Kiedy nie musisz rejestrować działalności?

Kiedy nie musisz rejestrować działalności?

Wykonujesz drobne usługi czy może sprzedajesz rzeczy przez internet? Jeżeli twoje działania są zorganizowane, regularne i przynoszą zarobek, pamiętaj, że jesteś zobowiązany zarejestrować swoją działalność. Przeczytaj, czym charakteryzuje się działalność gospodarcza, kiedy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą i w jakich przypadkach można tego uniknąć.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym charakteryzuje się działalność gospodarcza?

Żeby mówić o działalności gospodarczej, należy wyróżnić jej podstawowe cechy, do których należą:

 • wykonywanie działalności we własnym imieniu – brak zleceniodawcy;

 • zorganizowany charakter działalności – wiąże się to z prowadzeniem marketingu, pozyskiwaniem klientów czy wynajmem pomieszczenia na prowadzenie działalności;

 • nastawienie na zysk – nawet jeżeli aktualnie twoja działalność przynosi straty;

 • ciągłość działalności – nastawienie na kontynuację i powtarzalność. Zmierzanie do określonego celu;

 • ponoszenie ryzyka za działalność.

Należy także rozróżnić jednoosobową działalność gospodarczą od działalności wykonywanej osobiście. Działalność osobista wiąże się z przychodami uzyskanymi dzięki zarówno osobiście wykonywanej działalności artystycznej, naukowej lub trenerskiej, jak również na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Jeżeli chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą, skorzystaj z porad prawnika.

Działalność nierejestrowana

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, będziesz musiał zarejestrować ją w CEIDG albo KRS. 30 kwietnia 2018 roku zostały wprowadzone pewne zmiany, które pozwolą ci uniknąć obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Jeżeli prowadzisz drobną działalność albo świadczysz drobne usługi, z których masz stały niewielki dochód, takie rozwiązanie może okazać się idealne. Warunki, jakie musisz spełnić to:

 • dochód miesięczny, który nie przekracza 50 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia;

 • brak prowadzenia wcześniejszej działalności lub też prowadzenie jej, z tym że została ona wykreślona z ewidencji przedsiębiorców przed 30 kwietnia 2017 roku i nie została zarejestrowana ponownie.

Nowe przepisy pozwolą ci na osiągnięcie dochodów z działalności, która wcześniej uznawana była za działalność gospodarczą. Nie musisz:

 • zgłaszać działalności do CEIDG, urzędu skarbowego i GUS;

 • składać deklaracji ZUS i płacić składek na ubezpieczenie;

 • płacić zaliczek na podatek;

 • prowadzić skomplikowanej księgowości – jedynie uproszczoną ewidencję sprzedaży.

Pamiętaj, że wspólników spółki cywilnej nie będą dotyczyć przepisy o działalności nierejestrowanej. Kolejnym ograniczeniem jest to, że nie możesz wykonywać działalności regulowanej, czyli takiej, która będzie wymagać specjalnego zezwolenia lub koncesji.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Przychody z działalności nierejestrowanej to przychody z innych źródeł, dlatego nie musisz płacić zaliczek na podatek. Przychody z działalności nierejestrowanej rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36. Możesz w nim również odliczyć koszty związane z wykonywaną działalnością.

Jeżeli miesięczny limit przychodu zostanie przekroczony, twoja działalność będzie uznana za działalność gospodarczą. Od tego momentu masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej – sprawdź jak wypełnić formularz CEIDG-1.

Działalność, która nie wymaga rejestracji

Istnieją również pola działalności, które wyłączone są z obowiązku rejestracji. Rejestracji nie podlega:

 • rolniczy handel detaliczny;

 • produkcja wina przez rolników;

 • działalność agroturystyczna, w której rolnik wynajmuje pokoje, sprzedaje domowe posiłki i świadczy inne usługi związane z pobytem turystów;

 • prowadzenie pasieki i sprzedaż miodu, który z niej pochodzi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas