Kiedy warto przeprowadzić zmianę formy opodatkowania w firmie?

Kiedy warto przeprowadzić zmianę formy opodatkowania w firmie?

Podjęcie decyzji o sposobie rozliczania się z fiskusem jest dla przedsiębiorcy jednym z najważniejszych kroków rzutujących na późniejszą kondycję finansową firmy oraz jej możliwości rozwojowe. Dana forma opodatkowania oznacza bowiem konkretne obciążenia uiszczane w konkretnych terminach. Zmiana tej formy jest możliwa, ale trzeba trzymać się zasad. Dziś podpowiadamy, kiedy najlepiej zmienić formę opodatkowania w firmie.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Jeszcze do końca 2018 roku przedsiębiorca mógł zmienić formę opodatkowania tylko w początku nowego roku podatkowego – konkretnie do 20 stycznia. Zmiany te odnoszą się do sposobu prowadzenia księgowości oraz zasad płacenia zaliczek i mogą dotyczyć: 

  • terminów uiszczania zaliczek, 

  • formy opodatkowania PIT, 

  • terminu rozliczenia VAT, 

  • formy księgowania obrotów,

  • powrotu do zwolnienia z VAT. 

W 2019 r. zoptymalizowano przepisy i obecnie zmiany można dokonać do 20 dnia w miesiącu następującym po miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu w roku, jeżeli chcemy dokonać zmiany w zakresie podatku liniowego, ryczałtu lub zasad ogólnych. Przedsiębiorcy, których podstawową metodą rozliczenia jest karta podatkowa, wciąż utrzymują termin do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Jeżeli nie mamy pewności, co dalej z naszą formą opodatkowania, najlepiej jest spytać o zalety i wady konkretnych rozwiązań w biurze rachunkowym.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Warto zapamiętać: zmiana formy opodatkowania przysługuje przedsiębiorcy wyłącznie raz w roku - podjęta decyzja obowiązuje więc już do końca bieżącego roku kalendarzowego. Jeżeli w danym miesiącu 20 dzień jest dniem wolnym od pracy, to ostateczną datą podjęcia decyzji staje się kolejny dzień roboczy. Decyzję należy zgłosić bezpośrednio do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego.

Formy opodatkowania i ich zalety

Wśród dostępnych osobie prowadzącej działalność gospodarczą form opodatkowania znajdziemy cztery metody rozliczania się z fiskusem. Są to: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa. Przyjrzyjmy się im pokrótce, zobaczymy, kiedy przedsiębiorca może zdecydować się na wybór jednej z nich.

Zasady ogólne 

Polegają na progresywnym rozliczaniu się według dwóch skal z limitem finansowym: 17% podatku przy dochodzie o wysokości 120 000 zł i 32% powyżej tej kwoty (minus kwota zmniejszająca podatek - 5100 zł). Formę cechuje szeroki zakres ulg i przywilejów, w tym rozliczanie się ze współmałżonkiem lub jako samotny rodzic, ulgi na dziecko, Internet, odliczenie strat z ubiegłego roku, rehabilitacja, ponadto odliczenie kosztów przychodu lub zwolnienie z podatku, jeśli przychód był poniżej 30 000 zł. Forma ta przydatna jest dla przedsiębiorców o niskich dochodach i nieplanujących rozwoju w oparciu o środki bankowe.

Podatek liniowy 

Forma rozliczenia z podatku w wysokości 19% bez limitu dochodu z założeniem, że przy braku dochodu przedsiębiorca podatku nie płaci w ogóle. Rozliczający się tak przedsiębiorca poza możliwością odliczenia straty z lat ubiegłych nie ma ulg. Od lutego 2022 roku sposób obliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne różni się w zależności od formy opodatkowania. Zasady dla osób korzystających z podatku liniowego są takie same jak dla przedsiębiorców rozliczających się według zasad ogólnych. Sama składka stanowi jednak 4,9% uzyskanego w poprzednim miesiącu dochodu.

Ryczałt ewidencjonowany 

Forma uproszczonego rozliczenia polegająca na wyliczeniu procentu od przychodów, niezależnie od ich kosztów uzyskania. Limit przychodów dla tej formy wynosi 2 000 000 euro niezależnie od formy przedsiębiorstwa (zaleta dla osób prowadzących spółki). Możliwość rozliczania się na ryczałt ograniczona jest branżą przedsiębiorcy, nie skorzystają tu m.in. aptekarze, właściciele kantorów czy lombardów. Jest za to szeroka skala stawek dokładne dopasowana do średnich przychodów osiąganych w poszczególnych branżach uprawnionych do rozliczania. 

Karta podatkowa 

Prosta forma rozliczenia bez konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych i o stałej, niezależnej od dochodu wysokości podatku określanej dla poszczególnych branż przez naczelnika US. Skorzystać z niej mogą m.in. usługodawcy oferujący korepetycje, rozrywkę, usługi transportowe, weterynaryjne, medyczne, opiekę nad dziećmi, a także handlowcy (wyroby spożywcze i nieżywnościowe z wyłączeniami). 

Możliwość rozliczenia na kartę wiąże się z limitem pracowników, za to, poza koniecznością prowadzenia ksiąg, zwalnia też z obowiązku wpłacania zaliczek. Od 2022 roku nie można wybrać opodatkowania w formie karty podatkowej jako nowej formy opodatkowania.

Po co zmieniać formę opodatkowania?

Formę opodatkowania warto zmienić z prozaicznego powodu – mniej zapłaconego podatku to większy zysk w kieszeni przedsiębiorcy. 

To jednak niejedyny powód – dopasowanie formy jest jednym z instrumentów skutecznego prowadzenia działalności gospodarczej: pozwala na lepsze dopasowanie się do profilu obecnie wykonywanej działalności, umożliwia też dopasowanie obciążeń do własnych możliwości, a więc i zachowania płynności finansowej – ergo – wiarygodności przedsiębiorstwa. Zmiany warto rozważyć, gdy dotychczasowa forma zaczyna być przeszkodą w płynnym prowadzeniu firmy, osiągamy zmniejszone dochody lub planujemy zmianę profilu działalności. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas