Rola lidera w obliczu trudnych wyzwań

Rola lidera w obliczu trudnych wyzwań

Dla lidera pandemia, kryzys, jest jednym z najtrudniejszych wyzwań w karierze zawodowej. Jest to czas, kiedy dni są pełne obaw, a Ty musisz stawić im czoło w pracy. Takie dni wymagają od lidera znalezienie złotego środka, aby wyjść zwycięsko z sytuacji, w jakiej znalazła się Twoja firma. Znalezienie dobrego rozwiązania nie jest proste. Trudne wyzwania pojawiają się niespodziewanie i tak jak kula śniegowa tocząca się po zboczu, nabierają prędkości i masy po to, żeby w końcu się zatrzymać. To, że w pewnym momencie to się skończy, nie ulega wątpliwości, ale nigdy nie wiesz, kiedy ten moment nastąpi. Musisz być gotowy na to, co się wydarzy.

Strony www Strony www

przywodztwo-polega-na-codzennym-poszukiwaniu

Postaw ludzi na pierwszym miejscu

Przeprowadź pracowników przez kryzys. Pamiętaj, że strach rozprzestrzenia się szybciej niż wirus. Jednym z podstawowych celów lidera powinno być wytworzenie wysokiego poczucia bezpieczeństwa. Jeśli wspierasz pracowników, oni zrobią wszystko, aby wizja Twojej firmy stała się rzeczywistością. Ludzie muszą być w centrum uwagi i komunikacji. Wykaż przede wszystkim troskę o konsumentów, interesantów, pracowników, a nie o firmę czy jej marki. Komunikując się, pamiętaj, że niepełna informacja jest lepsza niż jej brak.

Edukuj samego siebie

Twoim obowiązkiem jest zdefiniowanie rzeczywistości. Miej świadomość, z czym masz do czynienia. Zgromadź wiedzę, bądź elastyczny. Dostosuj się. Wykorzystaj siłę zespołu. Wszyscy razem jesteście mądrzejsi niż w pojedynkę. Lider nie jest dobry, ponieważ ma rację; jest dobry, ponieważ chce się uczyć i ufać. Potrzebuje on zespołu, aby spojrzeć na problem z innej perspektywy.

Komunikuj się rozsądnie

Upraszczaj skomplikowane rzeczy. Myśl o tym, co mówisz. Bądź autentyczny. Możesz okazywać niepewność, lider nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Musisz widzieć kierunek, w którym podążasz. Pokaż ludziom właściwą perspektywę. Niech widzą Twoje wsparcie.

Nastaw się na przetrwanie

Pomiń etap negacji i wyjdź z założenia, że problem jest poważniejszy, niż się wydaje. Jeśli uświadomisz sobie to na początku, to nie dopuścisz do sytuacji, kiedy problem się będzie powiększał, a skupisz się na szybkim znalezieniu rozwiązania. Czas gra na Twoją niekorzyść. Prawdziwe problemy nie rozpływają się w powietrzu. Wymagają one wdrożenia rozwiązań, które naprawią procesy lub wprowadzą nowe.

liderzy-ktorzy-odnosza-sukces

Myśl wielowariantowo, inicjuj zmiany

Myśl inaczej. Kryzys wymaga decyzji, która będzie punktem zwrotnym. Kreatywność jest w cenie. Znajdź obszar, w którym Twoja firma może odpowiedzieć na potrzeby klientów w dobie pandemii. Niektóre restauracje zamknięte z powodu pandemii przestawiły się na dostawę jedzenia online, są też takie, które przekształciły się w piekarnie. Firmy odzieżowe przestawiły się na szycie maseczek ochronnych, hotele oferują darmowe noclegi dla lekarzy, którzy nie chcą narażać swoich rodzin. Pomyśl, co Ty jesteś w stanie zrobić?

z-kamieni-rzucanych-ci

Bądź wizjonerem i strategiem

Strategia będzie kluczowa dla rozwoju Twojej firmy w obecnej sytuacji. Jeśli nie będziesz w stanie dostosować swojej strategii, czasy będą o wiele trudniejsze, niż gdybyś to zrobił. Działaj szybko. Jeśli sytuacja wymaga przebranżowienia się, a w Twoim wypadku jest to możliwe, nie zwlekaj.

Zaangażuj się społecznie. To jest dobry czas, aby dokonać sprytnego, odpowiedniego budowania marki. Marketing polega na rozpoznaniu i zaspokojeniu prawdziwej potrzeby. Najlepszy marketing przede wszystkim pomaga ludziom i dzięki temu zarabia na ich działalności. Wiele osób wstrzymuje się z wydatkami, ale pojawi się także ogromna ilość stłumionego popytu. Marki, które zyskają pozytywną uwagę, wykorzystają ten popyt.

strategia-to-dokonywanie-wyborow

Twoja firma przetrwa i dzięki temu, co się stało, stanie się silniejsza

Każda trudna sytuacja dla firmy jest lekcją nie tylko dla leadera, ale również dla wszystkich pracowników. Staraj się wyciągnąć z tej lekcji jak najwięcej. Wiedz, że wyjdziesz z tego silniejszy i przygotowany na kolejne trudne wyzwania. Ból ekonomiczny jest nieunikniony. Jednak przetrwanie, a nawet wzrost są możliwe w nadchodzącym czasie pod warunkiem, że dobrze się przygotujesz. Pamiętaj, prawdziwi liderzy kształtują się w kryzysie.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas