Jakie są wady i zalety ubezpieczenia grupowego?

Jakie są wady i zalety ubezpieczenia grupowego?

Pracownicze ubezpieczenie grupowe ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zmieniasz pracę i twój nowy pracodawca oferuje ci skorzystanie z ubezpieczenia grupowego? Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą grupowa polisa. Poznaj minusy takiego rozwiązania i zadecyduj, jakie są twoje potrzeby. Przeczytaj, czy można mieć zarówno ubezpieczenie grupowe, jak i indywidualne.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenie grupowe jest ubezpieczeniem, z którego skorzystać możemy w miejscu pracy. Zazwyczaj, gdy zmieniamy pracę, podpisując nową umowę, pracodawca proponuje nam przystąpienie do grupowej polisy. Składka opłacana jest przez wszystkich pracowników w takiej samej kwocie, a w niektórych firmach i zakładach to pracodawca w całości lub w części finansuje oferowane ubezpieczenie.

Jakie są wady ubezpieczenia grupowego?

Wiele osób uważa, że polisa grupowa to najlepsze rozwiązanie. Za atrakcyjnością takiej polisy przemawia przede wszystkim wygoda. Sami nie musimy szukać ubezpieczyciela, ponieważ gotową ofertę podsuwa nam nasz pracodawca. Dodatkowo takie rozwiązanie jest korzystne cenowo. Zanim jednak zdecydujemy się na wykupienie grupowego ubezpieczenia, powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową. Poza tym należy podkreślić, że taka polisa nigdy nie jest obowiązkowa, o czym często zapominamy.

Do minusów ubezpieczenia grupowego należy brak indywidualnego podejścia. Oferta proponowana przez pracodawcę zwykle nie pozwala rozszerzyć jej o dodatkowe opcje. Nie mamy też możliwości porównania jej do innych ofert dostępnych na rynku. Musimy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i czy oferowany pakiet spełnia nasze wymagania, np. młode osoby nie będą zainteresowane pakietem obejmującym ochronę w przypadku zawału serca, na której będzie zależało z kolei osobom starszym.

Składka na ubezpieczenie grupowe jest niska, co jest niewątpliwym plusem, jednak niewielkie pieniądze wiążą się również z niską sumą odszkodowania. Warto pamiętać, że czas trwania umowy wygasa w momencie rozwiązania umowy o pracę. W niektórych przypadkach można taką umowę przedłużyć w formie indywidualnej, ale nie jest to często praktykowane. Jeśli natomiast będziemy chcieli sami zrezygnować z umowy, musimy mieć na uwadze okres wypowiedzenia.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Jakie są zalety ubezpieczeń grupowych?

Ubezpieczenia grupowe mają również swoich zwolenników, którzy podkreślają wygodę takiego typu rozwiązania. To ubezpieczenie, z którego można skorzystać „przy okazji”, nie ma potrzeby szukania agencji ubezpieczeniowych i porównywania ofert. Poza tym nie ma przymusu wypełniania ankiet oraz wykonywania badań lekarskich, które zleca się w przypadku polisy indywidualnej.

Do bezdyskusyjnych zalet należy zaliczyć także niskie składki w stosunku do ubezpieczenia indywidualnego, a w niektórych firmach to pracodawca sam opłaca taki dodatek w całości. Kolejnym atutem jest niska karencja, która w przypadku polisy indywidualnej trwa nawet pół roku do dwóch lat.

Czy można mieć zarówno ubezpieczenie indywidualne, jak i grupowe?

Masz już ubezpieczenie indywidualne i zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z polisy grupowej, którą oferują twój nowy pracodawca? A może już masz pracownicze ubezpieczenie grupowe i myślisz o wykupieniu polisy indywidualnej? Oczywiście, jest taka możliwość. Wykupienie ubezpieczenia zarówno grupowego, jak i indywidualnego należy już tylko do twojej decyzji. Opłacanie dwóch składek to większe odszkodowanie w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu grupowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas