Na czym polega zerowy PIT dla młodych?
- 17-01-2023
- Kadry i płace
Projekt ustawy o zerowym podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia został przyjęty przez rząd. Nowe przepisy wchodzą w życie już z początkiem sierpnia. Warto wiedzieć, co takie rozwiązanie oznacza w praktyce. Przeczytaj, kogo dotyczy zerowy PIT dla młodych. Sprawdź, na czym polega nowe rozwiązanie i jakie są jego zalety.
Dla kogo jest zerowy PIT dla młodych?
Nowa ustawa została stworzona z myślą o osobach do 26. roku życia, które zatrudnione są na umowę o pracę lub na umowę zlecenie. Celem nowych przepisów jest ułatwienie młodym ludziom wejście na rynek pracy – próg wynagrodzenia młodych pracowników będzie większy.
Warto podkreślić, że zwolnienie z podatku obowiązuje niezależnie od liczby umów. Opodatkowaniu będzie podlegać jedynie wysoka kwota zarobków – ponad 85528 zł rocznie.
Czym jest zerowy PIT dla młodych?
Od dnia 1 sierpnia 2019 roku młode osoby nie będą musiały rozliczać PIT – u, bo zostaną objęte zerowym podatkiem. Młody podatnik zobowiązany jest jednak do odprowadzania standardowych składek na ZUS oraz NFZ.
Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>
Należy pamiętać, że płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT pod warunkiem, że podatnik objęty ulgą złoży specjalne oświadczenie, w którym napisane będzie, że dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.
Jakie korzyści może przynieść zerowy PIT dla młodych?
Zerowy PIT dla młodych ma pewne wady. Jedną z nich jest faworyzowanie młodych pracowników. Powstaje pytanie, dlaczego tego typu ulgi mają dotyczyć młodych ludzi, a nie na przykład starszych pracowników po 50. czy 60. roku życia. Jest to rzeczywiście niesprawiedliwe.
Pozytywem jest jednak to, że młodzi ludzie zaczną wcześniej wchodzić na rynek pracy i nie będą podejmować studiów dla samego studiowania. Więcej pieniędzy da im większą energię i większą motywację do działania. Zatrudnienie pracowników, którzy są studentami, będzie o wiele prostsze – skonsultuj się z doradcą gospodarczym. Pozytywnym aspektem może być także to, że studenci zrezygnują z pracowania w szarych strefach, bo będzie im się opłacało podjąć pracę na umowę.
Warto obserwować, jakie skutki przyniosą te zmiany i co się stanie, gdy młody człowiek, rozpoczynając 27. rok życia, straci swoje zniżki. Warto sprawdzić, jakie to będzie miało konsekwencje w przyszłości – może być różnie.