Jak medytacja mindfullness może pomóc Ci w biznesie?

Jak medytacja mindfullness może pomóc Ci w biznesie?

Praca w biurze wymaga od nas szybkiego działania, wydajności i podołania wielu zadaniom jednocześnie. Ciągły stres i brak czasu dla siebie może się jednak negatywnie odbijać na naszym zdrowiu. Co zrobić, by znaleźć w życiu miejsce na balans i harmonię, jednocześnie nie rezygnując z kariery zawodowej? Spróbować medytacji! Mindfulness to sztuka świadomego życia, która może Ci pomóc również w biznesie. Przeczytaj, w jaki sposób.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest mindfulness?

Mindfulness określany jest jako medytacja uważności. A czym jest naprawdę? To proces psychologiczny, w którym nasza uwaga skoncentrowana jest na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. Jest także sztuką świadomego życia, która daje możliwość znalezienia spokoju, harmonii, równowagi i radości z tego, w jaki sposób żyjemy i co robimy.

Medytacja minfulness została stworzona w 1979 roku przez Jona Kabat-Zinna, założyciela Kliniki Redukcji Stresu jako metoda radzenia sobie ze stresem. Polega ona na wypracowaniu w sobie szczególnego rodzaju uwagi, którą Kabat-Zinn opisał za pomocą trzech cech:

 • skierowana na trwającą chwilę,

 • nieoceniająca,

 • świadoma.

Mindfulness uczy, jak akceptować życie takim, jakie jest i pomaga pomaga kontrolować umysł poprzez uwolnienie strumienia myśli oraz zdarzeń. Osoby, które ją praktykują, są lepiej usposobione do świata, mają lepsze samopoczucie i cieszą się pogodą ducha. Są również bardziej świadome, podejmują działania w bardziej przemyślany sposób i są mniej podatne na sytuacje stresowe. To właśnie dlatego mindfulness jest stosowana również w biznesie.

Mindfulness a prowadzenie biznesu

Praktykowanie uważności przynosi wiele korzyści, również w pracy. Pozwala uspokoić umysł, uczy być bardziej świadomym i zauważać to, co dzieje się dookoła. Dzięki medytacji możemy widzieć rzeczy bardziej klarownie i podejmować działania w bardziej przemyślany sposób. Mając szerszą perspektywę, łatwiej odpuszczamy nawykowe myślenie i rozwiązywanie problemów. Jesteśmy otwarci na sugestie i pomysły innych, a także bardziej kreatywni i twórczy. 

Aby być skutecznymi liderami w biznesie, musimy umieć spojrzeć na rzeczywistość bez bombardujących nas zewsząd myśli, obrazów i dialogów wewnętrznych, jakie toczą się w naszym umyśle. Nie możemy skupiać się na przeszłości i przyszłości. To właśnie tego uczy mindfulness, a dzięki praktyce uważności możemy lepiej pracować i jednocześnie nie odczuwać przykrych skutków ciągłej gonitwy za sukcesem.

Na Zachodzie coraz więcej liderów jest otwartych na medytację, która powoli wkracza w świat biznesu. W biurach pojawiają się specjalnie wydzielone miejsca, w których pracownicy mogą przed ważnym spotkaniem znaleźć chwilę na koncentrację i wyciszenie. Te kilka minut pozwala na odreagowanie stresu i zmniejszenie jego negatywnego wpływu na nasze postrzeganie i reakcje, a to ma ogromny wpływ na atmosferę w naszej firmie.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >> 

Jak wprowadzić mindfulness w swojej firmie i dlaczego warto to zrobić?

Mindfulness wprowadziły już takie firmy, jak Procter & Gamble, Google, Yahoo, eBay czy Apple. Oferują one swoim pracownikom specjalne kursy uważności i medytacji. Chcesz wziąć z nich przykład i zastanawiasz się, czy warto to zrobić? Korzyści, jakie daje praktykowanie mindfulness to między innymi:

 • zwiększona zdolność do jasnego myślenia,

 • lepsza pamięć i koncentracja,

 • poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego,

 • zwiększona wydajność i zaangażowanie,

 • zwiększona wrażliwość interpersonalna i niższy poziom impulsywności,

 • zwiększona samoświadomość,

 • poprawa umiejętności komunikacji,

 • zwiększona kreatywność i innowacyjność,

 • obniżenie poziomu stresu.

Jak wprowadzić mindfulness w swojej firmie? Najlepiej postawić na kursy medytacji, w których będą mogli wziąć udział wszyscy pracownicy. Warto również zorganizować specjalne miejsca, w których każdy będzie mógł się wyciszyć i pobyć chwilę w samotności.

Chcesz ćwiczyć mindfulness samodzielnie? Zapisz się na odpowiedni kurs lub zacznij tu i teraz od wzięcia głębokiego oddechu i zastanowienia się, co teraz robisz, gdzie jesteś i co czujesz. Postaraj się nie "odpływać" myślami od bieżących doświadczeń. Na początku nie będzie to łatwe, jednak po kilku próbach poczujesz różnicę.

Zobacz też, co to jest wellbeing.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter