Jakie błędy hamują nasz rozwój osobisty?

Jakie błędy hamują nasz rozwój osobisty?

Droga, która prowadzi do realizacji i rozwoju, jest trudna. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Popełniamy błędy – co jest naturalne i stanowi część procesu, który ma nas doprowadzić do sukcesu. Błędy mają także pozytywną stronę – skłaniają do refleksji. Istnieją błędy, które występują częściej niż inne. Poznaj najczęstsze błędy, jakie popełniamy na drodze do rozwoju osobistego.

Dlaczego rozwój osobisty nie działa?

Dużo osób żyje w przekonaniu, że rozwój osobisty to magiczny koncept – wystarczy pstryknąć palcem i zadziała. Wszystko będzie przychodziło do nas w sposób prosty i przyjemny. Nie jest to prawda. Rozwój osobisty daje nam narzędzia, dzięki którym możemy zmienić nasze myślenie. Jednak, w jaki sposób ich użyjemy, zależy tylko od nas.

Nie ma gotowej recepty na sukces. To pierwsza rzecz, o której musimy pamiętać. Efekty zależą od czasu i zaangażowania, które inwestujemy w nasze cele. Najlepsze narzędzia nie są w stanie pomóc, jeżeli z naszej strony zabraknie działań. Aby coś się zmieniło, musimy racjonalnie i skutecznie zarządzać naszym czasem.

Jakie są najczęstsze błędy?

Pamiętaj, że niepowodzenie nie może być wymówką do braku działania. Błąd powinien skłonić do refleksji. Warto dowiedzieć się, co najczęściej robimy nie tak. Wyeksponowanie najczęstszych błędów może wskazać nam nasze własne uchybienia.

Zbyt dużo na raz

Uczęszczasz na kurs językowy? Podoba ci się zdobywanie wiedzy? Zapisujesz się zatem na kolejne i kolejne kursy. Chcesz pokazać sobie, że potrafisz – dasz radę! W końcu chcesz się rozwijać i zdobyć jak najwięcej kompetencji – prawda? To jest błąd. Zajmowanie się zbyt dużą ilością rzeczy na raz nie doprowadzi do żadnych pozytywnych skutków. Zabraknie ci czasu. Nie wykształcisz wysokich kompetencji, obierając sobie wiele dróg rozwoju. Wszystko po kolei. Stawianie sobie małych celów i realnych wymagań to działania, które mogą się sprawdzić.

Brak systematycznych ćwiczeń

Masz już cel i chcesz go realizować? Super. Miej świadomość jednak, że to nie jest kwestia jednego wieczora, dnia czy tygodnia. Często nawet rok to za mało. Pojedyncze zrywy nie pomagają osiągać celów. Tylko systematyczna praca ma sens. Zdobywanie wiedzy teoretycznej i doświadczenie muszą iść ze sobą w parze. Rozwój osobisty to proces.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Moje niepowodzenie to wina innych

Zrzucenie odpowiedzialności na innych jest bardzo wygodne. To nie moja wina! To wina czynników zewnętrznych, które determinują wszystko! Możemy sobie to powtarzać i usprawiedliwiać nasze porażki. Na pewien czas będziemy się z tym czuli dobrze. Nic się jednak nie zmieni, a właśnie o zmianę nam chodzi! Twoje życie jest w twoich rękach – brzmi banalnie? Może … ale przerzucanie winny na innych jest błędem rozwoju osobistego, który popełniamy bardzo często.

Przesadnie duża taryfa ulgowa wobec siebie to przesada

Musimy nauczyć się panować nad emocjami. Pokonać nasze złe zwyczaje i unicestwić mechanizmy, które hamują nasz rozwój. Staw czoła własnym lękom! Bądź sobie i sterem i okrętem na statku, który płynie wprost do portu spełnionych marzeń. Folgowanie sobie to przepustka do pirackiej łajby, która kradnie nasze pragnienia i zamienia je w fantasmagorie.

Co pomoże nam osiągnąć sukces?

Motywacja to słowo klucz. Nie ma lepszej rzeczy niż dobra motywacja. Dobra motywacja to już dziewięćdziesiąt procent sukcesu – pamiętaj o tym i przeczytaj, czym jest rozwój osobisty. Jeżeli chcemy osiągać cele, jakie sobie postawiliśmy przed sobą, potrzebne jest nam dobre paliwo, które pozwoli przetrwać trudny czas i napędzi do działania.

Podziel się