Umowa o dzieło z małżonkiem
- 17-01-2023
- Kadry i płace
Umowa o dzieło z małżonkiem – czy coś takiego jest opłacalne? Czy nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów, zatrudniając współmałżonka u siebie w firmie, nawet na tzw. umowy śmieciowe? Jak powinna taka umowa wyglądać i jakie korzyści z niej płyną dla nas i dla partnera? Przeczytaj artykuł.
Czy zatrudnienie małżonka w firmie się opłaca?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy w ogóle zatrudnienie współmałżonka we własnej firmie będzie dobrym pomysłem. Takie rozwiązanie ma swoje plusy – jest bezpieczniejsze niż korzystanie z usług osób czy firm zewnętrznych, a w dodatku przedsiębiorca nie traci czasu na poszukiwanie odpowiednich współpracowników. Niektórzy uważają, że opłaca się to szczególnie na początku, gdy dopiero startujemy z biznesem. Z drugiej strony zatrudnienie współmałżonka może generować większe koszty.
Czy warto zatrudnić współmałżonka na umowę o dzieło?
Przedsiębiorca może zatrudnić swojego małżonka, podobnie jak zatrudnia się osoby z zewnątrz – czyli zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i podpisując umowę o dzieło i zlecenie.
W przypadku umowy o pracę oraz umowy o dzieło z punktu widzenia ZUS małżonek uznawany jest za osobę współpracującą. Warunkiem jest to, że pozostaje on w jednym gospodarstwie domowym z zatrudniającym go przedsiębiorcą.
Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>
Fakt ten oznacza, że na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne współmałżonka. Wysokość składek nie zależy od wynagrodzenia, a jest ustalana podobnie jak w przypadku przedsiębiorców opłacających tak zwany „duży ZUS”. Księgowi przypominają, że wobec współmałżonka nie można zastosować preferencyjnych składek ZUS.
Sytuacja wygląda tak samo, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zatrudnienie dzieci (swoich lub adoptowanych), dzieci współmałżonka, rodziców, macochy, ojczyma, osób przysposabiających. Osoby te muszą pozostawać w jednym gospodarstwie domowym z przedsiębiorcą, wówczas są uznawane za osoby współpracujące, przy czym trzeba pamiętać, że ZUS może uznać współpracę, nawet jeśli osoba świadcząca pomoc w firmie, nie podpisała żadnej umowy z przedsiębiorcą.
A może umowa zlecenie?
Skoro podpisanie umowy o pracę lub umowy o dzieło ze współmałżonkiem wymaga podjęcia się obowiązku opłacania tak zwanego „dużego ZUS-u”, może dobry rozwiązaniem jest wybór umowy zlecenia? Wówczas składki ZUS szacowane są tak jak w przypadku osoby z zewnątrz, tzn. zależą od wysokości kwoty zlecenia.
Jest jeszcze jedna sytuacja, gdy mimo uznania współmałżonka za osobę współpracującą, przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania za niego składek ZUS. Wyjątek dotyczy współmałżonków, którzy jednocześnie mają podpisaną umowę o pracę z innym przedsiębiorcą i otrzymują minimalne wynagrodzenie. Wówczas opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne leży po stronie tego pracodawcy. Małżonek przedsiębiorca musi jedynie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Przeczytaj, co musisz wiedzieć o umowie o dzieło.