Czym jest certyfikat SSL? Czy warto w niego zainwestować?

Czym jest certyfikat SSL? Czy warto w niego zainwestować?

Prowadzisz bloga lub firmową stronę WWW? Masz własny sklep internetowy? Koniecznie zadbaj o certyfikat SSL, który zapewni poufność danych przesyłanych na twoim serwisie i zwiększy wiarygodność firmy w oczach użytkowników, którzy będą z niego korzystać. Dowiedz się, czym jest certyfikat SSL, jaki rodzaj certyfikatu wybrać i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest powszechnie przyjętym standardem szyfrowania danych w internecie. Umożliwia on nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się strona WWW, a tym samym zapewnia poufność przesyłanym w obie strony informacjom. 

SSL może odpowiadać zarówno za szyfrowanie połączeń ze stroną internetową, serwerem poczty elektronicznej czy serwerem FTP. Najszersze zastosowanie ma on w przypadku stron WWW - zarówno blogów, stron firmowych, jak i sklepów online. Wraz z wejściem w życie przepisów dotyczących RODO certyfikat SSL stał się jednym z podstawowych zabezpieczeń, które powinieneś stosować w celu ochrony danych twoich klientów.

Kto powinien zdecydować się na certyfikat SSL? Takie zabezpieczenie jest szczególnie ważny w przypadku sklepów, ponieważ to właśnie tam najczęściej ma miejsce rejestracja użytkowników, przekazywanie danych osobowych i danych autoryzacyjnych wymaganych podczas płatności online. Posiadanie certyfikatu jest również niezbędne w przypadku firmowych stron WWW, które służą do  bezpośredniego kontaktu z klientem. 

Jaki typ certyfikatu wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów certyfikatów. To, który z nich wybrać, zależy od poziomu zabezpieczenia, którego oczekujesz, tego, ile domen posiadasz i czy oprócz głównej domeny chcesz zabezpieczyć również subdomeny.

Podstawowe rodzaje certyfikatów SSL to:
 • Certyfikat typu EV (Extended Validation) – oferuje on najwyższy poziom zabezpieczeń. Firma ubiegająca się o jego wydanie jest szczegółowo weryfikowana przez Urząd Certyfikacji pod kątem tożsamości i prawa do posługiwania się wskazaną domeną. Dzięki temu jej nazwa wyświetla się w przeglądarce, poświadczając tym samym autentyczność strony.
 • Certyfikat typu OV (Organization Validation) – ten typ certyfikatu charakteryzuje się weryfikacją tożsamości firmy w trybie online. W przypadku ubiegania się o ten certyfikat sprawdzane jest prawo do korzystania z domeny. Pozwala to wyświetlić informację o nazwie firmy w szczegółach certyfikatu, po kliknięciu myszką na ikonę kłódki.
 • Certyfikat typu DV (Domain Validation) – najbardziej podstawowe zabezpieczenie. W przypadku tego certyfikatu weryfikowane jest jedynie prawo do posługiwania się domeną i to, czy pod wskazanym adresem znajduje się strona WWW. Wydanie certyfikatu typu DV zajmuje zaledwie kilka-kilkanaście minut i przebiega automatycznie.
Jeśli chciałbyś zabezpieczyć nie tylko główną domenę, ale również subdomeny, zdecyduj się na certyfikat typu Wildcard. Umożliwia on ochronę domeny głównej oraz jej subdomen za pomocą jednego certyfikatu. Pamiętaj jednak, że zabezpiecza on jedynie adresy tego poziomu, dla którego został wystawiony.

Z kolei dla właścicieli kilku domen najlepszym rozwiązaniem będzie  certyfikat typu Multi Domain, pozwalający zabezpieczyć różne adresy za pomocą pojedynczego certyfikatu. Jeśli twoja działalność w sieci jest bardzo szeroka i wiąże się z funkcjonowaniem wielu serwisów, to certyfikat dla ciebie.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>

 

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Na rynku dostępne są zarówno płatne, jak i bezpłatne certyfikaty SSL. Opcje płatne rozliczane są w formie stałego abonamentu. Koszt płatnego certyfikatu SSL waha się w granicach 35-200 dolarów za roczny abonament. 

Najbardziej znani dostawcy płatnych certyfikatów to m.in. Comodo, Domain czy GlobalSign. Z kolei wśród bezpłatnych dostawców certyfikatów SSL największą popularnością cieszą się te dostarczane przez Let’s Encrypt i Cloudflare.Jak rozpoznać, że strona jest zabezpieczona certyfikatem?

Przeglądarki internetowe oznaczają strony WWW, które są zabezpieczone certyfikatem, dlatego odwiedzający je użytkownicy od razu wiedzą, czy mają do czynienia z bezpiecznym połączeniem. Jak rozpoznać, że strona posiada certyfikat SSL?

 • W pasku adresu znajduje się przedrostek https:// (litera "s" oznacza zabezpieczenie szyfrowaniem).
 • W pasku adresu widoczna jest kłódka. Po jej kliknięciu użytkownik może zapoznać się ze szczegółowymi danymi certyfikatu.
 • W przypadku certyfikatu typu EB po kliknięciu w ikonę kłódki użytkownikowi wyświetla się również nazwa właściciela certyfikatu.
Bez tytułu

Dlaczego warto zabezpieczyć swoją stronę?

 • Strony niezabezpieczone są oznaczane jako niebezpieczne - w ten sposób twórcy przeglądarek ostrzegają użytkownika, że pozostawienie danych na tej witrynie jest niebezpieczne. Taki komunikat skutecznie zniechęca do dalszego korzystania ze strony i może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy.
 • Stosowanie protokołu HTTPS ma wpływ na pozycję strony w Google - w taki sposób Google promuje serwisy bezpieczne dla odbiorcy. Nawet najlepiej wypozycjonowana strona nie posiadająca certyfikatu SSL nie znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania.
 • Dane pozostawiane na twojej stronie są bezpieczne - w przypadku połączeń chronionych protokołem SSL między przeglądarką a serwerem tworzy się szyfrowany kanał, dzięki któremu wszystkie pozostawiane na stronie dane użytkowników są chronione.
 • Klienci dużo chętniej korzystają ze stron, które są chronione - szczególnie, kiedy wymagają one od nich pozostawienia danych, np. podczas składania zamówienia w sklepie. Dzięki temu, że przeglądarki oznaczają zabezpieczone serwisy, użytkownik od razu po wejściu na stronę wie, że ma do czynienia z bezpiecznym połączeniem.
 • W przypadku przechwycenia ruchu na stronie WWW, atakujący nie odczyta zabezpieczonych danych - m.in. numerów kont czy kart kredytowych. Niemożliwa będzie też ingerencja w przesyłane za pomocą szyfrowania treści, ponieważ certyfikat zapewnia integralność i poufność przesyłanych danych.
 • Certyfikat SSL może być niezbędny do prowadzenia twojej działalności - jeśli prowadzisz własny sklep internetowy i chcesz udostępnić klientom opcję płatności online, do jej uruchomienia niezbędne będzie zabezpieczenie witryny certyfikatem SSL.


 

Źródło: https://ssl24.pl/baza-wiedzy/informacje-ogolne/23,czym-jest-certyfikat-ssl-i-jakie-daje-korzysci

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas