Samochód na kredyt czy w leasingu?
- 17-01-2023
- Finanse i ubezpieczenia
Niższe koszty czy większa elastyczność? Korzyść podatkowa czy obciążanie zdolności kredytowej? Przedsiębiorca, który decyduje się na zakup pierwszego samochodu do firmy, musi skalkulować, jaka forma finansowania będzie najkorzystniejsza.
Kredyt i leasing to najpopularniejsze formy finansowania zakupu samochodów, z jakich korzystają przedsiębiorcy. Podstawowymi korzyściami kredytu bankowego jest elastyczniejszy niż w przypadku leasingu czas spłaty, niższa suma łącznych obciążeń i większa oferta. Za leasingiem przemawiają korzyści podatkowe, zarówno jeśli chodzi o odliczenie VAT, jak i podatek dochodowy. Do tego leasing nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorcy.
Korzyści podatkowe
W przypadku kredytu kosztem podatkowym są kwoty wynikające z amortyzacji oraz zapłacone bankowi odsetki. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego korzystająca z niego firma ma prawo zaliczyć w koszty całość rat leasingowych, czynsz inicjalny oraz opłaty manipulacyjne. Inne są też zasady odliczania podatku VAT. W przypadku pojazdów osobowych odliczenie przysługuje do wartości 60% podatku wykazanego na fakturze, jednak nie więcej, niż 6 tys. zł. Kupujący auto na kredyt, przedsiębiorcy rozliczą ten podatek jednorazowo, natomiast podpisujący umowę leasingu operacyjnego – co miesiąc, przy kolejnych fakturach za czynsz leasingowy. Co ważne, przy takiej umowie wykup samochodu jest traktowany już nie jako świadczenie usług, tylko jako odpłatna dostawa, opodatkowana VAT. To zaś oznacza, że przedsiębiorca może po raz kolejny skorzystać z odliczenia VAT (60% podatku wykazanego na fakturze zakupu, nie więcej niż 6 tys. zł). W zdecydowanej większości przypadków leasing będzie więc korzystniejszy.
Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>
Leasing jest prostszy
Leasing zazwyczaj wiąże się z prostszymi procedurami niż kredyt bankowy. Ponieważ pojazd przez cały czas obowiązywania umowy pozostaje wyłączną własnością firmy leasingowej, może ona sobie pozwolić na stosowanie mniej restrykcyjnych zabezpieczeń. Stosowany jest więc uproszczony sposób dokumentowania dochodów (np. oświadczenie o osiąganych dochodach zamiast zaświadczenia – jeśli nie dla wszystkich klientów, to przynajmniej tych dysponujących podwyższonym wkładem własnym). Natomiast w przypadku firm uproszczone procedury oznaczają łatwiejszy dostęp do finansowania dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej i przez to mogą mieć kłopot z uzyskaniem finansowania w banku.
Kredyt bankowy to z kolei większa elastyczność. Minimalny okres umowy leasingu operacyjnego związanego z użytkowaniem auta osobowego to 24 miesiące, zaś maksymalny zazwyczaj nie przekracza 60 miesięcy. Umowy praktycznie nie można zakończyć przed czasem, na jaki została zawarta. Od takiego ograniczenia wolne jest finansowanie w banku. Klient zawsze ma prawo dokonać przedterminowej spłaty kredytu – choć musi pamiętać, że bank może to za to obciążyć prowizją.
Kredyt będzie korzystniejszy również w przypadku kupna samochodu używanego. Firmy leasingowe patrzą na takie umowy niezbyt chętnie, natomiast dla banków pojazd używany jest równie dobrym celem kredytu, jak auto prosto z salonu.
Ograniczenia
Trzeba pamiętać, że przez cały okres trwania umowy pojazd jest wyłączną własnością firmy leasingowej. W przypadku szkody, to do firmy leasingowej trafi odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej. Użytkownik ma też obowiązek uzyskania formalnej zgody właściciela (czyli firmy leasingowej) na wyjazd samochodu za granicę. Jednak w praktyce jest to martwy zapis, a zaniedbanie tego obowiązku nie powinno mieć żadnych konsekwencji. Z nowym rokiem zostaną wprowadzone zmiany. Sprawdź, co zmieni się w leasingu samochodowym.
Przy kredycie samochodowym procedura jest znacznie bardziej skomplikowana, a ocena zdolności kredytowej bardziej rygorystyczna.
Jeśli nadal masz wątpliwości, zapoznaj się z tym artykułem.