Czym są elektroniczne zwolnienia lekarskie?

Czym są elektroniczne zwolnienia lekarskie?

Do tej pory pracownik, który zachorował, musiał dostarczyć swoje zwolnienie pracodawcy. Teraz procedura ta będzie wyglądała inaczej. Papierowe zwolnienia lekarskie zostały zniesione. Zwolnienia elektroniczne to jedyna forma zwolnień, jaka obowiązuje obecnie. Przeczytaj, jakie korzyści oraz problemy wynikają ze zwolnień elektronicznych. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby otrzymać zwolnienia lekarskie swoich pracowników.

Strony www Strony www

Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie?

Od 1 grudnia 2018 roku pracodawca nie może żądać od pracownika zwolnienia lekarskiego w formie papierowej, ponieważ takie zwolnienia nie będą już wystawiane. Miejsce klasycznych zwolnień zajmą zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA.

Będzie to jedyna obowiązująca forma. Wgląd do zwolnienia będzie możliwy tylko przy pomocy profilu na PUE ZUS. Gdy na konie pojawi się elektroniczne zwolnienie lekarskie, będzie można otrzymać wiadomość elektroniczną na maila lub powiadomienie smsowe.

Jakie korzyści płyną z elektronicznego zwolnienia lekarskiego?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie ma usprawnić przepływ informacji. Są przypadki, kiedy chory pracownik nie jest w stanie dostarczyć swojego zwolnienia na czas. Powoduje to dużo problemów z rozliczeniem.

Dzięki e-zwolnieniom nie jest już konieczne przesyłanie zwolnienia do ZUS-u. Nie znika jednak obowiązek wysyłania zaświadczenia Z-3, które potwierdza, że pracownik stara się o zasiłek.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych e-zwolnienia dadzą skuteczniejszą możliwość kontroli ich zasadności. Dotyczy to szczególnie tych dokumentów, które wystawione zostały na krótki czas, czyli do 10 dni. W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nowe zwolnienia przyniosą spore oszczędności, ponieważ obecna nadużycia mają zostać ograniczone.

Profil na PUE ZUS

Założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS umożliwia otrzymywanie zwolnień lekarskich swoich pracowników. Od 1 stycznia 2016 roku do założenia profilu zobowiązani byli pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej pięciu pracowników. Z racji wejścia w życie nowych przepisów taki profil założyć musi każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników. Brak profilu może być przyczyną wielu problemów. Konto można założyć poprzez:

  • bankowość elektroniczną;

  • wizytę w jednostce ZUS;

  • profil zaufany ePUAP.

Problemy z e-zwolnieniami

Możliwość wystawiania zwolnień elektronicznych istnieje już od 1 stycznia 2016 roku. Podczas wizyty domowej lekarz także mógł wystawić zwolnienie elektroniczne, korzystając z urządzenia mobilnego. Pierwotnie decyzja o wystawieniu e-zwolnienia zależała od preferencji lekarza oraz pacjenta.  Organizacje zrzeszone w Porozumieniu Organizacji Lekarskich chciały, aby tak zostało. Obecnie jednak nie ma możliwości wyboru. Wystawienie papierowego zwolnienia nie jest możliwe.

Nie wszyscy polscy lekarze przygotowani są na e-ZLA. Co więcej, już pierwszego dnia były problemy z serwerem. W razie problemów z działaniem platformy lub jej spowolnieniem procedura jest niejasna. Nie do końca wiadomo, co robić, co komplikuje wystawienie zwolnienia.

Do tej pory jedynie trzydzieści procent lekarzy rodzinnych korzystało z elektronicznych zwolnień. Nie jest to duży procent. Teraz będą musieli to robić wszyscy. Decyzja o wprowadzeniu obowiązku wystawiania zwolnień jedynie droga elektroniczna zapadła już w kwietniu 2017 roku. Ustalono wtedy, że stanie się to 1 lipca 2018 roku. Następnie termin ten został przesunięty na 1 grudnia 2018 roku. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter