Do czego NIP i REGON potrzebne są przedsiębiorcy

Do czego NIP i REGON potrzebne są przedsiębiorcy

Jeżeli chcesz prowadzić firmę, musisz zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami. NIP i REGON to jedne z nich. Dowiedz się, co kryje się pod tymi hasłami. Przeczytaj, do czego potrzebny jest  NIP i REGON oraz kto odpowiedzialny jest za wydanie tych numerów.

Strony www Strony www

Co to jest NIP?

NIP służy do identyfikacji podatników. Przyporządkowany on jest na cały okres trwania działalności podmiotu lub jeżeli myślimy o osobach fizycznych – na całe życie. Na NIP składa się 10 cyfr:

  • trzy pierwsze cyfry to kod urzędu skarbowego;

  • sześć kolejnych – cyfry losowe;

  • ostatnia to cyfra kontrolna, którą wylicza się na podstawie algorytmu – wszystkie 9 cyfr mnoży się przez wagi: 6, 5, 7, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Potem sumuje się wszystkie wyniki, a na końcu wylicza resztę z dzielenia przez 11.

Obecnie, do posiadania NIP-u nie są już zobowiązani podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. NIP wydaje naczelnik urzędu skarbowego, na terenie którego działa przedsiębiorstwo. Od złożenia potrzebnych dokumentów na wpis do rejestru czekamy 14 dni. Wydanie NIP jest bezpłatne.

W przypadku podmiotów, które rejestrują się przy pomocy wniosku CEIDG-1, wypełnienie tego wniosku wystarczy, żeby dostać swój własny NIP.

Co to jest numer REGON?

REGON jest akronimem od Rejestru Gospodarki Narodowej. Do rejestru wpisywane są wszystkie przedsiębiorstwa. Numer REGON jest numerem, pod którym podmiot widnieje w rejestrze. Na numer ten początkowo składało się 7 cyfr. Obecnie ich liczba rozszerzyła się do 9.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Za wydanie numeru REGON odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny (GUS). Uzyskanie numeru jest bezpłatne, ale sposób jego uzyskania zależny jest od prawnej formy podmiotu. Do rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy złożenie druku CEIDG-1.

Pamiętajmy, że od 2009 roku numer REGON nie jest wymagany w obrocie urzędowym. Nie musimy umieszczać go również na pieczątkach firmowych. Pozwala on na ustalenie w bazie i wyszukiwarce REGON informacji o firmie – jej nazwy, nazwiska właściciela, rodzaju działalności, adresu siedziby.

Numer REGON nadawany jest zatem głównie ze względów statystycznych. Wymagany jest on jednak, jeżeli chcemy zarejestrować znak towarowy w Urzędzie Patentowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas