Jak obecnie wygląda rynek pracy? Gdzie znaleźć zatrudnienie i jak przygotować się do rekrutacji zdalnej?

Jak obecnie wygląda rynek pracy? Gdzie znaleźć zatrudnienie i jak przygotować się do rekrutacji zdalnej?

Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasze życie zawodowe. Już w marcu wiele polskich firm musiało się zmierzyć z trudnymi decyzjami kadrowymi – to sprawiło, że wiele z nich nie rekrutowało nowych pracowników. Na rynku pracy wciąż są jednak branże, w których można znaleźć zatrudnienie. Kogo szukają teraz pracodawcy? Czy decydują się na rekrutację zdalną? Jak przygotować się do takiego „spotkania”? Przeczytaj nasz poradnik.

Kogo szukają teraz pracodawcy?

Serwis pracuj.pl przygotował zestawienie dotyczące nowo opublikowanych ogłoszeń, które zamieszczono między 16 marca a 14 kwietnia. Obrazuje ono postawy pracodawców w okresie coraz mocniejszego wpływu epidemii na rynek pracy.

W badanym okresie aż 19% ogłoszeń dotyczyło zatrudnienia sprzedawców. Miał na to wpływ duży popyt na pracowników tego typu w sklepach spożywczych, marketach i drogeriach, które odczuwały odpływ kadry m.in. na urlopy związane z opieką nad dziećmi.

Drugą najczęściej poszukiwaną grupą kandydatów stanowili specjaliści IT – 17%. Co prawda obecna niestabilna sytuacja na rynku pracy może sprawić, że część specjalistów może się wstrzymywać z decyzją o zmianie pracy, w dłuższej perspektywie ich mobilność zawodowa prawdopodobnie wzrośnie.

Na trzecim miejscu, z wynikiem 10%, uplasowały się ogłoszenia z branży finansowej. Z kolei najmniej ogłoszeń było związanych z obsługą klienta – na taki wynik z pewnością miały wpływ rekomendacje rządowe dotyczące ograniczenia kontaktów międzyludzkich i zamknięcie wielu instytucji zatrudniających specjalistów od obsługi klienta.


Zadbaj o pozycję swojej strony firmowej. Zrób audyt SEO.>>


Rekrutacja zdalnie czy stacjonarnie?

Według pracuj.pl pracodawcy często decydowali się na rekrutację zdalną. W połowie kwietnia tym terminem była oznaczona blisko co druga oferta pracy (46%).

Na czym polega rekrutacja zdalna? Zazwyczaj jest to rozmowa telefoniczna i/lub spotkanie prowadzone za pomocą takich narzędzi, jak Skype, Whats App, Facebook Messenger czy Google Hangouts. Większość tych aplikacji w wersji podstawowej jest bezpłatna. Można z nich korzystać na telefonie i komputerze.

Rekrutacja zdalna ma wiele zalet – w obecnym okresie największą jest z pewnością możliwość pozostania w domu i brak bliskiego kontaktu z drugą osobą. Takie spotkanie w trybie online to również oszczędność czasu i możliwość odbycia rozmowy w znanych sobie warunkach.

Jak przygotować się do zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej?

Rekrutacja zdalna ma to do siebie, że wymaga od kandydatów innego przygotowania. O czym powinieneś pamiętać?

  • Komfortowe miejsce do rozmowy – to czynnik, który ma duży wpływ na swobodę twojej komunikacji z rekruterem. W przypadku nagłej rozmowy telefonicznej, która zaskoczyła nas podczas zakupów, najlepiej poinformować rozmówcę o tym, że nie możemy rozmawiać w danej chwili i umówić się na dogodną godzinę. Rozmowy wideo zazwyczaj są planowane na konkretną godzinę, dlatego przed ich rozpoczęciem warto zadbać o przestrzeń wokół nas. Bałagan z pewnością nie postawi nas w dobrym świetle. Pamiętajmy również o odpowiednim ustawieniu kamery, nagłośnienia i światła.
  • Kontrola kwestii technicznych – wprawdzie większość aplikacji do rozmów wideo jest banalnych w obsłudze, dla własnego spokoju lepiej poświęcić chwilę na sprawdzenie, czy posiadamy dobre połączenie internetowe, pełną baterię w telefonie lub laptopie i poprawnie działający mikrofon. Jeśli nie korzystałeś wcześniej z danego komunikatora, przed rozmową zapoznaj się z podstawowymi funkcjami.
  • Przygotowanie – do każdej rekrutacji warto się przygotować. Rekrutacja zdalna ma jednak prwną przewagę nad standardową rozmową rekrutacyjną – pozwala nam na stosowanie materiałów pomocniczych. Wykorzystaj to! Uważaj jednak, by nie zerkać w notatki zbyt często i nie robić tego nienaturalnie. Ich celem jest jedynie dodanie ci pewności.
  • Spokojny i opanowany ton – podczas rozmowy na odległość wolniejsze tempo wypowiedzi zadziała na twoją korzyść. Będzie łatwiejsze w odbiorze dla rozmówcy, a ty sprawisz wrażenie osoby opanowanej i godnej zaufania. Zbyt szybkie opowiadanie może być kojarzone ze zdenerwowaniem. Jeśli twój głos w emocjach ma tendencję do różnych zachowań, np. wchodzenia w wysokie rejestry czy jąkania – postaraj się go kontrolować.

 

 

 

 

Źródło: informacja prasowa Pracuj.pl

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas