Masz firmę? Sprawdź jaką deklarację podatkową wypełnić

Masz firmę? Sprawdź jaką deklarację podatkową wypełnić

Koniec roku podatkowego to stresujący i gorący okres. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, posiadasz własną firmę i przystępujesz do wypełnienia rozliczenia podatkowego, zadbaj o to, żeby wszystko wypełnić prawidło i wybrać odpowiedni formularz. Warto również zadbać, żeby wszystko uzupełnić w terminie. Sprawdź jaki typ formularza wypełnić i czym grozi niezłożenie deklaracji w odpowiednim terminie.

Strony www Strony www

Od czego zależy jaki typ formularza PIT należy wypełnić?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, co roku musisz rozliczyć się z fiskusem z dochodów, które uzyskałeś. Rodzaj PIT-u zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzisz. Różne rodzaje przychodów rozlicza się w różny sposób. Rodzaje deklaracji podatkowych są różne – ważne jest, aby wypełnić odpowiedni formularz. Pamiętaj, że rozliczenia podatkowe przez internet są szybkim sposobem na uporanie się z formularzem i nieczekanie w długich kolejkach do urzędu.

Jaki formularz PIT wypełnić?                 

Przez podatników, którzy opodatkowali swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czyli uzyskali swoje przychody przez jednoosobową działalność gospodarczą, bądź działalność jako spółka cywilna oraz uzyskali swoje przychody za sprawą umowy dzierżawy, najmu, podnajmu lub innej o podobnym charakterze, a umowy te zawarte zostały nie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wypełniają PIT 28. To rozliczenie podatkowe powinieneś złożyć do końca stycznia kolejnego roku podatkowego.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

PIT 16-A jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy opodatkowali swoją działalność kartą podatkową. W formularzu deklaruje się wysokość stawki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej. To zeznanie również należy złożyć do końca stycznia kolejnego roku podatkowego.

PIT 36-L to deklaracja dla przedsiębiorcy, który opodatkowuje dochody podatkiem liniowym. Jest to rozliczenie podatkowe dla przedsiębiorców i dla wspólników spółek osobowych, którzy do 20 stycznia złożyli taką deklarację. Ostatecznym terminem złożenia PIT-u 36L jest 30 kwietnia.

PIT-4R – przy pomocy tej deklaracji przedsiębiorca przedstawia zaliczki na podatek, które są opłacane oraz pobierane za podatników. Deklaracje należy złożyć do końca stycznia.

PIT-11 jest informacją o rocznych dochodach pracownika oraz zaliczkach, które pobiera się na podatek dochodowy przez zakład pracy. Deklaracje także składa się do końca stycznia.

Czym grozi niezłożenie deklaracji w odpowiednim terminie?

Niezłożenie deklaracji w odpowiednim terminie jest wykroczeniem lub nawet przestępstwem skarbowym. Jeżeli uświadomisz sobie, że nie zdążyłeś złożyć swojego PIT-u w odpowiednim czasie, najlepiej będzie, jeżeli uzasadnisz zwłokę oraz zapłacisz zaległy podatek. Warto pamiętać, że jednorazowe opóźnienie, które szybko naprawisz, nie będzie miało konsekwencji karnoskarbowych. Jednak działania należy podjąć przed zawiadomieniem od skarbówki o popełnionym przestępstwie.

Ważne jest, aby do spóźnionego PIT-u dołączyć czynny żal podatnika. Nie istnieje urzędowy wzór pisma. Z instytucji czynnego żalu można skorzystać, zawiadamiając o tym ustnie. Jeżeli chcemy jednak złożyć pismo, należy w nim zawrzeć:

  • dane instytucji albo rzędu, do której pismo jest kierowane;

  • nasze dane;

  • datę złożenia oraz miejsce;

  • opis sytuacji i solidne uzasadnienie;

  • podpis.

Warto pamiętać, że niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie to sytuacja stresująca oraz pochłaniająca cenny czas. Dlatego najlepiej jest postarać się zorganizować sobie dobrze czas i zrobić to w terminie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas