Emoji w komunikacji marketingowej – dlaczego warto ich używać?

Emoji w komunikacji marketingowej – dlaczego warto ich używać?

W dobie cyfrowej rewolucji i powszechnej komunikacji za pośrednictwem urządzeń elektronicznych, wykorzystanie emoji w marketingu stało się nie tylko modne, ale i skuteczne. Emotki są uniwersalnym językiem, który pozwala na szybsze i bardziej emocjonalne przekazywanie informacji. W niniejszym artykule omówimy, co oznacza ten termin, jakie mają znaczenie oraz jak je tworzyć, a także czym różni się emotikon od emoji. Przeczytaj!

Co oznacza emoji?

Emoji to obrazki reprezentujące emocje, przedmioty czy sytuacje, które można używać w wiadomościach tekstowych, e-mailach, czy na stronach internetowych, a przede wszystkim w Social Mediach. Ich głównym celem jest ułatwienie komunikacji poprzez dodanie emocji do treści. Zamiast używania słów do opisania uczuć czy intencji, można łatwo wyrazić je za pomocą emoji. Dodatkowo, jako forma graficzna, przyciąga wzrok odbiorców i zatrzymuje ich uwagę. Takie działania bardzo dobrze wspierają marketing lokalny marki.

marketing lokalny

Znaczenie emoji

Każde emoji ma swoje znaczenie, które może być różne w zależności od kontekstu. Niektóre z nich mają jedno konkretne znaczenie, podczas gdy inne mogą mieć kilka interpretacji. Wykorzystanie emoji w komunikacji marketingowej pozwala na budowanie bliższych relacji z odbiorcami oraz angażowanie ich na dłużej. Przekaz reklamowy dopełniony odpowiednim emoji jest łatwiejszy do zrozumienia i może wpłynąć na większą liczbę udostępnień, komentarzy oraz reakcji ze strony użytkowników. Jeśli Twoja grupa odbiorców potrafi odczytywać znaczenie emoji, a Ty umiesz je stosować – warto z tego skorzystać!

Pamiętaj, że emotki są stosowane przez większość użytkowników Social Mediów (których obecnie jest w Polsce 27,50 mln)1. Przeczytaj, co jeszcze można zrobić, by efektywnie prowadzić media społecznościowe.

Jak zrobić emoji? Własne emotki

Tworzenie własnych emoji jest możliwe dzięki specjalnym narzędziom dostępnym online. Można również skorzystać z gotowych bibliotek. Ważne jednak, aby pamiętać o kierowaniu się zasadami tworzenia efektywnych grafik w marketingu, takimi jak spójność wizerunku marki czy stosowanie się do trendów w danym sektorze. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany emoji nie ma negatywnych konotacji w innych kulturach lub czy nie został wprowadzony błędnie.

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku»

Czym się różni emotikon od emoji?

Emotikon to zestawienie znaków interpunkcyjnych, liter czy cyfr, które mają na celu przekazanie emocji w formie tekstowej. Przykładem emotikona jest ":-)", który symbolizuje uśmiech.

Emoji natomiast to graficzne obrazki, które mają bardziej zaawansowane, kolorowe i szczegółowe przedstawienie emocji czy sytuacji.

W przeciwieństwie do emotikonów, emoji są o wiele łatwiejsze do zrozumienia przez odbiorców i korzystają z nich osoby w różnym wieku, czy o różnych preferencjach komunikacyjnych. Z tego powodu lokalna reklama z ich użyciem będzie przyjazna dla wielu potencjalnych klientów.

Wpływ emoji na efektywność kampanii marketingowych

Poprawne stosowanie emoji w komunikacji marketingowej może przyczynić się do zwiększenia efektywności kampanii i pozytywnego odbioru marki przez odbiorców. Według badań przeprowadzonych przez firmę Emogi, około 92% użytkowników Internetu korzysta z emoji w komunikacji online. Co więcej, przekazy marketingowe zawierające te graficzne symboliki cieszą się znacznie większym zainteresowaniem. Zastosowanie emotek może zatem pomóc przyciągnąć uwagę odbiorców oraz ułatwić im zrozumienie i interpretację przekazu.

Wykorzystanie emoji w strategii marketingowej może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania odbiorców, budowania pozytywnego wizerunku marki oraz tworzenia więzi emocjonalnych z klientami. Kluczem do sukcesu jest jednak umiejętne korzystanie z tego języka oraz znajomość kontekstu, w jakim dany emoji powinien być użyty. Odpowiednie stosowanie emotek może prowadzić do zwiększenia efektywności kampanii reklamowych, co przyczynia się do osiągnięcia lepszych wyników sprzedaży oraz wzrostu lojalności odbiorców.

Jeśli chcesz zdobyć popularność na lokalnym rynku, zgłoś się do doradców internetowych WeNet. Skorzystaj z pomocy specjalistów, aby dopasować plan działań do Twoich celów. Przyspiesz rozwój swojej działalności, wykorzystując wydajne narzędzia: od Profilu Firmy w Google, przez obecność w katalogach firm, po treści marketingowe. Stwórz pozytywny wizerunek, który zrobi wrażenie na konkurencji.

Źródła:

1https://datareportal.com/reports/digital-2023-poland

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas