JPK – czym jest i kto musi go wysyłać?

JPK – czym jest i kto musi go wysyłać?

Prowadzenie firmy wiąże się z licznymi obowiązkami, z których nie każdy przedsiębiorca może zdawać sobie sprawę, szczególnie na początku swojej działalności. Jednym z nich jest Jednolity Plik Kontrolny (w skrócie JPK), który wraz z początkiem 2018 roku zaczął obowiązywać nawet mniejszych przedsiębiorców. Na czym on dokładnie polega? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

JPK – co to takiego?

Nazwą Jednolity Plik Kontrolny określa się dane dotyczące operacji gospodarczych danego przedsiębiorstwa. Są one gromadzone w formie elektronicznej, a wgląd do nich mogą mieć różne instytucje zajmujące się kontrolą skarbową

Rozwiązanie to zostało wprowadzone przez Ministerstwo Finansów między innymi po to, aby usprawnić pracę wszelkich organów podatkowych – wyjaśnia pracownik firmy Ed-Pro Expert. Poza tym, w październiku 2020 roku powstała nowa struktura, JPK_V7, która zastąpiła JPK_VAT. W ten sposób zostały również zlikwidowane deklaracje VAT-7 i VAT-7K, powstały za to JPK_V7M dotyczący przedsiębiorców rozliczających się miesięcznie oraz JPK_V7K dla tych, którzy robią to co kwartał.

Inne struktury JPK

JPK składa się z wielu struktur, a każda z nich dotyczy innej grupy przedsiębiorców. Korzystają z nich między innymi firmy wystawiające faktury czy prowadzące księgi podatkowe. W poszczególnych latach generowane były różne struktury, dlatego konieczne jest śledzenie zasad określających przepisy dla danego rodzaju przedsiębiorstwa. Doradztwem w tej kwestii zajmują się specjaliści, którzy oferują obsługę księgową firm. Ich pomoc może być szczególnie przydatna dla nowych przedsiębiorców, którzy mają jeszcze trudności z dopilnowaniem wszystkich spraw prawnych, jednak warto z niej korzystać niezależnie od wielkości firmy i doświadczenia.

Czy są jakieś wyjątki?

Właściciele firm muszą przesyłać Jednolity Plik Kontrolny co miesiąc niezależnie od ich wielkości, z założenia dotyczy to nawet mikroprzedsiębiorców. Można to zrobić, korzystając ze specjalnych programów lub za pośrednictwem biur rachunkowych. Jednak od tej reguły są pewne wyjątki – z JPK są zwolnione między innymi te podmioty, których wartość sprzedaży z poprzedniego roku nie przekroczyła 200 tysięcy złotych. Ulgi dotyczą również firm oferujących usługi i towary zwolnione z podatku. Kwestie związane z księgowością nie należą do najprostszych i często są skomplikowane. Aby uniknąć ewentualnych błędów i oszczędzić sobie czasu oraz nerwów warto zatrudnić specjalistów zajmujących się obsługą firm, którzy mają doświadczenie w sprawach tego typu i zajmą się odpowiedzialnie zebraniem i przesłaniem wszystkich wymaganych danych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas