Kalkulator zdolności kredytowej

Czeka cię spory wydatek, ale nie masz wystarczających środków? Rozwiązaniem jest wzięcie kredytu. Nie każdy jednak może skorzystać z takiej możliwości. To, czy otrzymasz kredyt, zależy od wielu czynników. Skorzystaj z naszego kalkulatora zdolności kredytowej i przekonaj się, czy masz szansę na zaciągnięcie zobowiązania. Kalkulator na podstawie twoich dochodów i innych danych oszacuje, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

%
Dochód netto
Opłata za mieszkanie
Koszt utrzymania
Składki ubezpieczeniowe
Raty innych kredytów
Pozostałe koszty
Oprocentowanie
Okres spłaty
Zdolność kredytowa
Rata kredytu
Kwota kredytu
Od czego zależy zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest to zdolność osoby zaciągającej kredyt do jego spłaty wraz z odsetkami. Od twojej zdolności kredytowej zależy, jak duży kredyt możesz wynegocjować. Zdolność kredytobiorcy jest zależna od wielu czynników i sprawdzana przez analityka bankowego, które bierze pod uwagę:

Dochody kredytobiorcy

Dochody są podstawowym kryterium, które jest sprawdzane przez bank. Pod uwagę brane są dochody uzyskane w ostatnich miesiącach lub latach. Liczy się nie tylko wysokość osiąganych dochodów, ale także ich stabilność oraz regularność. O kredyt może wystąpić osoba pełnoletnia indywidualnie lub wspólnie z członkiem rodziny bądź partnerem. Dochód musi osiągać przynajmniej jeden z wnioskujących o kredyt. Dochody mogą być osiągane na podstawie:

  • Umowy o pracę - jeśli chcesz ubiegać się o kredyt, musisz być zatrudniony przez przynajmniej 3 miesiące, a twoja umowa powinna obowiązywać przez kolejne pół roku.
  • Działalności gospodarczej - jeśli jesteś przedsiębiorcą, twoja działalność powinna być prowadzona minimum dwa lata, zanim zaczniesz starać się o zaciągnięcie kredytu.
  • Umowy zlecenia lub umowy o dzieło - jeśli pracujesz na takich warunkach, umowa powinna obowiązywać minimum przez pół roku przed ubieganiem się o kredyt.

Zobowiązania

Wszelkiego rodzaju zobowiązania to obok dochodów druga ważna kwestia dla banku. Nawet jeśli twoje miesięczne dochody są wysokie, ale masz wiele zobowiązań do spłacenia, twoja zdolność kredytowa będzie niewielka. Bank bierze pod uwagę raty innych zaciągniętych kredytów, a także limity na koncie osobistym i kartach kredytowych oraz inne zobowiązania, np. w przypadku osób rozwiedzionych mogą to być opłaty alimentacyjne. Sprawdzane są również poręczenia kredytów na inne osoby oraz zobowiązania zaciągnięte przez firmę. Pod uwagę brana jest też historia kredytowa, na podstawie której można stwierdzić, czy osoba starająca się o kredyt sumiennie spłacała zaciągnięte w przeszłości zobowiązania finansowe.

Dodatkowe czynniki

Warto pamiętać, że na zdolność kredytową wpływ mają dodatkowe czynniki, np. związane z miejscem zamieszkania. Lokalizacja wpływa na koszty utrzymania. Codzienne funkcjonowanie w większym mieście jest droższe, dlatego nawet przy podobnych dochodach zdolność kredytowa mieszkańców różnych miejscowości będzie różna. Sprawdzane są też cechy osobowe osoby starającej się o kredyt, takie jak wiek, stan cywilny, wykonywany zawód, liczba osób będących na jej utrzymaniu.

Wkład własny

Obok zdolności kredytowej bardzo ważną kwestią jest wkład własny, który jest obowiązkowy w przypadku zakupu mieszkania. Bez odłożenia odpowiedniej kwoty w ogóle nie uzyskamy kredytu. Obecnie w zależności od banku wymagane jest 10% lub 20% wkłady własnego. Warto wiedzieć, że im większy wkład własny, tym naliczane odsetki będą mniejsze. Oznacza to, że czasem warto poczekać, by odłożyć większą sumę i dopiero wtedy starać się o kredyt.

Pamiętaj, że kredyt to poważna sprawa, dlatego decyzję musisz dobrze przemyśleć. To zobowiązanie na wiele lat, więc każdy szczegół jest istotny.

Kalkulator zdolności kredytowej spełnia wyłącznie funkcję informacyjną i został przygotowany jedynie do użytku prywatnego. BiznesFinder.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności w przypadku wykorzystania narzędzia do obliczenia wysokości kredytu. Otrzymane wartości są orientacyjne i mogą być zaokrąglone.

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter