Rozliczać rachunki samodzielnie czy przy pomocy księgowego?
- 17-01-2023
- Księgowość i podatki
Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność, często decydują się na prowadzenie księgowości swojej firmy samodzielnie. Wszystko po to, by zaoszczędzić na kosztach usług biura rachunkowego. Czy to dobre rozwiązanie? Kto powinien korzystać z usług biura rachunkowego?
Wybór biura rachunkowego
Jedną z pierwszych decyzji każdego przedsiębiorcy jest wybór biura rachunkowego, które będzie odpowiadać za wszelkie rozliczenia z urzędami i kontrahentami, a także będzie dbać o porządek w dokumentach. Raz w miesiącu oddajemy księgowemu faktury z całego miesiąca, on je rozlicza, przesyła informację o wysokości podatków, które musimy przekazać na konto urzędu skarbowego. Za najprostszy pakiet usług księgowych zapłacimy około 100 złotych miesięcznie. Koszt obejmuje wyłącznie zaksięgowanie faktur kosztowych i przychodowych i to w ograniczonej ilości (zwykle nie więcej niż 30 dokumentów miesięcznie). Jeśli zatrudniamy pracowników, księgowy doliczy sobie około 20 złotych za rozliczenie każdej umowy pracowniczej.
Współpraca z biurem księgowym „uwalnia głowę” od konieczności śledzenia aktualizacji przepisów. Nie zwalnia nas jednak z odpowiedzialności za błędy. Nawet jeśli rachunki prowadzone są przez biuro księgowe, wszelkie konsekwencje związane z pomyłkami, czy złą interpretacją przepisów ponosi przedsiębiorca. Profesjonalne biura księgowe mają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i w razie problemów możemy podjąć próbę zrekompensowania strat związanych z błędami. Jest to jednak procedura długotrwała i nie zawsze skuteczna.
Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>
Jeśli przedsiębiorca oczekuje kompleksowego doradztwa, np. w zakresie podatków, to specjaliści z biura księgowego oczywiście odpowiedzą na wszystkie pytania, ale będzie trzeba odpowiednio więcej za to zapłacić. W przypadku przedsiębiorców, którzy muszą prowadzić pełną księgowość, zaangażowanie biura rachunkowego jest świetnym pomysłem – sprawdź, kto musi prowadzić pełną księgowość.
A może samodzielnie?
Małe, jednoosobowe firmy często nie potrzebują pomocy biura rachunkowego. Choć każdy przedsiębiorca musi rzetelnie prowadzić księgowość, można zrobić to samodzielnie. Na rynku jest sporo rozwiązań, które pozwalają robić to szybko i bezbłędnie. Większość z nich jest dostępna online, z poziomu przeglądarki. Propozycja taka jest najbardziej odpowiednia dla przedstawicieli wolnych zawodów, samodzielnych specjalistów, którzy nie zatrudniają pracowników. Za około 30 złotych miesięcznie otrzymujemy dostęp do programu, który umożliwia zaksięgowanie wszystkich faktur w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
Choć dane trzeba wprowadzać samodzielnie, odwiedzać urząd skarbowy i być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, to takie rozwiązanie mikroprzedsiębiorcom warto polecić. Zwłaszcza jeśli dokumentów księgowych jest niewiele. W tradycyjnym biurze księgowym płacimy za liczbę dokumentów. Im jest ich więcej, tym koszt jest wyższy. Samodzielne prowadzenie księgowości ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę. W każdym momencie mamy wgląd w stan naszych finansów. Tradycyjne biura rachunkowe, nawet jeśli zapewniają dostęp do księgi rachunkowej online, faktur nie wprowadzają codziennie, a np. w pierwszą środę miesiąca.
Znaczy to tyle, że dopiero po wprowadzeniu wszystkich wpisów, mamy wgląd w rachunki. Nie musimy też samodzielnie skanować dokumentów i przesyłać je do biura rachunkowego. W czasie, który na to byśmy przeznaczyli, sami wprowadzimy wszystkie niezbędne informacje do systemu.
Poza tym na bieżąco mamy dostęp do specjalistów. Wysyłając pytanie e-mailem lub telefonując, szybko otrzymujemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Warto jednak zaznaczyć, że na samodzielnym księgowaniu najwięcej zyskają mikroprzedsiębiorcy, którzy mają niewielką liczbę dokumentów, a na dodatek są one powtarzalne.