Umowa na zastępstwo a okres wypowiedzenia – jak rozwiązać umowę?

Umowa na zastępstwo a okres wypowiedzenia – jak rozwiązać umowę?

Umowa na zastępstwo może być dobrym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i nowego pracownika. Wiele firm korzysta z takiego rozwiązania, gdy stały pracownik zachoruje lub pójdzie na urlop na macierzyński. Przeczytaj, ile wynosi okres wypowiedzenia, jeśli podejmujesz się pracy na umowę o zastępstwo. Poznaj warunki zatrudnienia w przypadku takiej umowy. Sprawdź, jak rozwiązać taką umowę i czy istnieje możliwości jej przedłużenia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy można rozwiązać umowę na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo to umowa, która zawierana jest w przypadku długiej nieobecności stałego pracownika. Taka nieobecność musi być koniecznie usprawiedliwiona, w przeciwnym razie  pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika. Umowa o zastępstwo to rodzaj umowy na czas określony i kończy się wraz z powrotem zastępowanego pracownika lub wcześniej, jeśli taki zapis zostanie określony w umowie. Umowę można rozwiązać również wtedy, gdy usprawiedliwiona obecność pracownika przechodzi w nieobecność nieusprawiedliwioną.

Specjaliści od doradztwa personalnego podkreślają, że w niektórych sytuacjach może dojść do rozwiązania umowy na zastępstwo jeszcze przed upływem określonego terminu. Taka opcja przysługuje obydwu stronom. Rozwiązanie może być korzystne zarówna dla pracownika, jak i pracodawcy, wtedy najczęściej przebiega za porozumieniem stron. Podjęcie takiej decyzji możliwe jest przez cały czas trwania umowy. Innym sposobem jest złożeniem wypowiedzenia przez jedną ze stron. A czy umowa może być zerwana bez złożenia wypowiedzenia? Tak, jeśli wina leży po stronie pracownika (dochodzi wtedy do zwolnienia dyscyplinarnego) lub pracodawcy.

Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy zastępowany pracownik przebywa na zwolnieniu i w tym czasie dochodzi do jego śmierci, wówczas umowa na zastępstwo wygasa.

Ile wynosi okres wypowiedzenia na umowie na zastępstwo?

Tak jak zostało wyżej wspomniane, umowa na zastępstwo może zostać zakończona wcześniej. Istnieje możliwość wypowiedzenia takiej umowy, które obowiązuje na takich samych zasadach jak przy umowie o pracę. Uprzednio okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo obejmował wyłącznie trzy dni, co nie zawsze było korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Z czasem doszło do nowelizacji kodeksu pracy i obecnie okres ten wynosi:

  • 2 tygodnie – w przypadku osób pracujących krócej niż 6 miesięcy

  • 1 miesiąc – dla pracowników zatrudnionych przynajmniej przez 6 miesięcy

  • 3 miesiące – gdy osoba zatrudniona jest w firmie co najmniej 3 lata

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Czy umowa na zastępstwo może być przedłużona?

Tak, taka umowa może zostać przedłużona, mimo że umowa na zastępstwo jest to umowa na czas określony. Należy pamiętać, że w przypadku umowy o pracę na czas określony istnieją pewne limity. Pracodawca może zatrudniać pracownika na takich zasadach jedynie przez 33 miesiące, a także zawrzeć nie więcej niż trzy umowy terminowe.

W przypadku umowy na zastępstwo zgodnie z przepisami nie obowiązują jednak żadne limity, co oznacza, że umowa na zastępstwo może być ponownie zawierana bez ograniczeń. Podejmujesz nową pracę i pracodawca proponuje ci umowę na zastępstwo? Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej szczegółów na temat umowy na zastępstwo.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas