Jak dobrze wykorzystać urlop, żeby odpocząć?

Jak dobrze wykorzystać urlop, żeby odpocząć?

Tydzień, dwa, miesiąc… ile czasu potrzeba, żeby zapomnieć o pracy, zregenerować siły i powrócić z zapałem do nowych obowiązków? Okazuje się, że nie do końca o czas w tym przypadku chodzi, a bardziej o jakość wypoczynku. Nie wiesz, co zrobić, by wykorzystać najbliższy urlop na sto procent? Poznaj nasze proste wskazówki, jak przygotować się do wakacji i spokojnie wrócić do pracy.  

Strony www Strony www

3 tygodnie czy 2 dni?

Zadajesz sobie pytanie, ile powinien trwać urlop? Masz dylemat, ile wolnego wziąć w pracy? Podobno optymalny czas to 3 tygodnie. 

Dlaczego akurat tyle? Według psychologów tak naprawdę odpoczywamy dopiero podczas trzeciego tygodnia urlopu! W ciągu pierwszych 7 dni leniwie przestawiamy nasz umysł i ciało na inny tryb. W drugim tygodniu oswajamy się sytuacją, by w trzecim przejść na pełen relaks. 

Nie każdy może jednak pozwolić sobie na tak długą w przerwę w pracy. Zwykle udajemy się na 2-tygodniowy urlop, tymczasem już w ciągu 5-7 dni możemy zregenerować siły. Klucz to dobre nastawienie i zaplanowanie wolnego czasu, radzą doradcy personalni.

Po pierwsze przyjemności

Musisz pomalować mieszkanie albo wyremontować łazienkę? Ciągle nie masz czasu, bo gonią Cię obowiązki, więc może drobny remont podczas urlopu to dobry pomysł? Wybij sobie z głowy takie plany! Urlop to urlop, więc zgodnie z zasadą „teraz pan ma relaks” (i pani oczywiście też) porzuć wszelkie obowiązki – również te domowe. Nawet jeśli uważasz, że malowanie ścian Cię odpręża, specjaliści sugerują inne przyjemności, np. wyjazd z rodziną na wczasy.

Obowiązkom powiedz „do widzenia”

Nie spędzasz całych dni za biurkiem, więc pracoholizm z pewnością Cię nie dotyczy… A czy zdarzyło Ci się sprawdzać skrzynkę mailową albo odbierać telefony w czasie urlopu? Niestety często przy hotelowym basenie spotkać można osoby przyklejone do służbowych laptopów. 

W czasie urlopu nie wybiegaj więc myślami do biura. Postaraj się w ostatni dzień załatwić wszystkie sprawy i przekazać obowiązki wyznaczonym osobom. Wyłącz telefon, a jeśli nie możesz zupełnie odciąć się od biznesu, spróbuj ograniczyć dostęp do służbowych spraw, a na kontakt pozwól sobie tylko w wyznaczonych godzinach.

Napięty grafik czy nuda?

Wpadanie z jednej skrajności w drugą nie jest dobrym pomysłem. Z jednej strony wyczerpujący maraton uwzględniający w planie dnia zwiedzanie trzech miast, kurs surfingu i imprezę do białego rana, a z drugiej leżenie na kanapie i oglądanie seriali… to nie wróży nic dobrego. Intensywna wycieczka zmęczy Cię fizycznie, a i tak większości odwiedzonych miejsc nie zapamiętasz. Z kolei wylegiwanie się przez cały dzień z pewnością wyczerpie psychicznie. Zwolnij, ale z umiarem.  

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>> 

Nie zapomnij o regeneracji

Osoby wykonujące na co dzień pracę biurową najlepiej odpoczywają aktywnie. Nie zatrać się jednak podczas intensywnego zwiedzania, szalonych imprez czy trenowania sportów ekstremalnych. Nie chcesz tracić czasu na sen? Zmień nastawienie. Urlop to idealna pora na regenerację. Pamiętaj, by tak zaplanować wolne dni, by wydzielić czas i na aktywności, i na zdrowy sen.  

Ciesz się chwilą

Urlop to szczególny czas, więc pozwól sobie na zerwanie z rutyną. Jeśli każdego ranka budzisz się bladym świtem, a następnie spieszysz się do pracy, podczas wakacji zwolnij o tej porze dnia. Odejdź od schematów. Nie wstawaj zbyt wcześnie. Nie nastawiaj budzika. Pozwól sobie na cieszenie się chwilą. W spokoju wypij kawę, poczytaj książkę. Świeci słońce i jest piękna pogoda? Doceń to i wybierz się na spacer – oczywiście, jeśli tylko masz na to ochotę.  

Przygotuj się do powrotu do pracy

Chcesz, by powrót do pracy przebiegł spokojnie? Jest na to sposób – przygotuj się odpowiednio. Nigdy nie wracaj z urlopu na ostatnią chwilę. Zostaw sobie dzień lub dwa na powrót do rzeczywistości. To dobry czas na złapanie dystansu i postanowienie, że po urlopie nie rzucisz się wir obowiązków, a pozwolisz sobie na małe przyjemności – po pracy umówisz się ze znajomymi, poczytasz książkę lub weźmiesz relaksującą kąpiel.

Sprawdź, jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2023 roku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter