Jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2024 roku?

Jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2024 roku?

Początek roku to ostatni moment, aby zaplanować urlop wypoczynkowy. Jeśli chcesz wydłużyć zasłużoną przerwę, to musisz wykorzystać święta i dni wolne od pracy, jakie czekają na nas w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Niezależnie od urlopowych decyzji w tym roku ich układ daje nam tylko kilka długich weekendów. Odpowiedni plan może zwiększyć jednak ich liczbę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, kiedy warto wziąć wolne w 2024 r.

Strony www Strony www

Urlop w 2024 – ile dni?

Jednym z najważniejszych przywilejów pracowniczych jest prawo do urlopu, które zostało określone w Kodeksie Pracy. Jak wynika z przepisów, długość corocznego wypoczynku zależy od wymiaru etatu oraz stażu pracy. Co do zasady udzielany jest on na dni robocze i na pełnym etacie wynosi 20 dni na rok kalendarzowy. Liczba ta wzrasta do 26, gdy staż pracy wynosi co najmniej 10 lat – należy pamiętać, że uwzględnia się tutaj również okres nauki np. studia czy technikum.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w przypadku pracowników wykonujących obowiązki służbowe na niepełny wymiar etatu liczba wolnych dni będzie mniejsza. Ponadto, jeśli zatrudnionemu został zmieniony wymiar etatu, urlop wypoczynkowy należy obliczyć proporcjonalnie do czasu pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile przysługuje Ci wolnego, to możesz udać się do pracodawcy lub działu kadr.

Zobacz także: Urlop wypoczynkowy – komu przysługują dni wolne od pracy?

Dni wolne od pracy w 2024 roku

Poza urlopem wypoczynkowym każdemu pracownikowi przysługują dni ustawowo wolne od pracy. W 2024 roku będzie ich 11, choć ustawa przewiduje aż 13. Wynika to z faktu, że dwa święta przypadają w niedzielę, za które zgodnie z przepisami pracodawca nie musi oddawać wolnego. Wszystkie terminy zostały przedstawione poniżej:

 • 1 stycznia: Nowy Rok (poniedziałek)

 • 6 stycznia: Trzech Króli (sobota),

 • 31 marca: Wielkanoc (niedziela)

 • 1 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek),

 • 1 maja: Święto Pracy (środa),

 • 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja (piątek),

 • 19 maja: Zesłanie Ducha Świętego tzw. Zielone Świątki (niedziela),

 • 30 maja: Boże Ciało (czwartek),

 • 15 sierpnia: Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),

 • 1 listopada: Wszystkich Świętych (piątek),

 • 11 listopada: Święto Niepodległości (poniedziałek),

 • 25 grudnia: Boże Narodzenie (środa),

 • 26 grudnia Boże Narodzenie (czwartek).

Jeżeli w firmie stosowany jest miesięczny system rozliczeniowy, to w 2024 roku pracownik na wypełnianiu obowiązków służbowych spędzi 2008 godzin. Przy pięciodniowym wymiarze pracy przepracujemy więc 251 dni. Pozostałe to weekendy i wymienione wyżej dni ustawowo wolne. Weź je pod uwagę i odpowiednio zaplanuj wypoczynek w kolejnych miesiącach.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak >>>

Kiedy zaplanować urlop w 2024 roku?

Majówka, początek czerwca, połowa sierpnia… Nie wiesz, kiedy zaplanować wypoczynek? Okazji do krótkiego i dłuższego wolnego będzie w kolejnych miesiącach całkiem sporo. W 2024 roku nawet bez wykorzystywania dni urlopowych możemy cieszyć się czteroma długimi weekendami:

 • 30.03-1.04 (Wielkanoc),

 • 3-5 maja (Święto Konstytucji 3 maja),

 • 1-3 listopada (Wszystkich Świętych),

 • 9-11 listopada (Święto Niepodległości).

Natomiast, gdy w odpowiednim momencie odbierzemy przysługujące nam dni wolne w ramach urlopu wypoczynkowego, to możemy zaplanować zdecydowanie więcej takich weekendów. Sporo świąt w 2024 r. wypada bowiem w trakcie tygodnia. Sprawdź, w których miesiącach możesz zorganizować dłuższy wyjazd.

Styczeń

Skuteczne planowanie wypoczynku możemy rozpocząć już w styczniu. W związku z tym, że Nowy Rok wypada w poniedziałek, to pracownicy mogą cieszyć się długim weekendem. Aby dłużej odpocząć po sylwestrowych szaleństwach, warto było wykorzystać odbiór za 6 stycznia (Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a w 2024 roku przypadło w sobotę). Biorąc kilka dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego można było wrócić do obowiązków służbowych po świąteczno-noworocznym okresie dopiero 8 stycznia.

Zobacz także: Jak bezboleśnie wrócić do pracy po świętach?

Marzec-kwiecień

Wielkanoc to czas, który dla wielu z nas kojarzy się z rodziną, tradycjami i odpoczynkiem. W 2024 roku będziemy mieli wyjątkową okazję do dłuższego wypoczynku, gdyż święta te wypadną na przełomie marca i kwietnia. Dzięki temu, planując urlop w odpowiedni sposób, będzie można cieszyć się aż dziewięcioma dniami wolnymi od pracy. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

W tym roku Wielkanoc przypada na 31 marca (Niedziela Wielkanocna) i 01 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Aby cieszyć się dłuższym odpoczynkiem, wystarczy zaplanować urlop w okresie od 2 do 5 kwietnia. Dzięki temu będziemy mieli wolne dni od 30 marca (Sobota) do 7 kwietnia (Niedziela), czyli łącznie dziewięć dni wolnego.

Maj

Kolejna okazja na dłuższy urlop pojawia się już w kolejnym miesiącu i będzie to uwielbiana przez Polaków „majówka”, czyli czas pierwszych wiosenno-letnich wyjazdów.

W tym roku będzie to wyjątkowo łaskawy okres dla pracowników, gdyż łącząc święta z urlopem, można cieszyć się aż dziewięciodniowym odpoczynkiem.

Aby cieszyć się dłuższym wypoczynkiem podczas tegorocznej majówki, wystarczy skorzystać z dni wypoczynkowych 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja. Dzięki temu możesz odpocząć od soboty 27 kwietnia aż do niedzieli 5 maja. To aż dziewięć dni urlopu, który można wykorzystać na podróżowanie, spędzenie czasu z najbliższymi czy realizację swoich pasji.

Wyczekując kolejnych okazji na dłuższy weekend, warto zwrócić uwagę na Boże Ciało, które w 2024 roku przypada na 30 maja. W związku z tym, wystarczy wykorzystać jeden dzień urlopu, 31 maja (piątek), aby móc cieszyć się czterodniowym weekendem.

Sierpień

Wakacje to czas, na który czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd w okresie wakacyjnym, to warto pomyśleć o sierpniu. 15.08, czyli w czwartek, przypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wzięcie urlopu wypoczynkowego w piątek oznacza 4 dni wolnego.

Listopad

Również jesienią mamy kilka opcji na przedłużony wypoczynek, a najkorzystniejsze wypadają w listopadzie. Najlepszą okazją będzie Dzień Wszystkich Świętych, który w 2024 przypada w piątek. Nie musisz w tym czasie wykorzystywać więc urlopu wypoczynkowego, aby cieszyć się długim weekendem.

Podobna sytuacja występuje w przypadku Święta Niepodległości. Dzień wolny związany z 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. 3 dniowy weekend to za mało? Biorąc wolne od 4 do 8 listopada, możesz cieszyć się 11 dniami wolnego.

Grudzień

Zupełnie inaczej niż w latach poprzednich, tym razem Święta Bożego Narodzenia układają się niezwykle korzystnie dla pracowników. Wigilia przypada we wtorek, a pierwszy i drugi dzień świąt kolejno w następne dni tygodnia. Polecamy więc skorzystanie z urlopu wypoczynkowego 23, 24, 27, 30 i 31 grudnia.

W przypadku planowania urlopów przez rodziców z dziećmi warto wziąć również pod uwagę, jak wypadają ferie zimowe oraz kiedy rozpoczynają się wakacje (w 2024 roku zakończenie roku szkolnego przypada 21 czerwca).

Jak widzisz, w 2024 r. będzie sporo dni wolnych, które pozwolą na wydłużenie wypoczynku. Zaplanuj swój urlop wcześniej, aby jak najlepiej wykorzystać przypadające w najbliższych 12 miesiącach kalendarzowe okazje. Sprawdź również, jak wykorzystać urlop, żeby odpocząć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter