Kim jest groomer i ile zarabia psi fryzjer?

Kim jest groomer i ile zarabia psi fryzjer?

Wyraz groom w języku angielskim znaczy dbać, pielęgnować, przygotowywać.  I właśnie od tego czasownika wzięła się nazwa zawodu, który na przestrzeni lat zdobywa coraz większy rozgłos. Groomer to osoba, która zajmuje się pielęgnacją zwierząt, najczęściej psów i kotów. Psi fryzjer przygotowuje już dziś nie tylko do profesjonalnych pokazów, ale także świadczy usługi domowym czworonogom, które wcale nie startują w konkursach. Dowiedz się, na czym polega praca groomera i ile można zarobić.

Strony www Strony www

Czym się zajmuje się groomer?

Praca groomera polega przede wszystkim na:

  • rozczesywaniu nawet długiej i trudnej sierści

  • czesaniu z wykonywaniem masażu

  • profesjonalnej kąpiel z użyciem kosmetyków dostosowanych do rodzaju sierści

  • czyszczeniu zębów z drobnych zanieczyszczeń i kamienia nazębnego

  • czyszczeniu uszu

  • trymowaniu, czyli usuwaniu martwej sierści

  • strzyżeniu

  • skracaniu pazurów

  • usuwaniu pcheł i innych insektów

Groomerzy, którzy świadczą usługi dla właścicieli psów wystawowych, mogą zaproponować zwierzakom jeszcze inne, bardziej wyrafinowane usługi. Należą do nich między innymi farbowanie sierści, malowanie pazurków czy spryskanie specjalnymi perfumami.

Z usług groomera klienci mogą skorzystać w prywatnych salonach lub zamówić taką usługę w domu. Wielu groomerów pracuje również przy przychodniach weterynaryjnych.

Szukam pracy jako groomer, czyli jak zostać psim fryzjerem?

Jeśli chcesz rozpocząć pracę w zawodzie groomera, nie musisz mieć konkretnego wykształcenia. Sprawdź, co jednak przydaje się, by rozpocząć karierę w tej branży.

Cechy charakteru

By zostać psim fryzjerem, pożądane są pewne cechy charakteru i predyspozycje, które ułatwiają codzienny kontakt ze zwierzętami. Bardzo ważne jest podejście do czworonoga. Zwierzęta wyczuwają stres i negatywne emocje, więc osoba, która z nimi współpracuje, musi zachować spokój i po prostu lubić to, co robi. Niezbędna jest cierpliwość i brak obaw do kontaktu z nawet niesfornymi futrzakami, które często sprawiają masę problemów. Psi fryzjer powinien wiedzieć, jak uspokoić agresywne zwierzę i podejść do pracy bez złych emocji.

Równie ważna jest dokładność, przypominają specjaliści doradztwa gospodarczego. Strzyżenie trudnej sierści wymaga nie tylko cierpliwości, ale także precyzji, by sierść obciąć idealnie, a przy okazji nie zranić delikatnej skóry zwierzaka. Niezbędne są zdolności manualne i wyczucie estetyczne. Profesjonalny groomer powinien być na bieżąco z trendami w zwierzęcej modzie.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Kurs groomerski

Profesjonalny groomer powinien móc pochwalić się kwalifikacjami. Kursy groomerskie oferowane są przez prywatne firmy w większych miastach. Na takim kursie zdobędziesz nie tylko teoretyczną wiedzę na temat pielęgnacji i kosmetyków, ale także nauczysz się praktycznych umiejętności. Zobaczysz, jak z bliska wygląda zabieg kąpania, suszenia, strzyżenia i wielu innych czynności, które wykonuje się podczas wizyty. Szkolenia praktyczne często odbywają się w profesjonalnych salonach.

Wiele kursów oferuje również zajęcia podejmujące tematykę zachowania zwierząt i radzenia sobie ze stresem. Kursy odbywają się zarówno w trybie dziennym, jak i wieczorowym i mogą trwać nawet do kilku tygodni. W zależności od długości szkolenia, intensywności programu czy renomy firmy, kursy mogą kosztować od 2000 do nawet 5000 zł.

Ile zarabia groomer i czy to się opłaca?

W zależności od wielkości miasta i ilości klientów groomerzy mogą zarabiać od 2000 zł wzwyż. W renomowanych salonach groomerskich stawki są wyższe, więc wynagrodzenie może dochodzić nawet do 4000-5000 zł, więc taki biznes całkiem się opłaca.

Dowiedz się, czy hotel dla zwierząt się opłaca

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas