Jak przetrwać kryzys w branży turystycznej?

Jak przetrwać kryzys w branży turystycznej?

Ogólnopolska kwarantanna i zakaz opuszczania domostw dotknęły wiele branż biznesu. Ale niektóre dziedziny gospodarki, na przykład turystyka, nie mogą przenieść działalności do internetu, ze względu na charakter oferowanych przez siebie usług. Dlatego wiele firm z branży turystycznej i hotelarskiej może ogłosić upadłość. Co zrobić, żeby przetrwać kryzys w branży?

Tarcza Antykryzysowa – co przynosi?

Rządowe regulacje prawne w postaci tzw. Tarczy Antykryzysowej oferują szereg rozwiązań o charakterze pomocowym, ale jednak tymczasowym. Do 180 dni wydłużono czas zwrotu środków za rozwiązanie lub odstąpienie od umowy z firmą turystyczną. Biura podróży i agenci mogą również zaoferować voucher na skorzystanie w ciągu roku z usług, zamiast wycofywania pieniędzy z wykupionych już wycieczek, wczasów itp. Warto wiedzieć, że vouchery na przyszłe usługi spotkać można także w branżach kulturalnej, rozrywkowej, hotelarskiej, wystawienniczo-organizacyjnej czy agroturystycznej.

Uchwalona przez Sejm tarcza daje również firmom turystycznym możliwość rozliczenia całej straty za 2020 r. w roku następnym. Do tego, jeżeli w bieżącym roku zanotowały spadek przychodów o przynajmniej 50% w porównaniu do 2019 r., firmy będą mogły zmniejszyć  dochód do opodatkowania o wysokość straty i odliczyć jako CIT z dochodu za 2019 r. do wysokości 5 mln zł. Pozostałe kwestie mające wspomóc działalność form turystycznych to: wakacje od obowiązków administracyjnych i kredytowe, przesunięcie płatności za media, finansowanie postojowego oraz dofinansowanie zatrudnienia przez państwo.

                                        

Wyprzedź konkurencję dzięki wizytówce w Google Moja Firma. Sprawdź jak>>

 

Program 1000 plus

Przedstawiciele branży zrzeszeni w Polskiej Organizacji Turystycznej wraz z urzędnikami z Ministerstwa Rozwoju pracują obecnie nad kolejnym rozwiązaniem pomocowym, tym razem bonem 1000+. Ma on być wsparciem m.in. dla organizatorów wyjazdów turystycznych, biur podróży, agentów i firm pośrednio powiązanych z branżą. Projekt zakłada dystrybucję bonów o wartości ok. 1000 zł do wykorzystania po pandemii w polskich hotelach i placówkach wypoczynkowych, firmach transportowych oraz innych współfunkcjonujących. Obecnie trwają negocjacje dotyczące formy i wysokości wsparcia oraz sposobu jego dystrybucji.Programy unijne

Wsparcia w trudnych czasach można poszukać również wśród regulacji unijnych. Dla obiektów korzystających już z dofinansowania lub biorących udział w danym programie będzie możliwość m.in. uznania wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii za kwalifikowane, przedłużenia terminów składania wniosków w konkursach, wprowadzania poprawek i wydłużenia terminów składania wniosków o płatność oraz wprowadzenia nadzwyczajnego trybu wyboru projektów i otrzymania ulg w spłacie należności.

Finansowanie działalności może pochodzić z EFIS – Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Z niego pochodzić będą środki na pożyczki dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Środki te, dystrybuowane przez banki krajowe, mają pomóc w zagwarantowaniu kapitału obrotowego; najbardziej dotkniętym przez przestój firmom zaproponowane zostaną wakacje kredytowe, a pożyczki w planach mają pokrywać nawet 80% strat spowodowanych wstrzymaniem działalności.

Zmiany dostosowujące wdrożone już programy do czasów pandemii następują również w niektórych instrumentach finansowania. Dobrym przykładem jest tu instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, prowadzony w ramach programów inwestycyjnych realizowanych na wschodzie kraju. Instrument wprowadza możliwość przeznaczenia pożyczek inwestycyjnych na zabezpieczenie płynności finansowej, utrzymanie miejsc pracy czy pokrycie bieżących wydatków, np. związanych z wypłatą wynagrodzeń. Warunki pożyczki prezentują się obiecująco: kwota do nawet 500 tys. zł z możliwością przeznaczenia jej na bieżące funkcjonowanie, okres spłaty – do 84 miesięcy, brak wymaganego wkładu własnego, 6-miesięczna karencja spłaty rat kapitałowych z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy lub 6-miesięczne wakacje kredytowe oraz oprocentowanie pożyczki obniżone (nawet do 0%).  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas