Jak bezboleśnie wrócić do pracy po świętach?

Jak bezboleśnie wrócić do pracy po świętach?

Okres świąteczno-noworoczny to czas życia na zwolnionych obrotach. Boże Narodzenie, kilka dni przerwy, sylwestrowa zabawa, Nowy Rok – na przełomie grudnia i stycznia wiele osób korzysta z okazji i planuje dłuższy urlop. Z tego też powodu na Gwiazdkę czekamy z taką niecierpliwością. Niestety nawet najdłuższy odpoczynek, kiedyś musi się skończyć. Dlatego w poniższym artykule, przedstawiamy sposoby na bezbolesny powrót do pracy po świętach.

Strony www Strony www

Powrót do pracy po świętach – poradnik

Święta, święta i po świętach... Powrót do życia zawodowego po Bożym Narodzeniu i Sylwestrze nigdy nie jest łatwy. Zwłaszcza gdy ostatnie kilkanaście dni spędziliśmy na odpoczynku i zabawie przy syto zastawionych stołach. Organizm potrzebuje w związku z tym nawet kilku tygodni, aby złapać odpowiedni rytm i przyzwyczaić się do firmowej rzeczywistości. Dlatego w poniedziałkowy poranek myślimy o spaniu do południa i wygodnym łóżku, a nie o obowiązkach, które na nas czekają.  

Jednak czy wiesz, że ponowne pojawienie się w pracy po nawet kilkudniowej nieobecności może wywołać syndrom stresu pourlopowego? Przez psychologów nazywany jest Zespołem Napięcia Powakacyjnego i stanowi częstą przypadłość u osób wracających po dłuższym wypoczynku do zawodowych wyzwań. Objawia się u części pracowników obniżeniem nastroju, bezsennością, bólami głowy, apatią, trudnościami z koncentracją czy nudnościami.

Wspomniane symptomy zazwyczaj ustępują po kilku dniach, gdy organizm przystosuje się do nowych warunków. Co ważne stres pourlopowy nie jest zjawiskiem wyłącznie negatywnym i występuje zwykle po dłuższym urlopie. Na szczęście nawet najbardziej bolesny powrót do pracy można kilkoma sprawdzonymi sposobami załagodzić.     


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>


5 sposobów na powrót do pracy po świętach  

Zastanawiasz się, jak zmobilizować się do pracy po bożonarodzeniowym wypoczynku? Nie wiesz, co pomoże, a co utrudni adaptację do starej firmowej rzeczywistości? Oto kilka wskazówek, jak umilić sobie powrót do obowiązków służbowych po świąteczno-noworocznej przerwie:

1. Grunt to nastawienie

Czy wiesz, że to jak spędzisz świąteczny urlop, ma wpływ na to, jak szybko ponownie zaadaptujesz się do pracy? Według specjalistów podstawą łagodnego powrotu jest nastawienie psychiczne. W czasie wolnym powinniśmy odciąć się od służbowych obowiązków i skupić się na odpoczynku. Wtedy dużo łatwiej znajdziemy motywację do podejmowania kolejnych wyzwań w nowym roku.

Przygotowanie psychiczne i odpowiednie nastawienie to podstawa. Dlatego warto myśleć o pracy nie tylko jako o źródle dochodu, ale również jako okazji do spotkania współpracowników oraz klientów czy szansie do rozwoju i nauki. Pozytywna motywacja jest wskazana, aby wdrożyć się w normalny tryb pracy.

2. Planowanie kluczem do sukcesu

Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić przed pójściem na świąteczny urlop, jest zadbanie o brak zaległości oraz zaplanowanie pracy na czas po powrocie do zawodowych obowiązków. Podstawą jest lista spraw do wykonania w firmie. Pamiętaj, aby zastosować przy tym zasadę małych kroczków: łatwiejsze zadania zostaw na pierwszy dzień – dzięki temu szybciej się rozkręcisz i złapiesz odpowiedni rytm dnia roboczego.

Nie zapominaj również, aby w ostatni dzień wolnego odpowiednio przygotować się do powrotu i spakować wszystkie potrzebne rzeczy. Nie pozwól sobie, aby rozkojarzenie czy nerwowość wpłynęły na Twoje zaangażowanie i szybką adaptację. Bądź punktualnie w przedsiębiorstwie i nastaw się pozytywnie na kolejne godziny.    

3. Zachowaj równowagę

Czy wiesz, że ze względu na brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym cierpią nie tylko pracownicy, ale również firmy? Nadgodziny powodują frustracje, a te przekładają się na brak energii i choroby. Znużenie obowiązkami to zaś mniejsza produktywność i kreatywność, a większa niechęć do wykonywanych zadań.

Aby szybciej zaadoptować się po przerwie świątecznej, należy postawić na balans. Dni wolne należy poświęcić na odpoczynek i zabawę, a czas pracy na zawodowe obowiązki. Dzięki temu łatwiej znajdziemy motywację do działania – nawet po Bożym Narodzeniu i Sylwestrze.

powrót do pracy

4. Wellness korporacyjny

Pozostając w temacie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, warto spojrzeć na sprawę powrotu do pracy po świętach z perspektywy przedsiębiorcy. Pracodawca ma bowiem ogromny wpływ na ponowną adaptację pracownika do obowiązków. Wiedząc, że wypoczęty podwładny jest bardziej zmotywowany i lojalny, warto rozwinąć w firmie koncepcję wellnessu korporacyjnego.   

Są to wszelkiego rodzaju działania, które mają zwiększać produktywność oraz zaangażowanie. Wyróżniamy wśród nich wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, spotkania z ludźmi, odpowiednie budowanie przestrzeni biurowej, pakiety medyczne czy ćwiczenia w trakcie pracy.

5. Adaptuj się powoli

Choć to swego rodzaju niepisany zwyczaj, to pierwszy dzień po dłuższym wolnym jest w wielu firmach traktowany jako czas na ponowną adaptację do nowej rzeczywistości. Pracodawcy są więc bardziej wyrozumiali i nakładają na podwładnych mniej zadań. Nie pozwól sobie jednak na lenistwo. Po świątecznej przerwie możesz zrobić więcej, niż się spodziewasz, jeśli odpowiednio się zaangażujesz.

Na początek wybierz mniej wymagające zadania, które nie sprawią Ci trudności. Zaplanuj również przerwy, podczas których zadziałasz aktywnie np. pójdziesz na spacer. Pamiętaj, aby dobrze zacząć dzień i sprawić sobie nawet drobną przyjemność o poranku. Dzięki temu z większą werwą wrócisz do pracy.

Jak widzisz, powrót do firmowej rzeczywistości nie musi być tak bolesny. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych wskazówek. W pierwszych dniach pozwól sobie na spokojną adaptację i stopniowo zwiększaj obowiązki, aby z pozytywnym nastawieniem mierzyć się z noworocznymi wyzwaniami. A jeśli prowadzisz własną działalność, to koniecznie sprawdź, jak dobrze rozpocząć rok w biznesie.   

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas