Urlop ojcowski. Komu przysługuje? Ile trwa?
- 17-01-2023
- Kadry i płace
Każdemu mężczyźnie przysługuje 14 dni wolnych na spędzenie czasu z niedawno narodzonym dzieckiem w ramach urlopu ojcowskiego. Aby je otrzymać, należy w odpowiednim terminie złożyć wniosek, do którego zostaną dołączone stosowne dokumenty. Urlopu ojcowskiego nie należy mylić z urlopem tacierzyńskim. Czym różnią się te świadczenia? Komu przysługuje urlop ojcowski? Sprawdź.
Komu przysługuje urlop ojcowski?
Urlop ojcowski przysługuje mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, którym urodziło się dziecko lub którym zostało ono przysposobione. Kto może się o niego ubiegać?
ojciec, którego dziecko nie ukończyło 24 miesiąca życia,
ojciec, któremu zostało przysposobione dziecko (do 2 lat od decyzji sądu i do osiągnięcia przez dziecko 7 roku życia),
ojciec, któremu zostało przysposobione dziecko, wobec którego odroczony został obowiązek szkolny (do 2 lat od decyzji sądu i do osiągnięcia przez dziecko 10 roku życia).
Z prawa do urlopu ojcowskiego może skorzystać zarówno mężczyzna będący w związku małżeńskim z matką dziecka, jak i rozwiedziony rodzic oraz mężczyzna, który jest ojcem dziecka, ale nie jest w związku małżeńskim. Urlop ojcowski jest płatny - za czas przebywania na zwolnieniu pracownikowi przysługuje prawo do pełnego wynagrodzenia, nie zmniejsza on też wymiaru urlopu wypoczynkowego. Mężczyzna przebywający na urlopie ojcowskim jest chroniony, pracodawca nie można go zwolnić.
Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>
Ile trwa urlop ojcowski?
Urlop ojcowski trwa maksymalnie 14 dni, w tym niedziele i święta. Ich liczbę można podzielić, jednak świadczenie może zostać wykorzystane nie więcej niż w dwóch turach po 7 dni. Wymiar urlopu ojcowskiego nie zmienia się bez względu na to, czy pracownikowi urodziło się jedno dziecko, bliźniaki czy trojaczki. Wynosi on niezmiennie 14 dni.
Urlop ojcowski, a urlop tacierzyński – czym się różnią?
Urlop ojcowski, jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, może zostać udzielony maksymalnie na 14 dni. Tymczasem urlop tacierzyński nie ma uregulowanego wymiaru. Jego długość zależy od tego, w jakim wymiarze matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński.
Urlopu ojcowskiego nie trzeba wykorzystywać zaraz po narodzinach dziecka - pracownik ma na to 24 miesiące i może podzielić go na dwie części. W przypadku urlopu tacierzyńskiego pracownik musi wykorzystać świadczenie zaraz po rezygnacji matki z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Nie można go też podzielić.
Co musi zawierać wniosek o urlop ojcowski?
Żeby skorzystać z urlopu, należy odpowiednio wcześniej złożyć wniosek o jego udzielenie. Trzeba to zrobić maksymalnie 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem.
Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać następujące elementy:
miejscowość i datę złożenia wniosku,
imię i nazwisko pracownika,
dane pracodawcy,
prośbę o udzielenie urlopu,
imię i nazwisko dziecka,
datę urodzenia dziecka,
wymiar urlopu,
datę początkową i końcową urlopu.
Do wniosku trzeba dołączyć:
odpis lub kopię aktu urodzenia dziecka
informację od pracownika czy korzystał już z urlopu ojcowskiego, a jeśli tak, to w jakiej części,
w przypadku przysposobienia dziecka – kopię decyzji sądu w tej sprawie,
w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym – kopię decyzji w tym zakresie.