Zakup samochodu na firmę – leasing czy kredyt?

Zakup samochodu na firmę – leasing czy kredyt?

Jesteś przedsiębiorcą i zamierzasz zakupić samochód na firmę? Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić. Poznaj wady i zalety różnych rozwiązań. Zastanawiasz się, co wybrać – leasing czy kredyt? Leasing operacyjny czy finansowy? Przeczytaj porady i sprawdź, na co lepiej się zdecydować. Dowiedz się, czym jest leasing samochodowy i jakie są plusy i minusy tego rozwiązania.  

Strony www Strony www

Co to jest leasing?

Leasing jest to forma umowy polegająca na odpłatnym użytkowaniu określonej w umowie rzeczy w danym okresie. Przedmiotem leasingu samochodowego może być zarówno samochód osobowy, jak i dostawczy czy ciężarowy.   

Gotówka, kredyt czy leasing?

Samochód firmowy można kupić zarówno za gotówkę, wziąć kredyt, jak i skorzystać z leasingu. Przeczytaj, jaki sposób wybrać. Z nowym rokiem zasady dotyczące leasingu samochodowego ulegną zmianie. Sprawdź, co zmieni się w leasingu samochodowym.

Zakup za gotówkę

Warunkiem zakupu auta firmowego za gotówkę jest jednorazowe wydanie dużej kwoty. Gdy wartość samochodu przewyższa 10 tysięcy złotych, musi zostać on wprowadzony do ewidencji środków trwałych i poddany amortyzacji zgodnie z zasadami ustawy o PIT. Są dwie metody amortyzacji uzależnione od tego, czy auto jest nowe, czy używane – amortyzacja liniowa dla samochodów nowych oraz amortyzacja indywidualna dla samochodów używanych.

Zakup samochodu na firmę, który jest odpowiednio udokumentowany, można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu. Możesz skorzystać z odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych w wyniku codziennego użytkowania na potrzeby firmy. Trzeba wówczas zarejestrować auto na formularzu VAT-26.

Kredyt samochodowy

Możesz postarać się o wzięcie zwykłego kredytu lub specjalnego kredytu samochodowego. Warto mieć na uwadze, że trzeba spłacić go w ciągu maksymalnie 10 lat. Jest to polecane rozwiązanie, bo tego typu kredyty są niżej oprocentowane, jednak należy pamiętać, że w przypadku kredytu samochodowego do czasu spłaty to bank jest właścicielem auta.  

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Leasing samochodu

Jeśli nie chcesz brać kredytu ani wydawać dużej gotówki, zdecyduj się na leasing samochodowy. Leasing to chętnie wybierana forma zakupu samochodu firmowego. Do wyboru są dwie opcje – leasing operacyjny (określany również jako leasing bieżący) oraz leasing finansowy. Ten pierwszy zakłada, że przedmiot umowy, czyli samochód, pozostaje własnością osoby finansującej, natomiast w drugim przypadku auto przechodzi już do majątku osoby, która z samochodu korzysta.  

Do niewątpliwych plusów leasingu samochodowego należą prostsze formalności niż w przypadku wzięcia kredytu. Nie spłacasz odsetek, płacisz tylko za używanie auta. Poza tym nie musisz opłacać ubezpieczenia auta, bo leży to po stronie leasingodawcy. W niektórych przypadkach pokrywa on równie ewentualne koszty naprawy.

Minusem leasingu może być to, że istnieją pewne ograniczenia w użytkowaniu samochodu, ponieważ to nie my jesteśmy jego właścicielem. Wkład własny musi wynosić od 5 do nawet 20% wartości samochodu, co dla niektórych osób może być przeszkodą.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Gdy zdecydujesz się na leasing finansowy, możesz dodać do kosztów uzyskania przychodu część odsetek z rat leasingowych. Poza tym możesz wprowadzić auto do ewidencji środków trwałych i amortyzować. W zależności od tego, czy auto jest nowe, czy używane, należy wybrać właściwy sposób amortyzacji. W pierwszym przypadku będzie to liniowa metoda amortyzacji, a w drugim indywidualna. Koszty poniesione na paliwo czy wizyty w warsztacie możesz rozliczać w kosztach uzyskania przychodów.

Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, nie wprowadzasz samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych oraz nie amortyzujesz go w czasie. Amortyzację przeprowadza firma leasingowa, która jest właścicielem tego auta. Wówczas możesz doliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłaty leasingowe, a wydatki poniesione na użytkowanie samochodu rozliczane są bezpośrednio w kosztach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas