach. Są komfortowe, bo nie trzeba ich nosić, a dodatkowo zawsze wyposażone są w dodatkowe przegródki i kieszenie. Zmieścisz w nich bez problemu wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo laptopa?

Ochrona laptopa przed mechanicznymi uszkodzeniami to nie wszystko. Na służbowych laptopach znajdują się przecież poufne dane, dlatego zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie. Zarówno samo uruchomienie komputera, jak i dostęp do poczty i aplikacji powinno być zabezpieczone hasłami. Przed wyjazdem zrób kopię zapasową na wypadek kradzieży. Nie korzystaj z otwartych sieci, wybieraj własny internet. Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie laptopa na wypadek uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży.

Oczywiście pamiętaj, by zawsze mieć sprzęt na oku, gdy podróżujesz pociągiem czy autobusem, szczególnie jeśli panuje w nim tłok. Laptop to niestety częsty łup złodziei, którzy wykorzystają każdą okazję i chętnie przygarną drogi sprzęt za darmo.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Jak chronić laptop podczas wakacji?

Jeśli wybierasz się na wakacje i chcesz zabrać ze sobą laptop, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Raczej zrezygnuj z zabierania sprzętu na plażę. Nawet jeśli będziesz bardzo uważać, nawet niewielki zamoczenie czy kontakt z ziarenkami piasku, które dostaną się do wnętrza, może zakończyć się uszkodzeniem.

Kolejną pułapką jest ryzyko przegrzania sprzętu. Jeśli wybierasz się w ciepłe kraje, raczej szukaj miejsc do pracy z klimatyzacją. Sprzęt, który długo leży na słońcu, szybciej odmówi posłuszeństwa i trzeba będzie czekać na jego ponowne uruchomienie.

Dobrym pomysłem może być zakup specjalnych folii ochronnych i naklejek z utwardzoną powłoką, które zabezpieczą delikatną powierzchnię. Nie ma obawy, że zostaną na stałe. Możesz nakleić je na laptop przed podróżą, a po powrocie z wakacji bez problemu usunąć.

Przeczytaj, jaką torbę na laptop wybrać.

Podziel się