Jak sprawdzić wiarygodność firmy?

Jak sprawdzić wiarygodność firmy?

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz nawiązać współpracę z nowymi partnerami lub szukasz klientów? Obawiasz się, że trafisz na nieuczciwe osoby? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność firmy. Poznaj najlepsze sposoby, jak zweryfikować potencjalnego partnera biznesowego. Upewnij się, że nie ryzykujesz i podejmij współpracę z właściwymi osobami.

Strony www Strony www

Przejrzyj informacje dostępne w sieci

Po pierwsze poszukaj informacji na temat firmy w internecie. W sieci z pewnością znajdziesz nie tylko stronę potencjalnego kontrahenta, ale też inne ciekawe informacje, które pomogą w sprawdzeniu wiarygodności firmy. Zobacz profil firmy w portalach społecznościowych i przeczytaj komentarze. Zapoznaj się z opiniami, jednak pamiętaj, że nie wszystkie mogą być wiarygodne, dlatego musisz podejść do sprawy z rozsądkiem.

Przede wszystkim sprawdź źródło opinii – czy portal jest wiarygodny i profesjonalny. Ważna jest też ilość opinii – ogromna ilość pozytywnych komentarzy może być równie mało przekonująca jak kilka nieprzychylnych. Trzeba pamiętać, że częściej mamy tendencję do dzielenia się negatywnymi przemyśleniami niż chwalenia dobrej oferty, stąd czasami nawet mała wpadka może zostać wyolbrzymiona. Poza tym niepochlebne opinie mogą też pochodzić od konkurencji.

Sprawdź rejestry

CEIDG

To podstawowe źródło informacji, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej. Wystarczy, że znasz nazwisko, adres czy numer NIP. W ten sposób możesz upewnić się, czy firma twojego potencjalnego partnera biznesowego jest zarejestrowana, czy nie została zawieszona itp.

Krajowy Rejestr Sądowy

Jeśli szukasz informacji na temat spółek prawa handlowego, skorzystaj z KRS. Dzięki wyszukiwarce Krajowego Rejestru Sądowego, która dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, nie tylko potwierdzisz, że firma w ogóle istnieje, ale dowiesz się o niej więcej – możesz sprawdzić rodzaj działalności, dane kontaktowe czy kapitał zakładowy, a także, kim jest jej właściciel. W dodatku możesz znaleźć tam informacje na temat postępowań upadłościowych czy nieuregulowanych płatności do US lub ZUS-u. Możesz też poprosić o takie zaświadczenie bezpośrednio z urzędu, ale potrzebujesz zgody samego kontrahenta. Potwierdzenia nie potrzebujesz natomiast do uzyskania informacji, czy firma jest czynnym podatnikiem VAT.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Gdy chcesz dowiedzieć się, czy potencjalny partner biznesowy jest wypłacalny, możesz skorzystać z RDN. W tym celu musisz osobiście złożyć odpowiedni wniosek w sądzie rejestrowym. Istnieje także możliwość załatwienia tej sprawy online. Koszt uzyskania takiego raportu o wiarygodności finansowej firmy to jedynie 30 zł.

Wywiadownie gospodarcze

Nie chcesz samodzielnie szukać informacji o kontrahentach? Skorzystaj z usług profesjonalnych wywiadowni gospodarczych, czyli podmiotów, które specjalizują się w odpłatnym wyszukiwaniu informacji na temat sytuacji gospodarczej firm. Na podstawie dostępnych danych wywiadownie gospodarcze przygotowują raporty handlowe, a także prowadzą wykaz dłużników i pomagają w windykacji, a nawet dokonują analizy całej branży. Dodatkowo podejmują współpracę z bankami i firmami ubezpieczeniowymi. Warto wcześniej zapoznać się dokładnie z ofertą wywiadowni i rozważyć, czy chcesz odpłatnie podjąć z taką firmą współpracę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas