Jakie są skutki mobbingu?

Jakie są skutki mobbingu?

Mobbing jest bardzo poważnym problemem. Nie istnieją jasne reguły, które by je określały – granica bywa cienka. Mobbing niszczy pracownika i zaburza funkcjonowanie firmy. Przeczytaj, jakie są konsekwencje mobbingu dla pracownika, a jakie dla pracodawcy. Pamiętaj, że nie można dopuścić do tego typu zachowań i trzeba na nie jak najszybciej reagować.

Strony www Strony www

Co to jest mobbing?

Mobbing to świadome nękanie pracownika w sposób zarówno werbalny, jak i niewerbalny.  Celem tego typu działań jest poniżenie i ośmieszenie podwładnego lub też całej grupy pracowników. Jest to długotrwały proces, który pozostawia bolesne ślady i ma bardzo poważne konsekwencje – przeczytaj, na czym polega mobbing w pracy i jak się przed nim ustrzec.

Jakie są skutki mobbingu dla pracownika?

Mobbing w pracy ma zazwyczaj bardzo poważne konsekwencje. Zdrowie mobbingowanej osoby ulega znacznemu pogorszeniu – tyczy się to nie tylko zdrowia psychicznego, ale i także fizycznego. Stres jest groźny dla organizmu.

Najpierw pojawiają się stany depresyjne, lękowe oraz nerwicowe. Zaczynają się zaburzenia jedzenia, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń gastrycznych. Pojawiają się migreny i bóle całego ciała. Wszystko to zaburza myślenie, trudno skoncentrować swoją uwagę i rozwiązać problem.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Jeżeli sytuacja w pracy nie ulega poprawie, problemy zdrowotne pogłębiają się. Ofiara mobbingu coraz bardziej wątpi w swoje możliwości. Jej samoocena zostaje całkowicie zaburzona. Przenosi się to również na relacje poza pracą. Funkcjonowanie w społeczeństwie zaczyna sprawiać trudności. Często występuje izolacja i zamknięcie się w sobie.

Dlatego warto mówić o tego typu problemach w pracy. Należy podzielić się swoim doświadczeniem z innymi pracownikami – na pewno znajdzie się grupa osób, która stanie po naszej stronie. Niezbędna może okazać się konsultacja z doradcą prawnym.

Jakie są skutki mobbingu dla pracodawcy?

Wszystko to ma także negatywny wpływ na pracodawcę. Pracownik, który jest w rozsypce zarówno psychicznej, jak i fizycznej nie jest wydajny i nie jest w stanie wykonywać powierzonych mu obowiązków.

Sytuacja ta rzutuje także na cały zespół, który także jest mniej wydajny. Sytuacja mobbingu jest bardzo toksyczna i nie ma tu wygranych – wpływa ona negatywnie na każdą ze stron.

Poziom bezpieczeństwa w środowisku pracy znacznie spada. Zaangażowanie w wykonywanie zadań zmniejsza się. Przestrzeganie etyki zawodowej również może być zagrożone. Konflikty interpersonalne powodują straty.

Wizerunek firmy ulega pogorszeniu. Informacja o stosowaniu mobbingu wobec pracowników rozprzestrzenia się zazwyczaj w szybkim tempie, co powoduje trudności w znalezieniu zarówno dobrych pracowników, jak i kontrahentów.

Aby nie dopuścić do tego typu niszczących sytuacji, należy także posiadać odpowiednią wiedzę o tym zjawisku i o jego przyczynach. Jest to bardzo ważne, jeżeli chcemy, aby nasza firma funkcjonowała sprawnie i prowadziła efektywne działania i osiągała sukcesy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter