PIT na zasadach ogólnych czy liniowy?

PIT na zasadach ogólnych czy liniowy?

Zamierzasz rozpocząć własną działalność i zastanawiasz się nad wyborem formy opodatkowania? To, jaką formę opodatkowania działalności wybierzesz, zależy od kilku czynników, m.in. formy prawnej działalności, charakteru firmy, wielkości przychodów, chęci korzystania z ulg podatkowych itd. Dowiedz się, kogo dotyczy opodatkowanie PIT-em i czym różni się PIT na zasadach ogólnych od podatku liniowego.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dla kogo przeznaczony jest PIT?

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, mogą wybrać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne lub spółki osobowe – jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna. Do wyboru są PIT na zasadach ogólnych oraz PIT liniowy. Opodatkowane podatkiem dochodowym PIT są wszystkie dochody, czyli przychody pomniejszone o koszty uzyskania dochodu.

Co to jest PIT na zasadach ogólnych?

W tej formie opodatkowania podatek pobierany jest od dochodu, czyli różnicy przychodu i kosztów uzyskania przychodu. Niewątpliwą zaletą wyboru właśnie tej formy opodatkowania jest możliwość skorzystania z atrakcyjnych ulg, m.in. ulgi rodzinnej czy rozliczania wspólnego z małżonkiem.

Podatek należy opłacać według skali podatkowej 17% lub 32% (minus kwota zmniejszająca podatek). Wybór progu podatkowego zależy od tego, jak dochód uzyskasz w ciągu roku. Warto pamiętać, że jeśli przekroczysz dany próg podatkowy, płacisz jedynie podatek od dochodów przewyższających określoną kwotę. Pierwszy próg podatkowy, który wynosi 17%, obejmuje dochody nieprzekraczające kwoty 120 000 zł, natomiast drugi (32%) dotyczy podatników, którzy tę kwoty przekroczyli.  

Zastanawiasz się, czy wszyscy muszą opłacać podatek? Nie, jeśli Twoje dochody nie będą wyższe niż 30 000 złotych, wówczas opłata podatku Cię nie dotyczy. Wtedy mamy do czynienia z tak zwaną kwotą wolną od podatku. Trzeba jednak zaznaczyć, że również w takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany do złożenia PIT-u. W razie wątpliwości możesz skorzystać z pomocy księgowej.

Gdy Twoje dochody będą mniejsze niż koszty, wówczas poniesiesz stratę, ale nie będziesz musiał płacić od niej podatku. Warto pamiętać, że istnieje możliwość odliczenia tej straty od dochodu w latach kolejnych. Zdecydowanie jest to korzystne i wpłynie na zmniejszenie podatku.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Co to jest podatek liniowy?

Gdy wybierzesz PIT liniowy, nie ma znaczenia wielkość Twoich dochodów. W odróżnieniu od podatku na zasadach ogólnych obowiązuje tu wyłącznie jedna stawka – 19%. Ta forma opodatkowania jest szczególnie polecana dla osób, które przekraczają pierwszy próg podatkowy i chcą zaoszczędzić. Ma jednak minusy – nie możesz korzystać z ulg podatkowych ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Od lutego 2022 sposób obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne będzie się różnił w zależności od wybranej formy opodatkowania. Zasady dla osób korzystających z podatku liniowego są takie same jak dla przedsiębiorców rozliczających się według zasad ogólnych. Sama składka będzie stanowić jednak 4,9% uzyskanego w poprzednim miesiącu dochodu.

Warto pamiętać, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna są podwójnie opodatkowane. Po pierwsze spółka jako osoba prawna opłaca podatek od osiągniętego dochodu (CIT), następnie zysk dzieli się między wspólników, których obowiązkiem jest opłacanie podatku dochodowego PIT. 

A jeżeli chcesz zmienić formę opodatkowania w swojej firmie, to możesz tego dokonać do 20 dnia w miesiącu następującym po miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu w roku. Zasada ta nie obowiązuje jednak przedsiębiorców, których podstawową metodą rozliczenia jest karta podatkowa - ich obowiązuje termin do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Więcej o różnych formach opodatkowania przeczytasz pod tym linkiem

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas