Jakie są zmiany w kodeksie pracy w 2023? Lista

Jakie są zmiany w kodeksie pracy w 2023? Lista

W 2023 roku dochodzi do zmian w Kodeksie Pracy. Dotyczą one nie tylko pracodawców, ale też pracowników. Większość ze zmian zostanie wprowadzonych w pierwszej połowie roku. Dlatego dowiedz się więcej o nowych przepisach w Kodeksie pracy dzięki lekturze naszego artykułu. Czy minimalne wynagrodzenie wzrośnie? Czy rodzice mogą liczyć na dodatkowe uprawnienia? Odpowiadamy!

Strony www Strony www

Kodeks Pracy a minimalne wynagrodzenie w 2023 roku

W ramach zmian w Kodeksie Pracy stawki za wynagrodzenie minimalne mają się zmienić. Jak wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 września 2022 roku, stawki te mają wynosić:

  1. za pracę od 1 stycznia do 30 czerwca – 3490 złotych brutto,

  2. za pracę od 1 lipca do 31 grudnia – 3600 złotych brutto.

Jeśli chodzi o minimalną stawkę godzinową, w terminie 1 stycznia-30 czerwca wyniesie ona 22,80 złotych. Od 1 lipca do końca roku stawka godzinowa wzrośnie do 23,50 złotych.

Przeczytaj, jak wypełnić deklarację podatkową.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia wiąże się ze wzrostem składek ZUS w 2023 roku. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne nie może być mniejsza niż 1047 złotych. Oznacza to 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia do czerwca 2023 roku.

Nowe przepisy w zakresie pracy zdalnej

Praca zdalna to praca wykonywana całkowicie czy częściowo w miejscu określonym przez pracownika, które nie jest siedzibą firmy, dla której pracuje. Przy tym jest uzgodniona z pracodawcą. W tym celu potrzebna jest zgoda pracownika przy zawarciu umowy o pracę czy podczas zatrudnienia. W przypadku oddelegowania pracownika do pracy zdalnej wymagane jest złożenie specjalnego oświadczenia. Powinno ono wskazywać na posiadanie warunków lokalnych i technicznych w przypadku obowiązywania stanu nadzwyczajnego na przykład epidemii czy gdy potrzebne jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Zmiany w zakresie zwolnienia z pracy

Zmiany w zakresie zwolnienia z pracy, które mają wprowadzić unijne dyrektywy, dotyczy zmian w rozwiązywaniu umów o pracę na czas określony. Nowe przepisy wymagają uzasadnienia wypowiedzenia umowy przez pracodawcę. Będzie on musiał także skonsultować się ze związkiem zawodowym, który jest reprezentantem pracownika. Dla osób zarobkujących na terminowych etatach zatrudnienie będzie stabilniejsze.

Zwykle pracodawcy w pierwszej kolejności rozwiązują umowy na czas określony. Wszystko dlatego, że niewymagane jest podawanie powodu zakończenia zatrudnienia. Zatrudnione w ten sposób osoby nie mają pełnej możliwości zaskarżyć wymówienie do sądu. Nowe przepisy zakładają, że będą oni mogli nie tylko starać się o odszkodowanie, ale również przywrócenie do pracy.

Uprawnienia dla rodziców

Aktualny Kodeks Pracy zakłada dodatkowy urlop dla opiekunów małych dzieci. Do nowych uprawnień w przypadku wychowywania dziecka do 8. roku życia zalicza się niezatrudnianie go w nocy czy w godzinach nadliczbowych. Bez zgody rodzica nie będzie go można objąć systemem przerywanego czasu pracy ani delegować poza stałe miejsce pracy. Te ostatnie ograniczenia dotyczą opiekunów dzieci do 4. roku życia.

Podwyżka diet a podróż służbowa i dopłaty do pracy niepełnosprawnych

Nowe przepisy ustawy o Kodeksie Pracy obejmują podwyżkę diety z tytułu krajowej podróży służbowej. Wzrost wynosi 7 złotych (z 38 na 45 złotych). Przepis ten reguluje Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 25 listopada 2022 roku.

Jeśli chodzi o dofinansowanie osób niepełnosprawnych, to kwoty do wynagrodzeń pracowników w zależności od stopnia, będą wynosić:

  • 2400 złotych,

  • 1350 złotych,

  • 500 złotych.

W razie wątpliwości możesz skorzystać z pomocy doradcy personalnego.

Nowe reguły zatrudnienia na okres próbny

Zmiany w Kodeksie Pracy obejmują także nowe zasady odnośnie do umów na okres próbny. Najdłuższy czas jej trwania zależy od tej pory od długości umowy na czas określony. Dotyczy to umowy, którą firma zawrze z pracownikiem po upłynięciu okresu próbnego. Oznacza to, że kontrakty na okres próbny będą mogły być zawierane na czas nie dłuższy niż:

  • 1 miesiąc – przy umowie o pracę na czas mniej niż 6 miesięcy,

  • 2 miesiące – przy umowie o pracę co najmniej 6 miesięcy a krótszej niż 12 miesięcy,

  • 3 miesiące – w innych przypadkach.

Co więcej, 2 z wyżej wymienionych terminów można wydłużyć o co najwyżej 1 miesiąc.

System teleinformatyczny a obsługa niektórych umów

Ustawa ta ma na celu ułatwienie zawierania niektórych umów oraz zmniejszenie formalności. Mikroprzedsiębiorcy lub podmioty niebędące nimi i zatrudniające maksymalnie 9 osób, a także osoby fizyczne będą mogły zawierać umowy zlecenia, o pracę czy o świadczenie usług za pomocą systemu teleinformatycznego. W tym celu będą używać podpisu kwalifikowanego, osobistego lub zaufanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter