Jak odliczyć darowiznę na zwalczanie COVID-19 od dochodu?

Jak odliczyć darowiznę na zwalczanie COVID-19 od dochodu?

Firmy, które będą chciały wspomóc walkę z zakażeniem koronawirusem, mogą skorzystać z możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość darowizny. Z ulgi mogą skorzystać wszyscy, którzy opodatkowują swoje dochody na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku, a także podatnicy, którzy opodatkowują dochody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dowiedz się, jak odliczyć darowiznę i jakie podmioty można wesprzeć.

Komu można pomóc?

Możesz przekazać darowizny na cele związane z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa:

 • podmiotom świadczącym opiekę zdrowotną
 • Agencji Rezerw Materiałowych
 • Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych

Jeśli chodzi o podmioty lecznicze, to możesz wspomóc jednostki, które zostały wpisane do wykazów prowadzonych przez wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykazy znajdziesz na stronach wybranych oddziałów. Są to nie tylko szpitale, ale także instytuty medyczne, stacje pogotowia ratunkowego, pracownie medyczne czy firmy świadczące transport sanitarny.

Co można przekazać?

Darowizna może być pieniężna lub rzeczowa. W darowiźnie można przekazać cokolwiek, co może wspomóc walkę z koronawirusem – od środków medycznych, przez posiłki dla pracowników szpitali, po pojazdy do transportu chorych. Cenne jest także wszelkie wsparcie finansowe, które podmioty mogą wykorzystać na zakup leków czy środków do dezynfekcji.

Ile wynosi odliczenie?

W przypadku darowizn przekazanych do 30 kwietnia 2020 roku odliczeniu podlegała kwota odpowiadająca aż 200% wartości darowizny. Jeśli zdecydujesz się na przekazanie darowizny:

 • do 31 maja 2020 roku – możesz odliczyć kwotę w wysokości 150% wartości darowizny
 • od 1 czerwca do 30 września 2020 roku – możesz odliczyć kwotę odpowiadającą wartości darowizny

Kiedy można odliczyć darowiznę?

Zastanawiasz się, czy z odliczeniem darowizny na walkę z koronawirusem musisz poczekać aż do zeznania rocznego? Nie, ulgi z tytułu darowizny można uwzględnić na etapie wpłacania zaliczki na podatek dochodowy (lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) w trakcie roku podatkowego.

Jak odliczyć darowiznę?

By odliczyć darowiznę, musisz przygotować:

 • zeznanie PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub PIT-28
 • w przypadku darowizny pieniężnej – dowody wpłaty na rachunek / w przypadku darowizny rzeczowej – oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu
 • dowody, z których wynikają dane identyfikujące darczyńcę, a także potwierdzające  wartość przekazanej darowizny

Zeznanie należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego. Możesz to zrobić:

Trzeba pamiętać, że w przypadku dokonania zwrotu darowizny obowiązkiem obdarowanego jest poinformowanie urzędu skarbowego o tym fakcie. Należy dostarczyć informację w przeciągu miesiąca od dnia dokonania zwrotu.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>


Jakie produkty obowiązuje 0% stawka podatku VAT?

Warto wiedzieć, że produkty przekazane na walkę z koronawirusem, które zostały wyprodukowane lub kupione przez firmy, są objęte 0% stawką podatku VAT.  Stawka 0% obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku. Dotyczy to m.in.:

 • wyrobów medycznych
 • aparatury laboratoryjnej
 • produktów leczniczych
 • środków dezynfekujących
 • testów diagnostycznych
 • środków ochrony – maseczek, rękawic itd.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest przekazania darowizn na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych oraz szpitali zakaźnych, które zostały przekształcone w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne).

Warto dodać, że zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Finansów do tej listy mają dołączyć również m.in. domy opieki społecznej, domy dla matek z dziećmi czy noclegownie.

Źródło: gov.pl, Ministerstwo Finansów 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas