Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje na ślub?

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje na ślub?

Ślub to nie tylko ogromne emocjonalne przeżycie, ale także spore wyzwanie organizacyjne. By dopiąć wszystko na ostatni guzik, wypełnić formalności i załatwić sprawy rodzinne, potrzeba czasu. W takich okolicznościach zawsze przydadzą się dodatkowe dni urlopu. Ile dni wolnych na ślub przysługuje każdego pracownikowi? Sprawdź, kiedy można uzyskać urlop okolicznościowy na ślub, a kiedy taka możliwość nie przysługuje.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Ile dni urlopu okolicznościowego na ślub można uzyskać?

Urlop okolicznościowy są to dni wolne przysługujące pracownikowi dodatkowo poza standardowym urlopem wypoczynkowym, który zgodnie z przepisami wynosi od 20 do 26 dni w zależności od długości stażu pracy. Pracodawca może przyznać od 1 do 2 dni wolnych. Urlop okolicznościowy można uzyskać jedynie w wyjątkowych okolicznościach lub w przypadku sytuacji losowych. Może być udzielany nawet kilka razy w roku, jeśli zajdą okoliczności do jego otrzymania.

Jak wskazują specjaliści z biura rachunkowego, urlop z okazji ślubu samego pracownika daje mu prawo do uzyskania 2 dni wolnych od pracy. Taki urlop niezbędny jest na załatwienie przez niego spraw związanych z organizacją uroczystości oraz wypełnienie czasochłonnych formalności. Inaczej sprawa wygląda w przypadku urlopu okolicznościowego na ślub dziecka pracownika. Wówczas pracownikowi należy się jedynie 1 dzień wolny.

Warto pamiętać, że urlop okolicznościowy nie przysługuje w przypadku ślubu dalszej rodziny, np.  rodzeństwa czy wnuka. Pracownik ma wówczas prawo skorzystać na czas uroczystości z urlopu wypoczynkowego.

Kiedy można uzyskać dni wolne na ślub?

Nie każdy ślub gwarantuje możliwość uzyskania dni wolnych. Prawo do wykorzystania urlopu okolicznościowego mają wyłącznie pracownicy, którzy zawarli ślub cywilny, ponieważ tylko taki ślub powoduje skutki prawne. Prawo to przysługuje również w przypadku ślubu konkordatowego. Podsumowując, z urlopu okolicznościowego na ślub mogą skorzystać małżonkowie, którzy zawarli swój związek w urzędzie stanu cywilnego lub zawarli małżeństwo przed duchownym, który później kieruje dokumenty do USC.  

To pracownik wskazuje dni, w które ma zostać mu przydzielony urlop okolicznościowy na ślub, jednak co do zasady dni te powinny pokrywać się z datą zdarzenia. Zgodnie z prawem nie jest określone, czy ma to być dzień ślubu czy dni poprzedzające lub następujące po uroczystości, jednak muszą być one bezpośrednio związane z przyczyną wydarzenia. Najczęściej są to dni przeznaczone na załatwienie dodatkowych spraw lub wzięcie udziału w towarzyszących uroczystościach rodzinnych wynikających z zawarcia małżeństwa.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Kiedy nie można udzielić urlopu na ślub?

Pracodawca nie ma prawa przydzielenia urlopu okolicznościowego na ślub osobom, które zawierają jedynie małżeństwo wyznaniowe, czyli wstępują w związek przed osobą duchowną.

Istnieją również sytuacje, gdy pracodawca nie ma podstaw do przyznania dni wolnych z okazji ślubu. Dzieje się tak, gdy pracownik prosi o udzielenie zwolnienia z powodu ślubu o charakterze cywilnym, jednak w terminie, który jest odległy od dnia samego wydarzenia. Zachodzi wtedy podejrzenie, że takie zwolnienie nie jest zwolnieniem celowym, ponieważ na czas jego udzielnie nie ma możliwości zrealizowania celu, jakim jest właśnie zawarcie związku małżeńskiego.

Co zawiera wniosek o urlop okolicznościowy?

We wniosku o urlop okolicznościowy należy zawrzeć kilka istotnych informacji. W dokumencie powinny znaleźć się dane pracownika oraz pracodawcy, a także informacje związane z wydarzeniem, na które ten urlop ma zostać udzielony. Należy wskazać termin urlopu, przyczynę ubiegania się o urlop, a także określić liczbę dni. Warto dodać, że oczywiście urlop okolicznościowy zgodnie z kodeksem pracy jest płatny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas